profil

Czy Henryk Sienkiewicz napisał "Quo Vadis" "ku pokrzepieniu serc"?

poleca 85% 1709 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

?Quo Vadis? Henryka Sienkiewicza to jedna z najlepszych polskich książek. Została ona wydana w 1896r. Nagrodzona została prestiżową literacką Nagrodą Nobla. Powieść Sienkiewicza jest powieścią panoramiczną, o charakterze historycznym. Ukazuje Rzym za panowania Nerona, w czasach prześladowania chrześcijan. Sienkiewicz napisał "Quo Vadis" w latach, gdy Polska przeżywała trudny okres w swojej historii. Kraj znajdował się pod zaborami. Tworząc swą powieść autor widział wygasającą wiarę w odzyskanie niepodległości oraz potrzebę dodania otuchy, przywrócenia nadziei i pokazania odpowiedniej drogi zagubionemu narodowi. Było to dla polaków bardzo ważne, dawało im bowiem nadzieję na podtrzymanie poczucia własnej wartości i uczuć patriotycznych.

Czy Henryk Sienkiewicz napisał ?Quo Vadis? ku pokrzepieniu serc? Uważam, że tak, gdyż powieści ?ku pokrzepieniu serc? są pisane, aby podnieść na duchu wszystkich umęczonych i taką książką jest właśnie ?Qou Vadis?.

?Quo vadis" ukazało duchowy tryumf chrześcijaństwa nad przemocą imperium rzymskiego. Książka opowiada o duchowych przemianach kilku bohaterów takich jak Marek Winicjusz, który stał się pokornym chrześcijaninem dzięki swojej wybrance, czy też Chilon Chilonides, który z początku był człowiekiem pozbawionym skrupułów, a później nawrócił się i umarł na krzyżu jako męczennik za wiarę. W powieści Sienkiewicza pokazana również została samobójcza śmierć cesarza, oraz Petroniusza, którzy widząc upadek cesarstwa Rzymskiego nie widzieli już sensu swojego istnienia. Co jest także zwycięstwem chrześcijan. Autor chciał przywrócić polakom wiarę w odzyskanie niepodległości. Udowodnić, że można zwyciężyć nie mając przewagi liczebnej, tak jak było to w przypadku chrześcijan za czasów Nerona.

Powieść Henryka Sienkiewicza napisana jest z wielką dbałością o szczegóły. Pisarz zwraca uwagę na pochodzenie Ligii, która przywędrowała z kraju dawnych Słowian. W jej wiernym słudze, Ursusie, zwyciężającym na arenie Koloseum niemieckiego tura, upatruje on symbolu chrześcijańskiej Polski opierającej się żywiołowi germańskiemu. Ukazanie tych dwóch postaci było bardzo ważne w podniesieniu na duchu polaków, gdyż ich losy po części odzwierciedlają byt polaków żyjących w czasach zaborów.

Historie w powieści są tak skonstruowane, aby ludzie nabrali nadziei na lepsze jutro, zmobilizowali się do działania, uwierzyli w możliwość wygranej, zjednoczyli się i zaczeli walkę o niepodległy kraj.

Pisanie powieści ku pokrzepieniu serc to rodzaj zasłony, służącej do ukazania spraw współczesnych. Ludzie czytający tą książkę mają wrażenie, iż są obserwatorami lub uczestnikami wydarzeń. Tak właśnie pisał Sienkiewicz, chciał podnieść naród na duchu, uświadomić, że wygrana jest możliwa. Można powiedzieć, iż Sienkiewicz napisał tą powieść po prostu ku pokrzepieniu serc wszystkich tych, którzy zmagają się z przeciwnikiem z pozoru silniejszym od siebie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty