Temat: Porównaj tolkienowskie krasnoludy z naszymi krasnoludkami.

Czytając wiele książek często napotykamy się na dwie nazwy określających małe, krępe stworzenia, które praktycznie są identyczne, a znaczą co innego. Są to krasnoludy i krasnoludki. Dlatego chciałbym porównać te istoty.
Krasnoludy, które spotykamy w jednej z fantastycznych powieści angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena pt.,, Hobbit, czyli tam i powrotem?, noszą nasze tolkienowskich krasnoludów. Są one jedną z ras zamieszkujących Śródziemie, a najczęściej kopalnie złota. W przeciwieństwie do innych ras, krasnoludy zostały stworzone przez jednego z Valarów ? Aulego i powstały ze skał mineralnych z wnętrza Ziemi i odziedziczyły po nim charakterystyczne cechy. Podczas czytania książki, o której pisałem powyżej myślę, że każdy zwrócił uwagę, ze w rasie krasnoludów dominują mężczyźni, rzadko można spotkać kobietę-krasnoluda. Imiona tych stworzeń są nadawane przez starszyznę klanu, do którego należy.
Natomiast o krasnoludkach często czytamy szczególnie w baśniach np.
,,O krasnoludkach i sierotce Marysi? lub ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków?. Rasa ta ma korzenia germańskie i głównie na obszarze zamieszkiwanym przez Słowian jest ona spopularyzowana. Są uważane za dobre duchy sprzyjające ludziom. Nie sposób określić miejsca zamieszkania krasnoludków. Z powodu swojego niedużego wzrostu mieszkają w norach, rozpadlinach skalnych, dziurach, szparach w podłodze, a nawet w lesie. Imiona krasnoludków zwykle pochodzą od tego miejsca, w którym mieszkają albo pomagają.
Tolkien ukazał krasnoludy jako małe, niższe od człowieka ,a większe od hobbita, stworzenia- posiadali niezwykłą siłę i krzepę, były również dobrze umięśnione. Ich twarz zdobiły bujne, związane w warkocze, długie brody na punkcie, których byli bardzo wrażliwi. Było to ich największą chlubą.
Natomiast o wyglądzie krasnoludków wiemy wyłącznie z przekonań ludzi, książek, a także ilustracji, które przedstawiają te postacie. Na ogół są one przedstawiane jak małe stworzenia z dużymi głowami, udekorowanymi spiczastymi, czerwonymi czapkami. Twarz ich zdobi również jak u krasnoludów bujna broda. Charakterystyczną dla nich cechą są także ciżmy na nogach i duże stopy. Najczęściej ubrane w jaskrawy lub czerwony strój.
Uważam, że każdego krasnoluda najlepiej jest scharakteryzować na podstawie jego charakteru, tego, co kocha. Tolkien społeczeństwo krasnoludów podzielił na klany i właśnie to było jego głównym priorytetem. Krasnoludy są ogromnie zazdrosne strzegą swoich kobiet, często nawet przed innymi rasami. Są to bardzo uczciwe stworzenia, a zwłaszcza, jeśli chodzi o pieniądze, ale i skąpe. Za swoje bogactwa mogliby poświęcić nawet swoje życie. Można to zaobserwować u wszystkich krasnoludów, które towarzyszyły Bilbowi. Cechuje je estetyka a przykładem są ich wyroby (rzeźby, broń). Brodaci kochali bogactwa, a dzieła rąk biegłych rzemieślników cenili wyżej niż to, co żyje własnym życiem. Każdy krasnolud był zawzięty, odważny oraz waleczny. W walce wręcz, w której prawie zawsze wykorzystywali topory własnej roboty. Krasnoludy dobrze poruszały się w ciemnościach, gdyż żyjąc pod ziemią, ich zmysł orientacji nie dorównywał innym stworzeniom. Jest to bardzo dumna i lojalna rasa. Są doskonałymi rzemieślnikami i górnikami (a co się z tym wiązało- wyróżniały się dużą wytrzymałością, precyzją i odpornością na ogień). Nikt nie wykonywał tak pięknego, a zarazem trwałego oręża jak oni, którym tak bardzo się szczycili. Krasnoludy tolkienowskie mają skłonności do pijaństwa. Ponadto nienawidzą zmian, ubóstwiają spokój, porządek i tradycje.
Całkiem inaczej jest z krasnoludkami, które najczęściej są przedstawiane jako maleńkie, słabe, inteligentne, a także bardzo zabawne istotki. Są życzliwe i według wierzeń ludowych pomocne. Tam, gdzie mieszkają krasnoludki, panuje dobrobyt i porządek. W przeciwieństwie do krasnoludów zdarzają się tacy, którzy zamiast uczciwe zarabiać pieniądze kradną. Inne krasnoludki np. Skarbnik, pomimo że pomagają wyjść żywo z kłopotu to i tak są bardzo mściwe i złośliwe. Przysmakami krasnoludków była najczęściej kasza, chleb, mleko i świeże masło.
Podsumowując krasnoludy tolkienowskie i krasnoludki znacznie się od siebie różnią, chociaż mają parę cech wspólnych np. tradycja do zapuszczania brody. Krasnoludy tolkienowskie to poważne stworzenia mieszkające w Śródziemiu, a krasnoludki zabawne malutkie i pomocne istotki.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 121
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy