Przydatność 65%

Relacja Bóg-człowiek na podstawie psalmów (8,23,123,130,146)

Autor:

Na podstawie opisu stworzenia świata zawartego w Księdze Rodzaju można stwierdzić, że zawiera przede wszystkim przesłanie, iż Bóg jest źródłem człowieka i całego wszechświata. Stworzyciel wyróżnił ludzi z pośród wszystkich istot. To dla nich stworzył świat i oddał im go w posiadanie. Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, ale posiadł również wolną wolę. Sprytnie wykorzystuje to szatan, przez co buntuje człowieka przeciw Bogu, jednakże gdy ten spostrzega swoją pomyłkę, skruszony powraca ku Ojcu. Stwórca kocha ludzi miłością bezgraniczną, lecz oni nie dojrzeli w pełni do jej zrozumienia i odwzajemnienia. Powoli dorastają do niej, uczą się jej na własnych błędach. Najlepiej stosunki między ludźmi a Bogiem obrazują psalmy. Są to liryczne utwory modlitewne, rodzaj pieśni religijnej, o podniosłym, modlitewnym charakterze, których adresatem jest zazwyczaj Bóg, rzadziej człowiek. Ze względu na treść wyróżnia się psalmy: dziękczynne, błagalne, pokutne, prorocze, pochwalne, patriotyczne, żałobne. Na podstawie psalmów 8,23,123,130,146[145] postaram się jak najlepiej ukazać te relacje.
Psalm 8 jest psalmem pochwalnym. Autor pragnie sławić Boga, wychwala jego potęgę, moc, a także łaskę i miłosierdzi wobec swych dzieci. Jednocześnie zadaje pytanie ?czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz??. Nie może zrozumieć czym człowiek zasłużył sobie na tak wiele łask. ?Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś.?. Nie jest wstanie pojąć miłości, jaką obdarzył go Stwórca, ta cała bezinteresowność wydaje się niemożliwa, zbyt piękna, by była prawdziwa. Autor nie ukrywa uwielbienia i fascynacji osobą Wszechmocnego oraz jego postępowaniami. Trzeba jednak podkreślić, iż Bóg nie daje człowiekowi władzy absolutnej. Ofiarowuje nam świat, byśmy z nim współżyli w zgodzie i harmonii. On w nas wierzy, obdarowując wielkim kredytem zaufania. Jak jednak mu się odpłacamy? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy sam.
Kolejnym psalmem, jaki pragnę przybliżyć jest psalm 23. Jest on bodajże najpopularniejszym spośród wszystkich psalmów. Opisuje Boga jako dobrego pasterza, opiekującego się swymi owieczkami, czyli ludźmi. To porównanie idealnie pasuje do roli jaką spełnia Pan pośród ludzi wierzących. Pasterz zajmuje się wszystkimi potrzebami swojego stada. Dzięki niemu owieczki mogą wieść beztroskie i radosne życie. ?Chociażby, przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną?. Doświadczają bezcenności każdej chwili swego istnienia, ponieważ nie jest ona nigdy przesłonięta zmartwieniem o każdą następną. Gdy nawet przyjdzie im jakieś doświadczenie, gdy życie każe im ?chodzić ciemną doliną? wierzą w swego opiekuna, który dla ich życia gotów jest poświęcić swoje własne. Wiedzą, że przyjdzie im z pomocą.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 122
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie