profil

Rozprawka o grzeczności na co dzień w oparciu epopeję pt. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

poleca 85% 2057 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Teza: Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą.

W pierwszej księdze ?Pana Tadeusza? sędzia wygłasza naukę o grzeczności. Stwierdza, że ?grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą?. Zgadzam się z tą myślą. Spróbuję ją uzasadnić.
Po pierwsze, zasad wychowania uczymy się w domu. Od najmłodszych lat rodzice wpajają nam kulturalne słownictwo. Powtarzają, że należy stosować wyrazy: ?proszę?, ?dziękuję?, ?przepraszam?. Używamy również grzecznościowych form przywitania: ?Dzień Dobry?, ?Do widzenia?? Słowa te wydają się nam banalne, a jednak świadczą o naszym wychowaniu. W rodzinnym gronie poznajemy również inne zasady zachowań. Wiemy, jak należy zachować się przy stole, w towarzystwie dam i ludzi starszych. Prawdziwe jest więc przysłowie: ?Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.?.
Należy zwrócić uwagę, że grzeczności uczymy się także w szkole. Kultura ? (?) nie na tym się kończy, jak nogą zręcznie wierzgnąć, z uśmiechem witać lada kogo?. Zdobyta wiedza oraz umiejętności umożliwiają nam poprawne komunikowanie się ze społeczeństwem. Ważne jest by sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki. Przygotowują one nas do dorosłego życia. Nawyk systematyczności zdobyty w ławie szkolnej przyda nam się w organizacji dorosłego już życia w rodzinie, pracy, domu.
Kolejny argument, utwierdza mnie w przekonaniu, iż ?z grzecznością spotykamy się na co dzień? i powinniśmy żyć z nią za pan brat. Każdego dnia musimy pokonać i stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Właściwe postępowanie pomaga nam rozwikłać wiele trudności, bo przecież ?dobrocią więcej zdobędziemy niż przemocą?. Brak kultury może postawić nas w nieprzyjemnej sytuacji, a my sami będziemy źle postrzegani i oceniani. Przylgnie do nas określenie: ?niekulturalny?, ?cham?, a nikt z nas nie chciałby przecież mieć taki przydomek. Warto, więc zmuszać się i stosować reguły dobrego wychowania.
Na zakończenie trzeba podkreślić, że literatura oraz film, dostarczają nam wielu prawidłowych wzorców zachowań . Dzięki nim poznajemy dawne i współczesne obyczaje. SA one cząstką naszej historii. Każdy dobrze wychowany obywatel powinien znać przeszłość naszej ojczyzny i rozumieć słowo ?patriotyzm?. Doskonałym przykładem jest epopeja Adama Mickiewicza pt. ?Pana Tadeusz?. Kopalnia wiedzy i idealny wzorzec do naśladowania to księga nad księgami, czyli ?Biblia?.
Jej słowa i treści prowadzą nas przez życie. Dzięki zawartej w niej nauce możemy dokonywać w czasie swej wędrówki właściwych wyborów.
Powyższe argumenty wskazują na słuszność mojej tezy. Grzeczności uczymy się każdego dnia. Wymaga ona od nas cierpliwości. Dobre wychowanie to sztuka doskonałego życia. Warto ją zdobywać i o nią walczyć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty