profil

Napisz, czy Twoim zdaniem powieść S. Żeromskiego „Syzyfowe prace” powinna być obowiązkową lekturą szkolną.

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lektury to dla większości uczniów przykry obowiązek. Prawie każdy gimnazjalista stwierdzi, że najgorszą karą jest ich czytanie i omawianie. Niestety, dotyczy to również „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego. A szkoda, bo naprawdę warto przeczytać tę powieść.
Uważam, że „Syzyfowe prace” powinny być obowiązkową lekturą gimnazjalistów.
Po pierwsze, książka ta pozwoliła mi zrozumieć sytuację narodu polskiego w latach 1874-1886. Wcześniej nigdy się nie zastanawiałam nad losem Polaków żyjących w tamtych czasach, a poza tym sądziłam, że zabory to zamierzchła przeszłość i nie warto się nad nimi dłużej zastanawiać. Dzięki „Syzyfowym pracom” uświadomiłam sobie, iż to było błędne rozumowanie. Powieść ta dała mi wiele do myślenia i uważam, że nie jestem ani pierwszą, ani ostatnią osobą, na którą ta książka tak wpłynęła.
Po drugie, dzięki tej lekturze poznałam życie oraz sytuacje, z jakimi polska młodzież borykała się w okresie nasilenia rusyfikacji. Byłam zaskoczona tym, jak traktowano moich rówieśników. Rusyfikatorzy stosowali najróżniejsze metody, takie jak nauka wyłącznie w języku rosyjskim, zakaz posługiwania się językiem polskim i czytania polskiej literatury. Lekcje języka polskiego były nieobowiązkowe i pozalekcyjne, co miało prowadzić do tego, by Polacy zapomnieli o swojej narodowości. Sądzę, że Żeromski bardzo realistycznie i obrazowo przedstawił życie młodzieży i społeczeństwa polskiego, co wyróżnia tę książkę spośród wielu innych.
Nie można pominąć tego, iż dzięki „Syzyfowym pracom” zrozumiałam także znaczenie polskiej poezji powstańczej, która była siłą duchową w okresie niewoli i pobudzała młodzież do walki o najdroższe skarby narodowe, o polskość i wolność. Przykładem tego jest „Reduta Ordona” A. Mickiewicza, którą recytował Bernard Zygier na jednej z lekcji polskiego. Wiersz ten uczulił gimnazjalistów na wiele spraw. Dopiero dzięki niemu zrozumieli, choć nie wszyscy, czym jest ojczyzna i miłość do niej. Warto postawić sobie pytanie: „czy ja także bym zrozumiał(a) czym jest ojczyzna?” Tak lub nie. Odpowiedzcie sobie sami, a wtedy na pewno zrozumiecie, że klerykowscy gimnazjaliści stali się prawdziwymi patriotami, godnymi podziwu, szacunku i naśladowania, w tak ważnej chwili dla każdego Polaka.
Warto również pamiętać, iż dzięki tej powieści poznałam postawę Żeromskiego, pisarza-patrioty i demokraty. Autor „Syzyfowych prac” zyskał w moich oczach uznanie. Stał się dla mnie jeszcze bardziej wartościowym i interesującym człowiekiem, a co najważniejsze – autorytetem.
Poza tym z głęboką prawdą psychologiczną ujawnił postawę bohaterów, ich doznania i przeżycia. Szczególnie zaintrygowało mnie śledzenie losów młodzieńczej miłości Marcina i Ani. Spodobało mi się to, iż pisarz ukazał nam emocja obu płci. Myślę, że Żeromski bardzo obrazowo i realistycznie przedstawił świat uczuć naszych rówieśników.
Kolejnym ważnym aspektem jest to, że powieść wychwala piękno i wyjątkowość polskiej przyrody. Dzięki temu wielu ludzi, zarówno w Polsce jak i z zagranicy, ma szansę uświadomić sobie, nasz kraj posiada przecudowne walory naturalne! Jest tym samym ciekawy, może być równie piękny jak egzotyczne zakątki świata, a nawet piękniejszy. Przecudne krajobrazy, pola, łąki, lasy i jeziora opisane przez Żeromskiego, dają całość, którą jest wspaniała i bogata w najróżniejsze zakątki natury, to właśnie jest Polska.
Należy wspomnieć również o stylu, w jakim została napisana ta książka. Żeromski zastosował w powieści piękną poetycką prozę, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Stosowanie emocjonalnych epitetów, obrazowe porównania, bogactwo przenośni – to wszystko dało niespodziewany, niepowtarzalny efekt, dodatkowo wzmocniony indywidualizacją języka. Tak wyjątkowej książki, tak stylowo napisanej nigdy jeszcze nie czytałam.
Myślę, że można by jeszcze wiele mówić o wartości „Syzyfowych prac”, lecz także sądzę, iż to nie jest potrzebne. Powyższe argumenty tylko potwierdzają moją tezę, że ta powieść powinna być obowiązkową lekturą szkolną gimnazjalistów.
Szanujący się Polaku, prawdziwy patrioto, jeśli dotąd nie czytałeś tej książki, ruszaj prędko do biblioteki lub księgarni i pokaż sobie i innym, iż kochasz swoją ojczyznę nie mniej niż nasi przodkowie z czasów zaborów. A wtedy też okaże się, że ty i oni macie podobne cele: udowodnienie całemu światu, że Polacy to nie zamierzchła przeszłość, a obiecująca przyszłość. Bowiem moim zdaniem jest to główne przesłanie „Syzyfowych prac”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty