profil

Dlaczego polityka tak często przywodzi na myśl negatywne skojarzenia.

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Celem polityki jest zdobycie władzy, więc często wybiera ona metody sprzeczne z prawdą. Polityka jest i zawsze była wielką dziedziną manipulacji, więc politycy boją się prawdy, prawdy prawdziwej. ?Prawda boli, prawda może ranić? ?słowa prezesa Instytutu
Pamięci Narodowej Leona Kieresa który zastanawiał się nad sensem odkrywania prawdy w historii narodów.
Ból, jaki sprawia prawda powoduje, że tak niechętnie ją chcemy poznać. Jaką prawdę wolno ukryć? Filozofia podaje trzy sytuacje zwalniające z obowiązku powiedzenia prawdy czy też odbierające prawo do jej ujawnienia: kiedy człowiek nie ma prawa do poznania prawdy (spowiedź, tajemnica państwowa), kiedy odbiorca ze względu na swój stan świadomości (na przykład dziecko czy chory przyjaciel) nie jest przygotowany do przyjęcia prawdy oraz ze względu na skutki, jakie ujawnienie prawdy może wywołać. Każdej z tych trzech sytuacji towarzyszy metaperspektywa, czyli określenie perspektywy dochodzenia do prawdy, a więc wytłumaczenie, dlaczego nie ma się prawa poznania prawdy, ujawnienie prawdy później dzięki czemu zostanie ona lepiej przyjęta lub przygotowanie do przyjęcia prawdy. Zwróćmy jednak uwagę na niebezpieczeństwo ideologizacji: to człowiek ocenia, czy może powiedzieć prawdę i jak będą zachowywały się media, rząd więc może kierując się ?szlachetnymi celami? rozmijać się z nią. ? Ideologizacji poddawana jest na przykład historia, ?poletko nieprawdy?. Możliwe jest udowodnienie każdej tezy, albo wybranie perspektywy badawczej dostosowanej do uprzedzeń badającego. Dlatego tak ważny jest wymóg uczciwości. ? ?Historia jest nauczycielką życia, ale wtedy, kiedy jest uczciwie prowadzona? ? stwierdził ks. Andrzej Szostek.
? Co mówi Polakom ich najnowsza historia? Że przepoczwarzanie się jest bardzo bolesne. Czy potrzebne są rozliczenia? Nie, ze względu na niebezpieczeństwo zemsty i na kontekst polityczny. ? Prawdą z perspektywy historii zajmował się prawnik, senator i scenarzysta.
? Nie potrzebujemy rozliczeń, lecz działania tych, którzy pracując w ?wielkiej inkwizytorni?, jaką są media, polityka, opisują historię, by narracja, którą budujemy nie powtórzyła strasznych rzeczy. Potrzebna jest wiedza życzliwie podawana dla budowania przyszłości.
Niestety nie żyjemy w takiej przestrzeni, lecz w świecie karier, public relations, narastającej manipulacji, w świecie gdzie prawdę zdobywa się w sposób nieprawy ? wtedy nie ma prawdy, pozostają tylko metody dojścia do niej.
Wiedzę o rzeczywistości należy przekazywać nie tylko wtedy, gdy chodzi o partykularne interesy, należy ja chronić przed manipulacją, tymczasem ? stwierdził Ryszard Kapuściński ? cenzura, która przejawiała się deficytem informacji, ustąpiła miejsca manipulacji, która poprzez nadmiar informacji wprowadza ten sam co cenzura stan nieświadomości i dezorientacji, służąc również ukrywaniu prawdy. Każdy człowiek wie, że prawda może ranić w sposób szczególny czujący odpowiedzialność za trudne prawdy. Ale przecież my, ludzie XXI wieku wiemy, że: ?Prawda jest tam, gdzie przecina się dobro z inteligencją i przenikliwością?. Politycy działają poprzez język. Językiem opisują świat, uwodzą, porywają. W języku polityków odnajdujemy tropy retoryczne i różne stylizacje. Dzisiejszy język polityki w Polsce jest postrzegany na ogół negatywnie. Widzimy w nim agresję, manipulację, ślady dawnej nowomowy. Najczęściej jest to jeden wielki bałagan myśli które pod napływem chwili przekazują mediom a potem się z nich tłumaczą stwierdzając, że była to nie przemyślana wypowiedź. Nawet polski pisarz i reżyser Ryszard Kapuściński twierdzi, że domeną polityki nie jest prawda, ale skuteczność. Dlatego polityka tak często przywodzi na myśl negatywne skojrzenia. Dlatego nie chcemy uczestniczyć w życiu politycznym, poprzez nie chodzenie na wybory, wypowiadanie się na przeróżne tematy.
Moim zdaniem prawda i polityka w państwie polskim to dwie oddzielne i sprzeczne sprawy. Politycy są zachłanni jeżeli chodzi o władze i dla jej osiągnięcia zrobią wszystko, nawet pominą prawdę. Uważam, że moją opinie idealnie podkreśli złota myśl Woltera ?Zasługa, sukces i dobra opinia - to trzy rzeczy całkiem różne.?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty