profil

Silniki cieplne

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-21
poleca 85% 438 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Silniki cieplne, urządzenia zmieniające ciepło im dostarczone na energię mechaniczną w formie pracy. Silniki cieplne są to między innymi silniki spalinowe, odrzutowe rakietowe, parowe itp.

W silnikach cieplnych odbywają się procesy kołowe to znaczy, że po wykonaniu pewnego cyklu przemian silnik wraca do swojego pierwotnego stanu. Substancja podlegająca tym przemianom w silniku jest nazwana substancją roboczą.

Silniki cieplne wykonują pracę dzięki przepływowi ciepła, zgodnie z drugą zasadą termodynamiki. Przepływ ciepła między ciałami jest możliwy tylko wówczas, gdy istnieje różnica temperatur między nimi. Stąd silnik cieplny musi pobierać ciepło ze źródła i oddawać jego część chłodnicy.

Sprawność silnika cieplnego określa się jako iloraz pracy uzyskanej w nim dzięki pobranemu ze źródła ciepłu i wartości tego ciepła. Ponieważ substancja robocza oddaje część pobranego ciepła chłodnicy, pobrana praca jest mniejsza od ciepła pobranego, a więc sprawność silnika cieplnego nie może być całkowita (praktycznie najlepsze silniki cieple mają sprawność rzędu 30 - 40%).

Ze względu na sposób uzyskiwania energii mechanicznej, silniki cieplne można podzielić na tłokowe (np. spalinowe) i turbinowe.

W silnikach pierwszego typu ciepło powoduje wzrost ciśnienia działającego na tłok umieszczony w cylindrze, a w konsekwencji jego ruch.

W silnikach drugiego typu ciepło powoduje wzrost energii kinetycznej substancji roboczej, który łatwo jest zamieniany na energię kinetyczną łopatek turbin. Ruch tłoka w cylindrze i turbiny po zastosowaniu odpowiednich przekładni jest zamieniany na in. Typu pracę mechaniczną lub na inny rodzaj energii (np. elektrycznej).

Idealnym silnikiem cieplnym, o największej możliwej sprawności, jest silnik Carnota (cykl Carnota).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Komentarze (4) Brak komentarzy

co wy chcecie od tej pracy? spraca jest spoko. Krotka i na temat!

twoja praca może być ale jest zbyt krótka jak na wypracowanie czy referat

OGÓLNIE PRACA JEST SPOKO, LECZ JEST JEDNO WIELKIE ALE, PRACA JEST ZBYT KRÓTKA...

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta