Przydatność 85%

Chemiczne i fizjologiczne funkcje wątroby- przydatne informacje

Autor:

Wątroba jest największym gruczołem ciała ludzkiego. Waży około 1,5 kg. Ma ciemnoczerwone zabarwienie, które jest związane z dużą ilością krwi przez nią przepływającej. Rozszerzony uchyłek przewodu wątrobowego to tzw. pęcherzyk żółciowy, jest on zbiornikiem żółci wytwarzanej w wątrobie. Watroba znajduje się w górej części jamy brzusznej, po prawej stronie. Trzy bruzdy wątroby ułóżone w kształcie litery H dzielą ją na cztery płaty.

Przez tętnicę wątrobową, która stanowi odgałęzienie aorty, płynie do komórek wątroby utlenowana krew. Natomiast krew płynąca żyłą wrotną transportuje produkty trawienia z żołądka i jelit do wątroby. Część z nich zatrzymuje komórki wątrobowe i poddają je "obróbce". Krew z obu tych źródeł jest odprowadzana z wątroby żyłą wątrobową przez żyłę główną do serca.

Płaty wątroby składają się z tysięcy tzw. zrazików, które stanowią jej najmniejsze elementy strukturalne. Każdy zrazik jest poprzecinany naczyniami krwionośnymi rozgałęziającymi się na coraz cieńsze naczynia oraz odgałęzieniami przewodu żółciowego . Otaczają one pojedyncze komórki wątroby o skomplikowanych funkcjach . Pojedyncza komórka wątroby może pełnić nawet ponad 500 niezależnych funkcji metabolicznych.

FUNKCJE WĄTROBY

Wątroba pełni cztery główne funkcje: wydzielniczą, metaboliczną, detoksykacyjną i magazynującą.

-FUNKCJA WYDZIELNICZA wątroby polega na wytwarzaniu żółci i odprowadzaniu jej drogami żółciowymi do dwunastnicy.
-FUNKCJA METABOLICZNA wątroby polega na chemicznym przetwarzaniu składników pokarmowych.
W wątrobie niektóre aminokwasy, pochodzące z pokarmu lub białek ustrojowych, są rozkładane i jednocześnie powstają inne aminokwasy wykorzystywane do syntezy białek. Wątroba uczestniczy w przemianie tłuszczów. Jej rola polega na ich wytwarzaniu, np. z wolnych kwasów tłuszczowych oraz z węglowodanów.
Tłuszcze powstające w wątrobie tworzą m.in. z cholesterolem i białkami złożonymi, lipoproteidy o małej gęstości. Są one wydzielane do krwi i transportowane do innych tkanek, głównie do tkanki tłuszczowej. Wysoki poziom lipoproteidów o małej gęstości stwarza ryzyko choroby wieńcowej. Lipoproteidy te odkładają cząsteczki cholesterolu w komórkach, ale czasami również w ścianach tętnic zawierających mięsnie gładkie, co prowadzi do zwężenia ich światła. Funkcję ochronną pełnią lipoproteidy o wysokiej gęstości. Mechanizm ich działania prawdopodobnie polega na pobieraniu cholesterolu z komórek i transportowaniu go do wątroby. gdzie ulega rozpadowi do kwasów żółciowych.
Do syntezy glukozy komórki wątroby wykorzystują glicerol powstający z rozpadu tłuszczów. Ponadto komórki wątroby mają zdolność wytwarzaia z kwasów tłuszczowych tzw. ciał ketonowych. Ich pojawienie się wskazuje na znaczne zaburzenia metabolizmu tłuszczów (występujące np. przy cukrzycy).
Metabolizm węglowodanów w wątrobie polega na magazynowaniu glukozy w postaci glikogenu. Glukoza jest wychwytywana z krwi odprowadzanej z jelita cienkiego i żołądka. Jest również wytwarzana z innych cukrów prostych, takich jak fruktoza czy galaktoza. Glukoza powstaje w wątrobie także wyniku przemiany aminokwasów. Produktem ubocznym tej przemiany jest mocznik, który zostaje wydalony z organizmu. Procesy te umożliwiają utrzymywanie stałego stężenia glukozy we krwi.
-FUNKCJA DETOKSYKACYJNA wątroby polega na przekształcaniu substancji szkodliwych dla organizmu w związki obojętne. Szczególna rola wiąże się z przetwarzaniem toksycznego amoniaku w mocznik, który jest usuwany z moczem.
Ponadto komórki wątroby wychwytują z krwi wiele substancji wytworzonych przez organizm człowieka, np. hormony oraz leki i alkohol. Substancje te podlegają w komórkach wątroby przemianie (unieczynnianiu) i powracają do krwi w postaci związków nieaktywnych. Związki te są usuwane z moczem lub żółcią (trafiają do jelita i są wydalone z kałem).
-FUNKCJA MAGAZYNUJĄCA wątroby polega na gromadzeniu w tym narządzie witamin (np. B12, A i D), soli mineralnych i substancji energetycznych , np. glikogenu. Wątroba reguluje gospodarkę gromadzącego się w niej żelaza i miedzi.

Oprócz wymienionych funkcji wątroba m.in.:
-wytwarza heparynę (zapobiegającą krzepnięciu krwi);
-bierze udział w tworzeniu i niszczeniu ertrocytów;
-wytwarza białka osocza (fibrynogen i protrombinę).

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 142
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy