profil

Surowce przemysłu chemicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27
poleca 85% 1126 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Złoża siarki, które oceniane są na 1 mld ton, występują w Polsce południowo-wschodniej w rejonie Tarnobrzegu (w rozwidleniu Wisły i Sanu i na południowy zachód od miasta) i Lubaczowa (na pograniczu z Ukrainą). Wydobycie siarki (metodą podziemnego wytopu siarki) prowadzą kopalnie "Jeziórko" i "Osiek" w rejonie Tarnobrzega.

Wydobycie siarki rodzimej kształtuje się obecnie na poziomie poniżej 1 mln ton (940 tys. t w roku 2002), podczas gdy jeszcze niedawno sięgało 5 mln, co dawało Polsce drugie miejsce na liście jej producentów.
Na spadek wydobycia nałożyły się zmniejszenie zapotrzebowania na siarkę na rynku krajowym i ograniczenie eksportu wywołane wzrostem produkcji tańszej siarki odzyskanej (z procesu odsiarczania ropy naftowej i gazu).

Siarka wykorzystywana jest głównie do produkcji kwasu siarkowego. Zakłady zajmujące się jego produkcją najczęściej wchodzą w skład kombinatów chemicznych i współpracują z wytwórniami nawozów fosforowych.

Wynika to z faktu, że transport siarki jest bardziej opłacalny niż transport kwasu siarkowego (do wyprodukowania 1 tony kwasu siarkowego potrzeba 0,4 tony siarki, a stawki przewozowe kwasu siarkowego są dużo wyższe niż w przypadku siarki). Wytwórnie kwasu siarkowego znajdują się w Policach, Gdańsku i Tarnobrzegu, a także w mniejszych zakładach np. w Luboniu koło Poznania..

Złoża soli kamiennej występują na Kujawach, w Wielkopolsce, na Podkarpaciu (w rejonie Bochni i Wieliczki), w Rybnickim Okręgu Węglowym (rejon Żor i Rybnika) i na wybrzeżu w pasie od Łeby po Wejherowo, ale sól wydobywana jest tylko w pierwszych dwóch okręgach, zaś rejon Podkarpacki cechuje się niewielką produkcją. Wydobycie soli prowadzone jest dwoma metodami: głębinową i hydrauliczną.

Dominujące znaczenie ma metoda hydrauliczna, w której wydobywana jest sól, w postaci solanki, transportowana rurociągami do przetwarzających ją zakładów lub jest poddawana warzeniu celem uzyskania soli krystalicznej.

Poza przeznaczeniem spożywczym sól znajduje zastosowanie w produkcji sody i chloru.

Zakłady przemysłu sodowego są zlokalizowane w Inowrocławiu oraz Janikowie.
Przemysł siarkowy i solny to przemysł chemiczny związków nieorganicznych, który wraz z przemysłem nawozów sztucznych jest w Polsce względnie silniej rozbudowany niż przemysł związków organicznych i tworzyw sztucznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta