Ania Shirley to główna bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery pt. ? Ania z Zielonego Wzgórza?.
Dziewczynkę poznajemy w wieku jedenastu lat. Urodziła się w Bolinbroke w Nowej Szkocji. Jej rodzice, Walter i Betty, byli nauczycielami. Ania w wieku trzech miesięcy została sierotą. Trafiała do różnych ludzi. Traktowano ją jak przedmiot, który można zawsze oddać. Prawdziwą miłość i opiekę znalazła dopiero w domu Mateusza i Maryli Cuthbertów. W chwili, gdy ją poznajemy, ma około jedenastu lat. Była dość wysoka, drobna i bardzo szczupła. Miała bladą cerę obsypaną dużą ilością piegów. Na ramiona opadały jej dwa grube, czerwone jak ogień warkocze. Oczy Ani były duże, szarozielone, pełne życia i inteligencji. Usta szerokie i pełne słodyczy. Niektórzy twierdzili, że ma bardzo ładny, zgrabny nos. Miała lekko spiczasty podbródek. Ania często podkreślała, że jest brzydka osobą. Bardzo cierpiała, gdy ktoś poruszył temat jej wyglądu zewnętrznego. W wieku młodzieńczym wyróżniała się zgrabną, pełną wdzięku i powabu sylwetką. Włosy jej ściemniały, stały się kasztanowe. Oczy błyszczały jak gwiazdy, twarz promieniała wewnętrznym blaskiem.
Zawsze ubierała się skromnie, chociaż nieraz cierpiała na tym jej duma. W dzieciństwie zmuszona była nosić szare, brzydkie sukienki, które nie przysparzały jej urody. Potem ubierała się bardzo gustownie.
Początkowo smutna i melancholijna, często płakała w samotności. Dziewczynka dopiero później stała się wesoła, pogodna i radosna. Cieszyła się życiem. Potrafiła zajmować się domem i dziećmi. Szybko naprawiała swe błędy, chociaż czasem ciężko było jej się do niej przyznać. Potrafiła być posłuszna i zdyscyplinowana, gdy wymagała tego sytuacja. Bohaterka bardzo dobrze się uczyła, o czym świadczyły jej dobre stopnie w szkole. Niestety często była roztrzepana, lekkomyślna i nieuważna. To właśnie przez te wady wielokrotnie wpadała w kłopoty. Gdy przydarzyły się jej jakieś nieszczęścia popadała w ?otchłań rozpaczy?. Inną wadą Ani była próżność. Przykładem tego jest kupno farby do włosów od nieznajomego handlarza. Należała do dziewcząt bardzo inteligentnych i zdolnych. Główna bohaterka była wielką marzycielką, widzącą świat w najpiękniejszych barwach. W krainie marzeń czuła się jak u siebie w domu. Gdy tam zawitała zapominała o całym świecie. Zapewne, dlatego uważana była za roztrzepaną. Była ciekawa świata, próbowała pisać wiersze i opowiadania. Ania bardzo kochała przyrodę. Drzewom i jeziorom nadawała imiona. Dziewczynka niewątpliwie była obdarzona talentem literackim i aktorskim. Wrażliwość i ambicja, te cechy najbardziej dominowały u Ani. Zawsze miała coś do powiedzenia i lubiła używać efektownych wyrażeń. W głębi duszy była jednak dobra i uczynna. Ania była także odważna, energiczna i honorowa. Gdy została ?wyzwana? przez Józię, aby uratować swój honor, nie bała się przejść po dachu, chociaż było to bardzo niebezpieczne. Dziewczynka była bardzo ?wygadana? i używała efektownych wyrażeń.
Miała wiele koleżanek, a jej najlepszą przyjaciółką była Diana Barry. Założyła wraz z nią klub powieściowy. Sympatię zdobywała dzięki swojej niespotykanej i bardzo odmiennej ciekawej postaci.
W wieku szesnastu lat bohaterka bardzo się zmieniła nie tylko z wyglądu, ale też z charakteru. Przestała używać efektownych wyrażeń i być próżną. Była zdolna do wyrzeczeń i poświęceń, ponieważ rzuciła studia dla Maryli z powodu śmierci Mateusza oraz prawdopodobieństwa utraty wzroku. Ania chciała być w trudnych chwilach ze swoją opiekunką i pomagać jej w pracach codziennych. Była wytrwała w dążeniu do celu.
Ania Shirley to bardzo zadziwiająca osoba. Zaimponowała mi swoją postawą ducha i pracowitością. Uważam, że powinniśmy brać z niej przykład, bo zawsze jest pełna nadziei i optymizmu. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę jak Ania i napewno nie tylko ja, ale także inne osoby. Bohaterka mimo wszystkich złych czynów jest wzorem do naśladowania.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 24
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie