Przydatność 55%

Czym dla Ciebie jest miłość?

Autor:

Miłość zawsze była natchnieniem poetów, ku jej czci powstawały sonety i ballady. Dla ukochanej osoby wyśpiewywano pieśni. Kręci się o niej filmy, pokazujące jaka powinna być i uszlachetniające ją ponad wszystko. Dla zwykłych, przeciętnych ludzi to powód do życia i najpiękniejsze uczucie jakie może łączyć dwoje istnień. Dla każdego znaczy coś innego, ale każdy chce ją przeżyć.
O miłości mówiło się zawsze i we wszystkich epokach. W średniowieczu kochano Boga jak Ojca i jego dar wybaczania oraz łaski przenajświętszej. W renesansie umiłowano naukę, jako wartość prowadzącą człowieka naprzód, pozwalającą poznać samego siebie. W romantyźmie skupiono się przede wszystkim na miłości do siebie dwojga ludzi. Tak jak w utworach Goethego, Schillera czy Mickiewicza, miłość dodawała skrzydeł i pozwalała pokonać największe trudności. Nie zawsze była szczęśliwa i spełniona, ale zawsze najpiękniejsza. Poświęcano jej poematy i dzieła, takie jak „Cierpienia Młodego Wertera” opowiadający o nieszczęśliwym wprawdzie, ale jakże niezwykłym uczuciu.
W dzisiejszych czasach, pojęcie miłości jest bardziej zbliżone do tego romantycznego. Raczej nie spotyka się już ludzi „leżących plackiem” w kościele i modlących się w niebogłosy. W chwili obecnej o miłości mówi się głównie między dwojgiem ludzi, którzy chcą spędzić z sobą resztę życia, choć nie jest to regułą. Dla mnie to uczucie jest staraniem się o dobro drugiej osoby, nawet kosztem własnego szczęścia. Widok uśmiechu na ustach ukochanej bądź ukochanego jest celem, do którego powinno się dążyć. Wiąże się to z poświęceniem, zwykle niemałym. Trzeba być gotowym na poświęcenie wszystkiego, na życie według wyższych wartości, w świecie, gdzie nie liczą się pieniądze ani korzyści materialne. Jeżeli człowiek dąży do szczęścia drugiej osoby, odkrywa innego siebie. Miłość potrafi zmienić nie do poznania. Zaprzecza całej logice i sensownemu myśleniu. Nie istnieje wtedy egoizm ani egocentryzm. Wszystkie negatywne cechy człowieka zostają wypchnięte i zastąpione uczuciem do innego człowieka.
Nie zawsze uczucie to jest odwzajemniane. Często obiekt naszych westchnień nawet o tym nie wie. Ten rodzaj miłości jest niezwykle trudny i ciężko przyjmuje się porażki. Każda kolejna jednak powinna dawać siłę i motywację do ponownej próby. Poddawanie się nic nie da, lecz tak samo zmuszanie do związku na siłę. Należy posiadać umiejętność i takt, kiedy należy cisnąć dalej, a kiedy się wycofać. Należy potrafić ucałować ukochaną osobę na pożegnanie, usunąć się w cień, by ustąpić miejsca komu innemu. W sercu zostaje pustka, ale nie jest to przestrzeń nie do wypełnienia. To dowody, jakie można pokazać, że faktycznie mocno i gorąco się kocha.
Przeciwdziałanie szczęściu drugiej osoby nie uważam za miłość, lecz za udawanie uczucia, które ma więcej wspólnego z ograniczaniem wolności i krzywdzeniem drugiego człowieka. Trzymanie na siłę, znęcanie się, zarówno fizyczne jak i psychiczne, czerpanie własnych korzyści, nie swoim kosztem. To tylko przykłady złych związków, a konsekwencje mogą być ciężkie dla obydwu stron, zwłaszcza tej pokrzywdzonej, która w pewnym momencie znajduje się w ślepiej uliczce. Bez wyjścia z sytuacji, zaczyna cierpieć, nie wiedząc co ma robić. Zdrowy rozsądek zaczyna bić się z sercem i uczuciami, rozrywając na pół.
Miłość jest stworzona dla człowieka, jest pięknym uczuciem, śmiem powiedzieć, że najpiękniejszym na świecie, ale należy umieć ją rozpoznawać i odróżniać od zauroczeń. Każdy z nas się kiedyś zakochał i wie, jak to jest mieć dla kogo żyć.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 32
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie