profil

Elektryzowanie ciał

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09
poleca 82% 2997 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Z elektryzowaniem ciał spotykamy się codziennie. Nie zwracamy nawet uwagi jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa elektryzowanie ciał. Korzystamy z niej nie wiedząc nawet o tym i nie zdajemy sobie sprawy jak trudne byłoby życie bez zjawiska elektryzowania ciał. Oto kilka przykładów na to stwierdzenie.

W zakładach włókienniczych tkaniny syntetyczne upodabnia się do wielkiego kondensatora o znacznej pojemności elektrycznej- poprzez zawijanie w bele i układanie warstwami. Kontakt z takim sosem grozi silnym wstrząsem, spowodowanym wyładowaniem elektrycznym. Aby zapobiec takim sytuacjom stosuje się związki zmniejszające duży opór elektryczny tkaniny i skutecznie odprowadzające ładunek powierzchniowy"

Jonizacja jest też wywoływana przez telewizor. Powoduje ona często bóle głowy i złe samopoczucie. Paprotka stojąca w pobliżu odbiornika wychwytuje te jony. Dlatego warto hodować tego typu rośliny w pomieszczeniu, gdzie stoi telewizor i w miarę możliwości spać gdzie indziej.

W upalne i wilgotne dni lata silne prądy unoszące ciepłe powietrze w górne rejony atmosfery tworzą chmury kłębiaste, które szybko przekształcają się w wysokie chmury kłębiaste deszczowe. Tym groźnie wyglądającym czarnym chmurom towarzyszą porywiste wiatry, ulewne deszcze oraz błyskawice i grzmoty. Tak powstają burze. Podczas wyładowań atmosferycznych wyzwalają się ogromne ilości energii, której wykorzystanie ciągle stanowi niespełnione marzenie człowieka. Może jednak za kilka lat będzie to nowa metoda na otrzymywanie energii. Na razie musimy jednak chronić się przed tak wielką energią, z którą człowiek nie może sobie poradzić. Ma to duży wpływ na nasze życie. W czasie burzy wyłączamy z prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Taka energia zmusiła nas również do wymyślenia piorunochronu. Jest to urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna, przez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu rzędu kilkunastu tysięcy amperów. Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym (co najmniej 50 mm2). Niektórzy ludzie odczuwając zmiany w samopoczucie potrafią przewidzieć nadchodzącą burzę. Bywa, że człowiek przed burzą staje się rozdrażniony. Istnienie burzy bywa też pożyteczne. Wyładowaniom elektrycznym w czasie burzy towarzyszy powstawanie w atmosferze ozonu, chroniącego przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Elektrostatykę wykorzystuje się w kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawionych na powierzchni papieru lub na innych przedmiotach. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie, a proszek zostaje przyciągnięty, pokrywając odciski palców.

Na takiej samej zasadzie działają kserokopiarki. Nie zdając sobie sprawy wykorzystujemy w jej działaniu prawa związane z elektrostatyką. Naładowane metalowe płyty przyciągają czarny proszek popularnie zwany tonerem. Pokryty tonerem obraz zostaje przenoszony na papier.

Elektryzowanie sprawia też, że przy czesaniu włosy elektryzują się, tzn. popularnie mówiąc ?stają dęba?. Dzieje się tak, ponieważ działa tu zasada przyciągania się ładunków różnoimiennych.
Jeśli też potrzesz balonik o flanelową koszulę, naelektryzuje on się i zacznie przyczepiać do koszuli i innych powierzchni.

Na podstawie tych przykładów widzimy, że elektryzowanie jest obecne w naszym życiu i wpływa na nasze życie czasem dobrze a czasem źle. Jednak bez niego nie można wyobrazić sobie życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty