profil

Węgiel i Tlen

poleca 85% 288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Węgiel - pierwiastek chemiczny, niemetal w układzie okresowym. Symbolem węgla jest C.

Węgiel posiada następujące odmiany alotropowe*:
? grafit
? diament
? fuleren

*Naturalne złoża węgla kamiennego i węgla brunatnego to mieszanina węgla w postaci grafitu, sadzy i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Liczba znanych związków węgla jest ponad 10 razy większa niż liczba wszystkich znanych związków innych pierwiastków. Wynika to głównie z jego znaczenia biologicznego, powodującego że na badania związków węgla poświęca się znacznie więcej czasu i nakładów niż na inne działy chemii. Oprócz organicznych związków węgla duże znaczenie mają też dwutlenek węgla, tlenek węgla, kwas węglowy oraz węgliki.
*Węgiel stanowi podstawę życia na Ziemi, gdyż z jego związków są zbudowane praktycznie wszystkie struktury organizmów żywych.
*Węgiel jest jednym z paliw kopalnych i ważnym źródłem nieodnawialnej energii. Uważa się, że spalanie węgla, a także innych kopalnych paliw przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego.
*Grafit jest stosowany w poligrafii do produkcji ołówków oraz jako jedna z elektrod w spawalnictwie. Diament jest kamieniem szlachetnym stosowanym w jubilerstwie oraz ze względu na swoją wysoką twardość w urządzeniach pomiarowych, narzędziach do skrawania, szlifowania i wiercenia. Węgiel bezpostaciowy jest używany w medycynie oraz jako węgiel aktywny do procesów filtracji i oczyszczania.


*Alotropia - zjawisko występowania różnych odmian krystalograficznych tego samego pierwiastka chemicznego
**Jan Oczapowski - 1800-1871, polski lekarz.
***UJ - Uniwersytet Jagielloński

Ciekawostki :
Jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi - zawartość tlenu w jej skorupie wynosi ok. 50%. Stanowi też 20,95% objętości atmosfery ziemskiej.
Nazwa "tlen" wywodzi się od słowa "tlić" i została nadana przez Jana Oczapowskiego**. Wcześniejsza polska nazwa "kwasoród" wywodziła się od łac. oxygenium (gr. oksy - kwaśny, gennao - rodzę), nadał ją Jędrzej Śniadecki.

Tlen - pierwiastek chemiczny, niemetal w układzie okresowym. Symbolem tlenu jest O.

Tlen wchodzi w skład wielu ważnych związków chemicznych: tlenków (w szczególności wody oraz dwutlenku węgla), nadtlenków (w szczególności nadtlenku wodoru), kwasów tlenowych, zasad i wielu związków organicznych.

Tlen został odkryty przez Carla Sheele, choć powszechnie mylnie uważa się, że dokonał tego Joseph Priestley, ponieważ z powodu zaniedbań praca Carla Scheele została wydana po 28 latach. Nazwę oxygen nadał mu natomiast Antoine Lavoisier. Skroplenie tlenu zostało dokonane po raz pierwszy przez profesorów UJ*** w Krakowie Zygmunta Wróblewskiego (polski chemik) i Karola Olszewskiego (polski fizyk i chemik) 5 kwietnia 1883 roku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Rozkład materiału