profil

Łysienie androgenowe kobiet - czy jest schorzeniem uleczalnym? Nowoczesne metody walki z tym schorzeniem oraz z jego skutkami.

poleca 88% 238 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Włosy to bardzo ważny element naszego wyglądu, w istotny sposób wpływają na obraz całej sylwetki, a często również na nasze samopoczucie. Każdy stara się zachować to bogactwo włosów aż do późnej starości, stosuje wzmacniające szampony, odżywki, balsamy, łyka ziołowe preparaty np. skrzypu polnego. Nie każdemu jednak to się udaje.
Wielu mężczyzn, zwłaszcza młodych doznaje szoku, gdy zauważą, że przerzedziły im się włosy i pojawiły typowe zakola nad czołem. Gdy kobieta zauważy u siebie podobne objawy ? cierpi bardziej, a czasem wpada w panikę. Dla niej ubytek włosów stanowi tym dotkliwszy problem, że widok ?łysej kobiety? wzbudza niecodzienne zainteresowanie.
To kobieta wcześniej niż mężczyzna reaguje na wzmożone wypadanie włosów i zgłasza się do gabinetu lekarskiego.

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Skłonność do łysienia wynika z uwarunkowań genetycznych, diety i sposobu życia. Nie ma skutecznych 100% sposobów na zatrzymanie tego procesu, jednak poznając jego przyczyny można go spowolnić, utrzymując dłużej gęste włosy.
Główną przyczyną ścieńczenia i wypadania włosów są indywidualne cechy organizmu nabyte dziedzicznie lub na skutek chorób, są to także zaburzenia hormonalne, niedożywienie, stosowanie niektórych leków, stresy lub działania mechaniczne jak czesanie, niewłaściwe upinanie czy szkodliwe zabiegi upiększające.
Codzienne wypadanie włosów to rzecz normalna, jeśli jest ich kilkadziesiąt na dzień to nie ma sie czym martwic. Sprawa zaczyna być poważna, jeśli wypada ich powyżej stu. Wtedy możemy mówić, że jest to nienaturalne i możemy udać się do lekarza, który po dokładnym zbadaniu może wydać poprawną diagnozę i podjąć przynoszące efekty leczenie.

U kobiet zmniejszenie grubości włosów ma miejsce w zaburzeniach hormonalnych, np. po menopauzie (tzw. łysienie androgenowe damskie), po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych.
Łysienie androgenowe uwarunkowane jest podwyższonym poziomem androgenów i czynnikiem genetycznym. Utrata włosów następuje zwłaszcza w kątach czołowych i na szczycie głowy. Często towarzyszy mu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. W przypadku stwierdzenia podwyższonych androgenów konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie endokrynologiczne.
W pozostałych przypadkach przypuszcza się , że mieszki włosowe są nadmiernie wrażliwe na androgeny znajdujące się na prawidłowym poziomie. Ta ?nadwrażliwość? może być uwarunkowana genetycznie. Można tu stosować środki antykoncepcyjne o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym (np. Diane 35). Zewnętrznie zaleca się preparaty z dodatkiem estrogenów (np. Alpicort E) czy też Loxon lub Regaine (leczące łysienie u mężczyzn).
Zarówno preparaty doustne, jak i do użytku zewnętrznego można stosować tylko pod ścisłą kontrolą dermatologa.
Samodzielnie w razie stwierdzenia łojotoku wypróbować można Seboren lub Seboradin ? obniżają one produkcję łoju.
Można także wypróbować tonik firmy Thalgo, który zawiera dobroczynną moc alg i wyciągów morskich. Składniki te normują pracę gruczołów łojowych,odżywiają i regenerują cebulki. Innym polecanym produktem jest zestaw 12 ampułek RF80 ? Weak Hair, Rene Furterer przeznaczonych do okresowej kuracji przy bardzo intensywnym wypadaniu włosów. Środek ten pobudza mikrocyrkulację w skórze głowy, przywracając tym samym ich naturalny zdrowy wygląd i połysk. W jego skład wchodzą roślinne peptydy wzbogacone witaminami. Zawartość jednej ampułki wciera się w umytą skórę głowy jeden raz w tygodniu, a całą kurację kontynuuje się przez trzy miesiące.
Pierwszym tonikiem dermokosmetycznym, hamującym wypadanie włosów poprzez bezpośrednie działanie stymulujące na naczyniowy czynnik ich wzrostu jest Anastim, Laboratoires Dermatologiques Ducray. Jego główną bazą są opatentowane, nowatorskie cząsteczki RTH 16 pochodzenia roślinnego. Powodują one rozwój unaczynienia cebulki włosa w fazie anagenu i przywracają jej witalność. Tonik Anastim optymalizuje, więc warunki wzrostu włosa. Ponadto z uwagi na mnogość czynników odpowiedzialnych za wypadanie włosów, formuła Anastimu zawiera fazę uzupełniającą, na którą składają się: przeciwstawiający się mechanizmom hormonalnym i enzymatycznym wyciąg z Sabal Serrulata oraz działający stymulująco na cebulkę włosa ? nikotynian tokoferolu. Dzięki temu Anastim cechuje wysoka skuteczność w hamowaniu wypadania włosów. Jest prosty i praktyczny w użyciu, ponieważ posiada specjalną końcówkę umożliwiającą dozowanie i precyzyjne nakładanie kosmetyku.

Innym winowajcą odpowiedzialnym za wypadanie włosów jest enzym, który jest produkowany między innymi w okresie przedłużającego się stresu. Powoduje on usztywnienie się włókien kolagenowych otaczających mieszek włosa. Przez co podobnie jak w przypadku nadczynności gruczołów łojowych, następuje niedożywienie mieszka włosa, łodyżka staje się coraz cieńsza, łamie się i wypada.
Przy tego rodzaju problemach należy przeprowadzić kurację preparatami zawierającymi aminexil, czyli substancję, która blokuje czynność tego enzymu i powoduje rozluźnienie włókien kolagenowych.
Do takich produktów należą: Dercos z aminexilem, Vichy. Są to ampułki w dwóch wersjach ? dla mężczyzn zawierające tylko ten składnik i dla kobiet, gdzie został dodatkowo wzbogacony witaminami i aminokwasami stymulującymi wzrost włosów. Kurację stosuje się przez dwa miesiące, następnie robi się przerwę pół roczną i znów stosuje się jeszcze przez miesiąc.
Bardzo silnym koncentratem aminexilu bez żadnych dodatków są ampułki Intervention Antichute, Ketastase.
Najczęściej wszystkim tym preparatom o dość silnym stężeniu różnych stymulujących składników, powinny towarzyszyć specjalne szampony z tej samej wersji, które przygotowują skórę głowy do przyjęcia tych wszystkich cennych substancji.

Jaka jest najlepsza kuracja na łysienie androgenowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym przypadku. Na rynku istnieje określona ilość kuracji przynosząca lepsze lub gorsze efekty dla większości pacjentów (zazwyczaj zastopowanie wypadania włosów lub ograniczone odrastanie). Efekty za każdym razem uwarunkowane są od osobistych warunków pacjenta, ale zdarza się, że niektóre osoby świetnie reagują na kurację, inne mają niezadowalające efekty.
Na łysienie androgenowe składa się wiele czynników, dlatego środki stosowane w dobrej kuracji powinny uzupełniać się, by wyeliminować jak najwięcej z niekorzystnych faktorów, wpływających na wypadanie włosów.

Dobra, wyważona kuracja oparta na najnowszych założeniach powinna podchodzić do tego problemu kompleksowo tzn:
zastosowanie inhibitorów DHT ? można łączyć środki doustne i do stosowania miejscowego
blokowanie receptorów androgenowych ? tutaj przewaga środków do stosowania miejscowego
aktywacja włosów poprzez używanie stymulatorów wzrostu ? środki do stosowania miejscowego.

Te trzy punkty grają najistotniejszą rolę w walce z łysieniem. Można oczywiście zacząć terapię jednym konkretnym środkiem i później w miarę upływu czasu wykorzystywać kolejne uzupełniając ?dietę dla włosów?. Udowodniono, że przystępując do tego tematu kompleksowo osiąga się jednak optymalne efekty. Wszystko zależy tak na prawdę od dyscypliny i energii, którą chce się poświęcić by rozwiązać dany problem.

Zanim będzie można zaobserwować efekty kuracji musi upłynąć 2-4 miesiące, jakkolwiek trwa to zazwyczaj znacznie dłużej. Większość osób obserwuje maksymalny efekt jaki przynosi dana kuracja w przeciągu 12-24 miesięcy. Ma to związek z dość długimi fazami cyklu wzrostu włosa i tym, że włosy na miesiąc rosną około 1,5 cm; w obszarach łysienia nawet wolniej.
Zasada jest prosta ? by włosy w danym miesiącu wypadły lub stały się dużo cieńsze potrzeba parę cyklów wzrostu włosa i trwa to parę miesięcy czy lat. Tak samo włosy, które stają się mocniejsze ze względu na kurację rosną w cyklach i także potrzeba określonego czasu byśmy zobaczyli odpowiednie postępy. Najlepsze efekty można zaobserwować w miejscach gdzie są jeszcze jakieś włosy albo w tych gdzie były one w przeciągu ostatnich pięciu lat.

W zwalczaniu dolegliwości jaką jest łysienie androgenowe pomocne są także szampony których substancje czynne działają na zasadzie normalizacji kondycji skóry głowy (tzn, pracy gruczołów łojowych ? zmniejszenie produkcji DHT eliminacji łupieżu). Zostało np. udowodnione, że aktywna substancja w szamponie Nizoral ( ketokonazol ) ma ograniczone działanie antyandrogenowe - w testach wykazano, że szampon Nizoral 2% używany 2-4 razy w tygodniu ?produkuje? nowe włosy w porównywalnej ilości do Minoxidilu 2% zażywanego raz dziennie. Istnieją także inne szampony, które również korzystnie wpływają na skórę głowy. Trzeba pamiętać jednak, że szampon może być traktowany jako uzupełnienie kuracji, a nie jako jedyny czy główny jej składnik.

Najpopularniejszym, obecnie istniejącym na polskim rynku preparatem, który jest z powodzeniem stosowany u osób cierpiących na łysienie androgenowe to Minoxidil. Pozytywne działanie tego leku zostało zaobserwowane niejako przez przypadek, jest on bowiem stosowany w chorobach układu naczyniowego i jak się okazało rozszerzając naczynia w skórze głowy zapewnia lepsze jej ukrwienie zapobiegając tym samym wypadaniu włosów i umożliwiając ich odrastanie. Zaobserwowano to po raz pierwszy u pacjentów leczonych z powodu dolegliwości ze strony układu sercowo ? naczyniowego, którzy to jednocześnie mieli problemy z wypadaniem włosów.
Jest on w postaci kremu 2% oraz 5%, wciera się go w skórę głowy dwa razy dziennie. Jego stosowanie przynosi oczekiwane efekty u około 60% pacjentów ? po kilku miesiącach stosowania dochodzi do odrostu włosów, ale trzeba go stosować ciągle bo po odstawieniu następuje bowiem powrót łysienia.

Drugim z najpopularniejszych preparatów jest Finasteryd ? jest to lek hamujący enzym przekształcający testosteron w jego aktywną formę w mieszkach włosowych. Samo stężenie testosteronu w organizmie pacjenta nie zmienia się, więc nie należy się obawiać żadnych poważnych efektów ubocznych. Lek ten zażywany jest w postaci tabletek. Należy go przyjmować codziennie ? konieczne jest stałe leczenie, ponieważ po odstawieniu proces łysienia postępuje dalej. Według polskich badań klinicznych, wykazał on pożądane efekty u 80% pacjentów, natomiast zachodnie publikacje szacują, że zatrzymuje on łysienie w 90% przypadków, natomiast 65% pacjentów dochodzi do ponownego wzrostu włosów, obserwowanego średnio już po około trzech miesiącach kuracji. Lek ten stosowany jest także w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.
Czasem stosuje się spironolakton - lek antyandrogenowy, ale z powodu, że charakteryzuje się licznymi niepożądanymi objawami ubocznymi raczej odchodzi się od tej drogi leczenia łysienia androgenowego.

Oprócz wymienionych wyżej leków, na rynku dostępnych jest wiele preparatów , których skuteczność w stymulowaniu odrastania włosów jest kwestią sporną, lecz niewątpliwie większość z nich nadaje się bardzo dobrze do pielęgnacji włosów oraz poprawiania ich struktury i wyglądu.
Ponadto jednym ze sposobów radzenia sobie z łysieniem jest przeszczepianie skóry zawierającej mieszki włosowe.
Najpowszechniejsze metody transplantacji skóry wiążą się z dość szeroką ingerencją chirurgiczną, często pozostają po nich blizny ? operacje takie są praktykowane w kilku ośrodkach w Polsce. Należy jednak pamiętać, że ta radykalna metoda mimo wszystko nie prowadzi do wyleczenia, jedynie łagodzi skutki łysienia.
Na szczęście współczesna medycyna rozwija się i w tym kierunku ? całkiem niedawno została opracowana nowa technika przeszczepiania włosów, określona jako Technika Ekstrakcji Jednostek Folikularnych, w skrócie FUE. Jej twórca przeprowadził już wiele zabiegów w Ameryce Północnej, których zaletami w porównaniu do wcześniejszych technik są przede wszystkim ograniczona ingerencja chirurgiczna oraz brak blizn pooperacyjnych.
W lutym w 2004 roku powstał w Polsce pierwszy ośrodek promujący tą metodę. Zadaniem tego ośrodka jest również kształcenie chirurgów w jej zakresie. Być może za kilka lat stanie się ona powszechnie dostępna.

Jednym z zabiegów dermatologicznych, polecanych osobom z problemem wypadania włosów i łysienia jest mezoterapia. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami pobudzającymi wzrost włosów i zapobiegającymi ich wypadaniu.
Efektem jest zahamowanie wypadania włosów, a nawet możliwe jest zwiększenie ich gęstości. W celu uzyskania efektu leczniczego należy wykonać serię około 4-8 zabiegów.
Mezoterapia może być pomocna w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego, a także we wszystkich przypadkach przewlekłego wypadania włosów.
W leczeniu wykorzystuje się różne substancje odżywcze: witaminy, aminokwasy, sole mineralne, preparaty poprawiające mikrokrążenie skóry owłosionej głowy ( prokaina, preparaty przeciwzapalne: kortykosteroidy).
W początkowym okresie leczenia zabiegi najczęściej powtarza się co 2 tygodnie, następnie przerwy między poszczególnymi zabiegami wydłuża się do 4 tygodni. Pierwsze efekty w postaci zahamowania wypadania włosów obserwuje się po 1,5 do 2 miesięcy, a po okresie 3 miesięcy można zauważyć odrost.
Zabiegi powodują zwiększenie gęstości włosów, a także poprawę ich struktury.

Na szczęście nowoczesna medycyna i kosmetyka oferuje dla łysiejących szereg skutecznych rozwiązań, którym jest np. DermMatch. Dzięki temu kosmetykowi, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, natychmiast uzyska się efekt gęstych włosów. Pamiętać jednak należy, że nie jest on lekiem przeciwko wypadaniu włosów i nie sprawi, że po jego zastosowaniu włosy zaczną odrastać. Jest to jak zapewniają producenci profesjonalny kosmetyk maskujący przerzedzenia i ubytki owłosienia. Powoduje, że włosy wyglądać będą na gęstsze a fryzura na pełniejszą.
DermMatch jest nakładany bezpośrednio na skórę specjalnym aplikatorem, sprawiając, że miejsca bez włosów znikają. Kolor jest stopniowo nakładany i cieniowany, przez co można uzyskać świetnie wyglądającą grzywkę. Kiedy produkt jest już równomiernie nałożony, grzebieniem lub szczotką rozczesuje się włosy, sprawiając, że DermMatch przyczepi się do nich powodując spektakularny efekt grubszych, gęstych włosów.

Innym, mającym podobne działanie kosmetykiem, przeznaczonym dla osób z przerzedzonymi włosami jest Nanogen. Jest on odpowiedni dla kobiet i mężczyzn, bezpieczny dla skóry głowy i włosów. Jest to unikalna formuła mikrowłókien składających się z czystej keratyny, czyli białka budującego strukturę ludzkiego włosa. Po posypaniu Nanogenem przerzedzonych włosów, tysiące mikrowłókien wczepiają się we włosy bardzo mocno dając nieprawdopodobny efekt ich gęstości. Wygląda to tak , jak gdyby w ciągu pół minuty wszczepiono do głowy tysiące nowych włosów. Mikrowłókna Nanogenu wyglądają jak prawdziwe włosy i nie da się ich rozpoznać nawet z bardzo bliskiej odległości.
Należy jednak pamiętać o tym, że Nanogen daje najlepsze efekty przy włosach średnio przerzedzonych i sprawdza się u osób po przeszczepie włosów.

Nie można zapominać również o metodzie właściwie nie zapobiegającej samemu łysieniu, ale nie związanej z przyjmowaniem leków, a niejednokrotnie skutecznie maskującej efekty wypadania włosów, mianowicie o stosowaniu peruki, które w dzisiejszych czasach praktycznie nie różnią się niczym od wyglądu naturalnych włosów. Wiele osób preferuje tę formę terapii łysienia. Mimo iż nie hamuje ona procesu wypadania włosów, ani tym bardziej nie odwraca tych zmian, ma jednak bardzo dobry wpływ na samopoczucie i psychikę wielu pacjentów.


Bibliografia:
www.informed.com.pl
www.lysienie.info
www.resmedica.pl
www.uroda.medserwis.pl
www.lunch-spa-concept.pl
www.salvo-polska.pl
www.dermmatch.pl
www.wizaz.pl

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 13 minuty