profil

Wskaż bohaterów literackich, historycznych lub współczesnych podobnych do Prometeusza. Uzasadnij swój wybór.

poleca 85% 1020 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W literaturze, historii, a także w czasach współczesnych, można odnaleźć wielu ludzi wielkiego serca, oddanych dobrej sprawie i przede wszystkim innym ludziom. Ludzie ci buntowali się przeciwko władzy, losowi, przeciwko sile wyższej. Tak jak Prometeusz kochali ludzi, poświęcali się dla nich, byli bezinteresowni. Marzyli o lepszej przyszłości, pragnęli naprawić świat i ludzi.
W dzisiejszych czasach ludzie rzadko okazują jakąkolwiek pomoc drugiemu człowiekowi. Często swoje dobro uważamy za najważniejsze. Liczy się tylko ,,Ja?, ,,Moje?. Coraz rzadziej okazujemy zainteresowanie problemami drugiego człowieka. Na szczęście i w tym przypadku zdarzają się wyjątki. Jest to bardzo budujące, ponieważ nam samym łatwiej jest pomagać innym, kiedy wiemy ,że nie jesteśmy osamotnieni w naszych poglądach i działaniach.
Już na początku należy wspomnieć o osobie, która w swoim sercu znalazła miejsce dla całej ludzkości. Mam tu oczywiście na myśli wielkiego polaka św. pamięci Jana Pawła II. Jakże rzadko zastanawiamy się nad wielką odwagą jaką musiał w sobie mieć Wojtyła, kiedy głosił swoje poglądy w państwach komunistycznych, lub jak bardzo wyczerpująca była jego praca, w którą wkładał całe swoje serce i duszę.
Innymi z osób duchowych wyróżniających się postawą Prometejską, byli: św. Maksymilian Colbe, Matka Teresa z Kalkuty oraz ks.kap. Jerzy Popiełuszko.
Św. Maksymilian Colbe jest jednym z bohaterów II wojny światowej. Oddał życie za innego z więźniów obozu koncentracyjnego w którym się znajdował. Poświęcił najcenniejszy dar jaki posiadał, za człowieka którego praktycznie nie znał ? własne życie.
Podobne poświęcenie kierowało zapewne Marią Teresą od Dzieciątka Jezus, znaną dziś jako: Matka Teresa z Kalkuty. Ona to w 1946 roku założyła Kongregację Misjonarek Miłości, a w późniejszym czasie 50 domów dla opuszczonych dzieci, ośrodek dla trędowatych, oraz pierwszy na świecie ośrodek dla chorych na AIDS. Osiągnięcia jej zostały dostrzeżone i nagrodzone, kiedy w 1979 roku otrzymała pokojową nagrodę Nobla.
Podobnie jak wcześniej wymienionemu Janowi Pawłowi II, tak polska wiele zawdzięcza ks.kap. Jerzemu Popiełuszce. Był on kapelanem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ,,Solidarność?, robotników huty Warszawa, a także Warszawskiej Służby Zdrowia. W swoich kazaniach podejmował problematykę moralną i polityczną, mówił o wolności i godności człowieka. 19 X 1984 roku po wielu szykanach ze strony władz, został zamordowany przez oficerów Służb Bezpieczeństwa. Jego pogrzeb zgromadził kilkaset tys. osób, a grób został otoczony kultem.
W mojej wypowiedzi na temat postawy Prometejskiej wymieniłam wyłącznie osoby duchowne, nie znaczy to jednak że wśród osób świeckich takowi się nie zdarzają. Myślę jednak że wśród osób związanych ściślej z religią chrześcijańską zdarzają się oni częściej, gdyż jak stwierdził Henryk Sienkiewicz po ukończeniu powieści Quo Vadis?: ,,Religia chrześcijańska, to religia miłości i wybaczenia?. Sądzę też ,że każdy z nas powinien głębiej zastanowić się nad swoim postępowaniem. Czy zawsze potrafimy okazać pomoc osobie ,która akurat tego potrzebuje? Czy potrafimy być bezinteresowni w swoich działaniach? Na te pytania, każdy musi odpowiedzieć sobie sam i sam wyciągnąć wnioski, zostawiam je więc bez odpowiedzi.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi