profil

"Anioł Pański" - opis obrazu

poleca 85% 682 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aleksander Gierymski jest autorem obrazu pt. „Anioł Pański”. Malarz ten żył w latach 1850-1901, często zmieniał miejsce pobytu i sposób malowania. Uczył się w Szkole Rysunkowej, a od roku 1868 w Akademii Monachijskiej. Obraz przedstawia dwie kobiety modlące się nad kimś. Dzieło Aleksandra Gierymskiego „Anioł Pański” powstało w 1890 roku, zostało namalowanie farbami olejnymi. Obraz ma wymiary 223 x 168 cm. Jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Na pierwszym planie znajduje się starsza kobieta pochodząca najprawdopodobniej ze wsi. Ubrana jest w żółtą chustę na głowie, białą koszule i fartuch o różnych odcieniach czerwonego koloru. Starsza kobieta klęczy nad kimś i modli się o czy świadczą złożone ręce. Gdy spojrzymy na twarz wyraźnie maluje się na niej smutek, żal i rozpacz widać również, iż ta osoba płacze. Na drugim planie znajduje się młodsza kobieta trzymająca grabie, także jest smutna i modli się. Ubrana jest w czerwona chustę na głowie, białą koszule, czerwoną sukienkę oraz czarny fartuch w różne wzory.
Barwy obrazu nie są jaskrawe wręcz szare, jakby wyblakłe. W tle widać biegnącą kobietę w stronę dwóch smutnych pań oraz kilka drzew i zachód słońca.
Obraz niezbyt bardzo mnie zainteresował, ponieważ nie interesuję się sztuką i nie było na nim nic co mogłoby przykuć moja uwagę na dłużej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta