profil

Porównanie Konrada Wallenroda z Giaurem.

poleca 85% 435 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Konrad Wallenrod, Walter Alf Litwin wychowywany w zakonie Krzyżackim. Przyjaźń ze starym Wajdelotem pozwala mu zachować narodową tożsamość. Jego życiem kieruje pragnienie zemsty na Krzyżakach. Przeżywa krótki okres radości i szczęścia, ale rezygnuje z życia rodzinnego by móc służyć ojczyźnie. Bohater miesza się ze swoimi uczuciami miłością do Litwy i Aldony, a nienawiścią do Krzyżaków. Poświęca wszystko miłość do kobiety, własny honor i imię, które podejmuje. Przyjęcie innej tożsamości wymaga odwagi i sprytu. Droga walki jaką wybrał jest nie zgodna z kodeksem rycerskim, ale dla Konrada jest to jedyne wyjście. Jest chrześcijaninem a walka ta jest sprzeczna z jego poglądami. Aby pokonać wroga musi kłamać aby zyskać zaufanie przeciwnika i zniszczyć go. Swój dramat i cierpienie przeżywał w pojedynkę, bo droga, którą wybrał wymagała samotnego działania. Marzył o powrocie do Zwykłego życia po wypełnieniu obietnicy, lecz jego życie potoczyło się inaczej. Konrad Wallenrod zginął jako samobójca po przez wypicie trucizny.
Giaur, którego prawdziwej tożsamości nie znamy, tylko że był chrześcijaninem i pochodził z Wenecji był indywidualistą. Zakochał się w Leili i wierzył że ich miłość będzie trwała wiecznie. Od śmierci ukochanej kierowała nim zemsta na mordercy - Hassanie. Giaur z miłości do Leili napada na władce i zabija go w pojedynku. Przez resztę swojego życia nie żałuje swojego czynu. Samotny bohater nie widzi perspektyw dla siebie. Jedynie uczucie dawało mu sens. Osamotniony wstąpił do klasztoru oddając mu cały majątek. Nie uczestniczył w jego życiu. Nie miał nikogo lecz uważał że samobójstwo jest dla tchórzy, dlatego resztę życia spędził wśród mnichów. Wierzył jednak w prawdziwą przyjaźń, gdyż na końcu ostatniej spowiedzi prosi, aby spowiednik oddał po jego śmierci należący do niego pierścień przyjacielowi.
Walter i Giaur są bohaterami romantycznymi. Posiadają cechy które ich łączą jak i takie które ich dzielą i to w znacznym stopniu. Konrad popełnia samobójstwo, które Giaur uważa za tchórzostwo. Bohaterowie różnią się taktyką walki jeden działa z postępu i kłamstw, drugi zabija przeciwnika w pojedynku. Bohaterami kierowała zemsta i miłość. Decyzje jakie podjęli zaważyły na ich życiu.Przez cały czas nosili „maskę”. Tracą miłość lecz Walter z wyboru, natomiast drugi bohater z kolejności losu. Obaj byli chrześcijanami. Samotnie podążali przez życie po stracie ukochanej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi