Przydatność 70%

Podaj nazwiska kilku znanych polskich reżyserów teatralnych, bądź filmowych. Zaprezentuj jednego z nich.

Autor: Kott

Podaj nazwiska kilku znanych polskich reżyserów teatralnych, bądź filmowych. Zaprezentuj jednego z nich.

Jest wielu wybitnych polskich reżyserów. Wymienię jednak tych zasłużonych, których wkład w polskie kino był ogromny.
Jerzy Hoffman – sfilmował Trylogię H. Sienkiewicza („Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” – film najnowszy, z rewelacyjną obsadą.
Jerzy Kawalerowicz – „Faraon”, „Quo vadis”.
Filip Bajon – „Przedwiośnie”
Krzysztof Zanussi – „Cwał”, „Struktura kryształu”
Roman Polański („Nóż w wodzie”, „Dziewiąte wrota”) i Agnieszka Holland („Europa Europa”, „Tajemniczy ogród”) to reżyserzy polskiego pochodzenia, tworzący jednak poza granicami kraju.
Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926r. w Suwałkach. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie i Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi.Reżyserem filmowym jest od 1954 r. Przez pewien czas był Dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.
Jego najlepsze filmy to: „Kanał”, „Popiół i diament” (Zbigniew Cybulski), „Popioły”(Daniel Olbrychski), „Wesele” (doskonała adaptacja utworu Wyspiańskiego), „Ziemia Obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Korczak”, „Panna Nikt” i najnowszy film „Pan Tadeusz” - adaptacja narodowej epopei Adama Mickiewicza.
26 marca 2000 Andrzej Wajda otrzymał Oskara za całokształt twórczości – statuetkę przekazał do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tę nagrodę pracował 46 lat. Jego filmy już dawno zyskały sławę i uznanie na całym świecie, były chlubą polskiej kinematografii, a także symbolem polskiej kultury. Głównym adresatem jego twórczości zawsze był i pozostaje widz polski. Wiele z jego filmów zostało nagrodzonych, m.in. „Kanał” - Srebrna Palma, „Człowiek z żelaza” - Złota Palma w Cannes, „Ziemia obiecana” oraz „Panny z Wilka” były nominowane do Oskara. Te i wiele innych nagród świadczy o ogromnym sukcesie reżysera. Andrzej Wajda to barwna postać, bardzo przysłużył się polskiej kinematografii. Jego adaptacje są znane i oglądane już przez kolejne pokolenia.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 285
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie