profil

Czy poświęcenie się jakiejś idei zawsze wymaga wyrzeczeń?

poleca 85% 270 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Poświęcenie się idei wymaga wyrzeczeń. Podążając ścieżką, która prowadzi nas do wcześniej obranego celu zgodnego z ideą, której się poddajemy musimy podjąć wiele decyzji, o co za tym idzie wyrzec się niejednokrotnie rzeczy dla nas ważny. W swojej pracy postaram się udowodnić, że kroczenie ścieżką obranej idei wymaga od nas wielu wyrzeczeń

Pierwszym przykładem osoby, która poświeciła wiele w imię swojej idei jest św. Aleksy. Jego dzieje zostały opisane w „Legendzie o św. Aleksym”. Był młodzieńcem z bogatego domu, miał kochających rodziców. W dniu nocy poślubnej zostawił swoją żonę, aby oddać się ubóstwu i podążyć drogą ascezy. Wyrzekł się dostatniego i wygodnego życia oraz przywilejów. Ruszył w świat, aby jako żebrak przemierzać go, wszak jak uważał życie to nieustanna wędrówka.

Drugim argumentem, jest historia chrześcijan gdzie również można zaobserwować sytuacje, w której ludzie porzucają życie w dostatku, luksusach i w spokoju na rzecz pewnej idei. Chrześcijanie prześladowani za swoją wiarę bezustannie trwali w niej nawet, jeżeli wiedzieli, że ich współwyznawcy giną śmiercią męczeńską w imię swojej wiary. Nie poddawali się zastraszeniom i dalej szli wcześniej obraną drogą rezygnując ze spokojnego życia. Musieli ukrywać się i żyć w strachu, aby przeżyć i podążać drogą, którą wyznaczała im ich wiara. Spotykali się z okrucieństwem, wielu musiało opuścić swoje domy i rodziny, aby móc szerzyć na świecie wiarę w Boga Jedynego. Niektórzy wybierali życie pustelnika by oszczędzić swojej rodzinie problemów związanych z ideą swojej wiary i aby nie narażać ich na niepotrzebną śmierć.

Na końcu przytoczę przykład św. Franciszka z Asyżu, który także podążył drogą swojej idei. Zrzekł się przed biskupem Gwidonem całego swojego majątku, który odziedziczył po ojcu.. Przyobleczony w ubogą tunikę w kształcie krzyża ogłosił się heroldem wielkiego Króla i przez lata prowadził życie pokutnicze i pustelnicze. Oddał się modlitwom i pełnił niskie posługi. Nawoływał ludzi do pokuty. Poświecił swoje życie i przywileje, aby nawracać ludzi. Przemierzał Włochy przekonując ludzi do swojej idei. Oddał się całkowicie temu, w co wierzył. Zmarł z powodu choroby, której nabawił się podczas swoich wędrówek gdzie nawoływał ludzi do swojej wiary.

Jak pokazują te przykłady poświęcenie się idei wymaga wielu wyrzeczeń, nie można ich uniknąć, jeżeli szczerze i w pełni chcemy oddać się prawdom, w które wierzymy. Niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do porzucenia wcześniejszego życia, bardzo często wygodnego i dostatniego. Wielu pozostawiało to, co kochali najbardziej, aby zmienić swoje życie i poświecić się głoszeniu prawd dla nich najważniejszych i stojących na pierwszym miejscu w ich hierarchii wartości. Mam nadzieję, że w swojej pracy dowiodłam, iż jeżeli pragniemy w pełny żyć zgodnie z postawioną sobie ideą zmuszeni jesteśmy do wyrzeczenia się wielu rzeczy w naszym życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi