profil

Esej - demokracja ateńska czy republika rzymska

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-24
poleca 85% 276 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Demokracja ateńska była formą ustroju polis ateńskiej, położonej w greckiej krainie Attyce. Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku p.n.e., z przerwami. W V wieku p.n.e. populacja Aten liczyła około 50 tys. ludzi. Było to jedno z większych miast, gdyż w tamtych czasach sporej wielkości miasta liczyły ok. 10 tys. Ateny były pierwszą i najważniejszą w czasach starożytnych demokracji.Podstawą demokracji ateńskiej były rządy większości. Zgromadzenie wszystkich obywateli płci męskiej brało udział w głosowaniu (demokracja bezpośrednia). Wybierani urzędnicy podejmowali decyzje - starożytni nie uważali takiego systemu za demokrację, lecz oligarchię. Demokracja znaczyła (i dla niektórych wciąż znaczy) równość w podejmowaniu decyzji, nie wybór osób mających takie zadanie (demokracja pośrednia). Istniało kilka przepisów i ograniczeń dotyczących władzy zgromadzenia, z wartym odnotowania Graphe Paranomon (także ustalonym przez zgromadzenie), które nie pozwalało na przyjęcie prawa sprzecznego z innym.Głosowanie odbywało się w miejscach publicznych przez podniesienie rąk, czasem przez fizyczny podział ("Wszyscy którzy są za, idą na lewo"), a czasem na piśmie lub przez wrzucenie kamienia. Głosować mogli tylko dorośli mężczyźni. Kobiety, dzieci, niewolnicy oraz obcokrajowcy, których wielu zamieszkiwało w Atenach, nie mieli prawa głosu.

Republika rzymska (Rzeczpospolita rzymska) - państwo powstałe w starożytnym Rzymie, istniejące w latach 509 p.n.e.?27 p.n.e., które rozwinęło się z niewielkiego, monarchicznego państwa-miasta w środkowej części Półwyspu Apenińskiego do największej potęgi świata antycznego kontrolującej cały basen Morza Śródziemnego, po czym przekształciło się w cesarstwo rzymskie.

Władza w republice rzymskiej była podzielona między lud, senat i urzędników:
- najwyższą władzę prawodawczą i sądowniczą sprawował lud i wykonywał ją poprzez skomplikowany system zgromadzeń ludowych - zebrań całego ludu. Te różnego rodzaju zgromadzenia to komicja trybusowe (comitia tributa), komicja centurialne (comitia centuriata), komicja kurialne (comitia curiata) i concilium plebis.
- najwyższą władzę polityczną i administracyjną sprawował złożony z patrycjuszy senat.

Władzę wykonawczą, w tym realizację uchwał senatu i ludu, sprawowali urzędnicy (magistratus) o ograniczonych kompetencjach i kadencji.

Uważam, że demokratyczne Ateny lepiej służą obywatelom niż republika Rzymska.

Demokracja Polska polega na tym że po pierwsze prawa wyborcze mają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat, bez względu na płeć. Wyjątkiem są osoby chore psychicznie, obcokrajowcy, groźni przestępcy oraz ci, którzy zostali pozbawieni tych praw na podstawie wyroków sądowych. W naszym kraju istnieje demokracja pośrednia, a nie bezpośrednia jak w starożytności. My wybieramy naszych przedstawicieli, którzy będą za nas podejmować ważne decyzje. Co cztery lata wybieramy posłów i senatorów, co 5 prezydenta. To oni zbierają się na obradach i dyskutują o sprawach ważnych dla obywateli naszego kraju.

Z ustrojów Grecji i Rzymu do dziś w Polsce i w większości państw europejskich przetrwała demokracja (ale w nieco zmienionej formie) a także rzymski senat.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty