profil

Dlaczego "Syzyfowe Prace" są obowiązkową lekturą gimnazjalisty .

poleca 89% 115 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Syzyfowe Prace streszczenie

Dlaczego ?Syzyfowe prace? są obowiązkową lekturą gimnazjalisty?

Dzieło Stefana Żeromskiego zatytułowane ?Syzyfowe prace?, według mnie są obowiązkową lekturą, gdyż ukazują losy Polaków w czasie zaboru rosyjskiego. Autor pokazuje trudne zmagania bohaterów z codziennością tamtych czasów, ich walkę z zaborcą i chęć odzyskania wolności. Przedstawię teraz kilka argumentów, które wyjaśnią dlaczego powieść ta jest lekturą obowiązkową w gimnazjum.

Pierwszym z nich jest przede wszystkim przedstawienie historii okupacji w nieco innym świetle, inaczej niż podręczniki, z których uczeń korzysta podczas lekcji historii. Żeromski nadał tym wydarzeniom nieco innej barwny, która w radykalny sposób zmienia nasz punkt widzenia i podejście do wszystkich wydarzeń. Ukazuje trudności z jakimi przyszło się borykać młodym ludziom, którzy niczemu nie byli winni. To nie oni wywołali tę wojnę i nie wprowadzili Polski w stan zaboru, jednak w dużej mierze od nich zależało kiedy nastanie koniec tych przeciwieństw, jakie zgotował im los. Przykładem na to jest bohater ? Andrzej Radek, który mimo nacisków ze strony wroga nie dał się przełamać i przekupić. Obiecywano mu wiele ?nagród?, udogodnień, przyzwoleń. Wbrew temu wszystkiemu dla niego jednak ważniejsza była ojczyzna i to, co w niej się działo. Za wszelką cenę, szukał rozwiązań, dzięki którym Polska uzyskałaby przynajmniej namiastkę wolności i suwerenności. Jednym z nich jest stworzenie swego rodzaju ?klubu?, w którym zbierali się przeciwnicy zaborców i czytali polskie wiersze, książki, pisma. Było to wówczas zabronione i surowo karane. Rosjanie w radykalny sposób rusyfikowali naród polski. Zabroniono mówić po polsku, czytać i pisać. Jedyną ?namiastką? polskości były lekcje języka polskiego. Nie były to jednak zajęcia, takie jak w dzisiejszych czasach. Były to wykłady tak jakby pod hasłem ?Zobacz jaka Polska jest zła?. Nauczyciele zamiast pokazywać uczniom prawdziwą polską historię, polskie tradycje, demonstrowali to w odwrotny sposób. Przedstawiali Państwo polskie, jako zły naród, niczego nie godzien, który pragnie tylko wojen, nienawiści i zła. Miało to na celu zniechęcenie uczniów gimnazjum do swojego kraju, ?przeciągnięcie? ich na swoją stronę i dalszą rusyfikację. Chcieli po prostu zniszczyć naszą ojczyznę.

Kolejnym argumentem są postawy patriotyczne jakie Stefan Żeromski opisuje w ?Syzyfowych pracach?. Andrzej Radek jest tego doskonałym przykładem. Pochodził z biednej wiejskiej rodziny. Często spał pod gołym niebem, chodził w starych podartych ubraniach. Wiedział, co to bieda i dlatego szanował wszystko, co miał. Był także zagorzałym patriotą. Podkreślał to na każdym kroku. Pielęgnował swój ojczysty język, szanował ludzi i wierzył, że kiedyś nastanie dzień, w którym Rzeczpospolita stanie się krajem niepodległym. Bezustannie szukał rozwiązań, dzięki którym ten moment nastał szybciej choćby o ułamek chwili.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć prawdziwego patriotę, takiego jak Andrzej Radek. W naszej epoce ludzie są zabiegani i nie myślą o tym, że może ich spotkać to, co bohaterów ?Syzyfowych prac?. Nie zdają sobie z tego sprawy choć powinni.

Ostatnim powodem, dla którego książka Żeromskiego powinna być w spisie obowiązkowych lektur, jest miłość. Najzwyklejsze uczucie, które było w każdym człowieku od zawsze. Autor opisuje je pomiędzy Marcinem Borowiczem a Anną Stogowską. Pokazuje to, że nawet w tak ciężkich czasach jak zabór, coś takiego może się narodzić. Mimo przeciwieństw losu można się zakochać, żyć szczęśliwie i mieć kogoś o kim będzie się myślało. Historia ta nie kończy się jednak pomyślnie ani dla Borowicza, ani dla Stogowskiej. Ona wyjeżdża w głąb Rosji, gdyż jej ojciec był oficerem wojskowym, a on zostaje sam i wciąż o niej myśli.

Myślę, że dzieło polskiego pisarza ? Stefana Żeromskiego, jest godne uwagi i naprawdę warto je przeczytać. Ponieważ nie tylko przypomina nam wątki historyczne i tematy z historią związane, ale uczy nas także, jak należy i jak warto postępować, by godnie i szczęśliwie żyć. Mam nadzieję, że pozycja ?Syzyfowych prac? z kanonu lektur nigdy nie zostanie usunięta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty