WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT

Kiedy ktoś ma pomysł na coś nowego i wprowadza to w życie nazywamy to wynalazkiem. Czasami wielu ludzi pracuje nad jakimś pomysłem. Innym razem jedna osoba zaczyna, a kilka osób udoskonala wynalazek. Czasami wynalazek jest tak ważny, że na zawsze zmienia sposób wykonywania pracy przez ludzi. Zarówno papier, jak i silnik parowy miały duży wpływ na rzeczywistość. Papier wynaleziono 2000 lat temu w Chinach. Do tego czasu ludzie pisali na cienkich paskach wyprodukowanych z łodyg papirusu lub ryli wiadomości w kamieniu lub drewnie. Szkot James Watt opracował silnik parowy w 1765 roku. Maszyna mogła teraz w fabrykach wykonywać ciężką pracę, do tej pory wymagającą pracy ludzkich rąk.

· Wynalezienie papieru
Po raz pierwszy wykonano w Chinach, w 105 roku naszej ery. Pracownik zaczynał od gotowania surowych włókien roślinnych, takich jak konopie lub bawełna, aż włókna zamieniły się w papkę. Następnie rozsmarowywał ją na siatce umocowanej w drewnianej ramie i umieszczał w wodzie. Po podniesieniu ramy woda ściekała, na siatce pozostawała cienka warstwa pulpy. Po wysuszeniu otrzymywaliśmy kartkę papieru.

Silnik parowy
W 1765 roku, kiedy większość pracy wykonywana była ręcznie, inżynier James Watt udoskonalił silnik parowy wynaleziony przez Thomasa Newcomena. Silnik Watta był w stanie poruszać korbami i wałkami w fabrykach i wykonywać pracę o wiele szybciej niż ludzie. Wkrótce kominy dymiły coraz bardziej, w miarę jak silniki paliły węgiel w celu uzyskania pary potrzebnej do zasilania maszyn. Maszyny produkowały tkaniny, przejęły też ciężką pracę w kopalniach. Dzięki nim statki i pociągi transportowały towary i ludzi znacznie szybciej, niż kiedykolwiek przedtem.
Statek parowy TSS Stefan Batory

Udoskonalenie silnika parowego przez Watta doprowadziło do rozwoju pociągów i statków napędzanych parą, dzięki czemu transport stał się łatwiejszy. Silnik parowy przyczynił się Angielskiej Rewolucji Przemysłowej, umożliwił przemysłowi przestawienie się z ludzkiej siły roboczej na maszyny. Wynalazek ten w istotny sposób zmienił świat, w którym żyjemy.

· Prasa drukarska
Po wynalezieniu papieru ludzie próbowali różnych metod pisania. Niektórzy korzystali z pióra i atramentu. Inni ryli wiadomość na kawałkach drewna, malowali wycięcia atramentem i odciskali je na papierze. W 1438 roku niemiecki złotnik Johanes Gutenberg pomyślał o wykonaniu liter, które można by wielokrotnie wykorzystać i przestawiać w celu utworzenia nowego słowa. Gutenberg zbudował też maszynę nazwaną prasą, która mogła wydrukować cała stronę na raz.


Po tym jak Gutenberg wpadł na pomysł ruchomych i osobno wykrawanych liter, wynalazł też prasę drukarską. Wcześniej na literach pokrytych tuszem kładziono papier, po czym przeciągano płaskim kamieniem po papierze, żeby druk się na nim odcisnął.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 Następna Pokaż wszystko

Podobne prace:
Przydatna praca? tak nie 489
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie