Przydatność 70%

Zagrożenia naturalne

Autor:

w minionym stuleciu najtragiczniejszym w skutkach był cyklon, który w 1970 roku nawiedził Bangladesz. Szacuje się, że w jego wyniku śmierc poniosło lub zmarło z powodu kleski głodu i epidemii około 300000 osób. Huragany podowują również olbrzymie straty materialne. Szdody wywołane cyklonem "Abdrew" szacuje się na 25 miliardów dolarów.
Trąba powietrzna zwana również tornadem, jest jednym z najgwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych, jakie wystepują na ziemi. Powstaje w wyniku zdeżenia się ciepłych i wilgotnych frontów atmosferycznych z suchymi masami powietrza. Wiatr powietrza przemieszcza się z predkoscią ponad 100km/h, pozostawiając za sobą pas olbrzymich zniszczeń.

Powodzie
Powodują duże zniszczenia i pociągają za soba najwieksza liczbę ofiar.
Najczęstszymi przyczynami powodzi są :obfite opady atmosferyczne, gwałtowne topnienia sniegu, sztormy, huragany oraz fale tsunami, ocieplenie klimatu.
Największe powodzie wystepują w Chinach w rejonie wielkich rzek. W 1931 roku w wyniku wystąpienia z brzegów Żółtej rzeki smierć poniosło około 4 miliony osób. W 1953 roku wyjatkowo silny sztorm na Morzu Północnym był przyczyną zalania znacznych obszarów Belgii i Holandii. W powodzi zgineło wówczas ok 1800 osób.
W Polsce do najgroźniejszych rzek należą: Wisła, Odra, Warta oraz rzeki i strumienie górskie.W 1997 roku powórź w dorzeczu Odry spowodowała zalanie ok 2600 miejscowości, smierć ponad 60 osób oraz straty szacowane na prawie 2 miliardy dolarów. Duże szkody przyniosła powódź w 2001 roku, która objeła południowe i centralne rejony kraju.

Śnieżyce
Niespodziewane i obfite opady śniegu moga sparalizować życie na znacznych obszarach. Powoduja zakłócenia, a nawet całkowity zastój komunikacji, zrywając linie energetyczne i telekomunikacyjne, odcinając w ten sposób całe miejscowości od swiata. Śniezyce są szczególnie niebezpieczne na teranie, gdzie śnieg znany jest jedynie z filmów i telewizji. W 1998 roku silny wiatr połaczony z opadami sniegu spowodował powazne zakłócenia w Izraelu, Egipcie i Libanie.
Opady sniegu moga byc również groźne, gdy pojawią sie w okresie jesiennym lub wiosennym. W 1816 rokumieszkancy stanu Vermont po wyjątkowo łagodniej zimie , zostali zaskoczenie gwałtownymi burzami snieznymi w połowie czerwca.

Mrozy
Skrajnie niskie temperatury, podobnie jak śniezyce, są szczególnie niebezpieczne w rejonach, gdzie zima stanowi jedynie kalendarzową pore roku. Długotrwałe mrozy sieganące 50-60 stopni C poniżej zera sparaliżowały zycie na Syberii.
Nieskie temperatury powodują uszkodzenia torów kolejowych, linii energetycznych i telekomunikacyjnych oraz wodociągów. W Polsce mróz nie jest zjawiskiem rzadkim, co roku ginie w wyniku zamarzniecia kilkadzieciąt osób. najczesciej sa to bezdomni i osoby w stanie upojenia alkoholowego.

Upały
Skrajnie wysokie temperatury również stanowią wysokie zagrożenie dla życia człowieka.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 Następna Pokaż wszystko

Wersja ściąga:
Przydatna praca? tak nie 122
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie