profil

Depilacja

poleca 85% 313 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Depilacja jest zabiegiem polegającym na usuwaniu owłosienia, który ma na celu podkreślenie urody skóry. Można ją wykonywać na rożne sposoby w zależności od osobistych upodobań, rodzaju skóry i możliwości finansowych.
Metod depilacji jest bardzo wiele, dlatego każdy ma szansę wybrać dla siebie tą najmniej kłopotliwą. Wszystko zależy od tego jak dużo czasu chcemy poświęcić na depilację, jak długotrwały efekt chcemy osiągnąć oraz czy jesteśmy wrażliwi na ból (depilacja woskiem i depilacja depilatorem elektrycznym to dość bolesne zabiegi). Obecnie najdoskonalszym pod względem długotrwałości efektu i bezbolesności jest zastosowanie lasera, ale niestety metody te są wciąż drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Intensywność owłosienia na ciele kobiety w dużym stopniu zależy od jej karnacji. Zwykle blondynki mają mniej włosów na skórze niż brunetki.
O intensywności owłosienia decyduje także poziom hormonów - m.in. hormonu męskiego testosteronu. Jeżeli występuje on w nadmiarze może to powodować pojawienie się męskiego typu owłosienia: na górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, łydkach, przedramionach. Jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania czy przekwitania.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym.
Najbardziej popularną metodą jest depilacja za pomocą wosku. Kosmetyczki mają do dyspozycji różne rodzaje wosku. Najczęściej stosowany jest wosk kremowy i wosk twardy.

Wosk kremowy charakteryzuje się miękką konsystencją.
Jego temperatura topnienia to około 37 - 38ºC. Nie jest to jak powszechnie się sądzi wosk gorący lecz ciepły. Nie powoduje oparzeń skóry, można stosować go do depilacji skóry skłonnej do rozszerzania naczynek i w przypadku skóry z delikatnie rozszerzającymi się naczynkami (wymaga to odpowiedniej techniki i uwagi, ale prawidłowo przeprowadzona depilacja nie powinna pogorszyć stanu naczynek – przy mocno rozszerzonych naczynkach lub żylakach z takiej depilacji trzeba zrezygnować). Wosk kremowy ma ładny zapach. Dostępne są nawet woski o zapachu owoców czy kawy. Wosk z dodatkiem azulenu, wyciągu z oliwek, z masą perłową także jest dobrze znany kosmetyczkom. Wosk krystaliczny różni się troszkę od wosku kremowego - nie pozostawia uczucia lepkości na skórze i łatwo się zmywa. Większość wosków jest rozpuszczalna w tłuszczach, są jednak woski, które można zmywać wodą.
Innym rodzajem wosku jest wosk twardy – ma on postać granulek lub większych kostek Podobnie jak wosk kremowy musi być rozpuszczony. Temperatura topnienia tego wosku jest wyższa (ok. 42ºC). Wosk twardy ma różne kolory i zapachy.

NAKŁADANIE WOSKU:
Wosk kremowy kosmetyczka nakłada szpatułką lub aplikatorem. Bardzo dobry efekt depilacji można osiągnąć nakładając wosk cieniutką warstwą, najlepiej metalową szpatułką (przypomina tępy nóż). Wosk nabierany jest szpatułką z puszki, która znajduje się w woskownicy z termostatem – woskownica umożliwia ustawienie i utrzymanie stałej temperatury wosku. Nakładanie wosku aplikatorem – jest to mały pojemniczek z rolką. Na rolkę spływa rozpuszczony wosk, w chwili gdy rolka jest przesuwana po skórze wosk nakładany jest cienką warstwą.


PRZEBIEG DEPILACJI:
Zabieg depilacji woskiem rozpoczyna się od przygotowania skóry. Skóra musi być oczyszczona i odtłuszczona. Jeśli wybierasz się na depilację do gabinetu kosmetycznego ułatwisz kosmetyczce zadanie jeśli dzień wcześniej wykonasz peeling, a w dniu zabiegu nie będziesz nakładała na skórę balsamów i kremów.
Kosmetyczka oczyści i odtłuści skórę preparatem przygotowującym do depilacji. Niektóre kosmetyki stosowane przed depilacją mają właściwości lekko znieczulające, chłodzące.
Następnie nakładany jest wosk, jeśli kosmetyczka stosuje wosk kremowy to na warstwę wosku nałoży pasek materiału (flizelina, płótno). Wosk nakładany jest zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – paski zrywane są zdecydowanym ruchem w przeciwnym kierunku. Nakładanie wosku nie boli – zrywanie jest niestety bolesne – trudno ocenić jak duży to jest ból, niektóre osoby odczuwają zabieg jako bardzo bolesny, inne uważają, że nie jest to aż takie nieprzyjemne. Ból jest mniejszy, jeśli kosmetyczka potrafi sprawnie wykonać zabieg i przytrzymuje drugą ręką depilowaną skórę.
Po depilacji na podrażnioną, troszkę zaczerwienioną skórę kosmetyczka nakłada kosmetyki kojące. Jeśli na skórze pozostały resztki wosku to jest on zmywany olejkiem po depilacji lub innym zmywaczem przeznaczonym do tego celu. Następnie nakładany jest preparat podepilacyjny - łagodzący, chłodzący. Kosmetyczka może wykonać także lekki masaż wydepilowanej części skóry. Jeśli skóra jest wyjątkowo wrażliwa lub skłonna do zapalenia mieszków włosowych to kosmetyczka może wykonać zabieg d’arsonvalizacji. Zabieg ten ma działanie dezynfekujące, łagodzące, przeciwzapalne. Szczególnie polecam ten krótki zabieg po depilacji delikatnych części ciała np.: po depilacji wąsika, bikini czy pach.
Po depilacji może być nałożony preparat spowalniający odrastanie włosów (ampułka, krem lub żel). Preparat taki można także stosować przez kilka dni po depilacji. Prawie każda firma kosmetyczna mająca w swojej ofercie linię do depilacji proponuje preparaty opóźniające odrastanie włosów. Dzięki zastosowaniu kosmetyków opóźniających odrost włosów można zmniejszyć częstotliwość zabiegów depilacji. Większość tego typu preparatów ma również właściwości przeciwzapalne, łagodzące oraz ograniczają wrastanie włosów.
Skóra po depilacji (gdy już odpocznie i znikną podrażnienia) jest gładka, miękka, miła w dotyku .Efekt utrzymuje się ok. 3 – 4 tygodni) w zależności od tego jak szybko rosną u danej osoby włoski. Zwykle po ok.3 tygodniach włosy zaczynają być widoczne, a po 4 tygodniach trzeba zabieg powtórzyć , u niektórych osób efekt utrzymuje się dłużej (ale to u osób o słabych , jasnych włoskach).

Depilacja elektryczna
Metodą znaną i stosowaną od dawna w gabinetach kosmetycznych i lekarskich jest elektrokoagulacja. Polega na wprowadzeniu cienkiej igły do każdego mieszka włosowego i na spaleniu cebulki za pomocą prądu o wysokim napięciu. Włos zostaje „wypchnięty”, a cebulka „umiera”. Nie jest to zbyt przyjemny zabieg, mimo unowocześniania aparatów ciągle jest dość bolesny. Dobrze przeprowadzony nie powinien zostawiać blizn. Jest to metoda do stosowania na małe powierzchnie skóry (wąsik, bródka). Wymaga dużej cierpliwości zarówno od osoby wykonującej zabieg jak i poddającej się temu zabiegowi. Zabiegi trzeba powtarzać regularnie.


Epilacja laserowa
Dzięki laserom możliwe stało się usuwanie owłosienia z dużych powierzchni skóry, w krótszym czasie i mniej boleśnie niż w przypadku elektrolizy i diatermii. Wiązka laserowa dzięki odpowiedniej długości fali jest absorbowana tylko przez ciemne struktury włosa. Kumulująca się energia cieplna trwale uszkadza melaninę i rozrodcze komórki włosa. Stosowane dodatkowo schłodzone żele lub chłodzące końcówki zmniejszają ryzyko termicznego uszkodzenia naskórka. Tą metodą najefektywniej usuwa się włosy u osób z jasna, nieopaloną skórą i ciemnymi włosami. U osób z ciemniejszą skórą i jasnymi włosami zabiegi te nie dają już tak dobrych efektów, a ponieważ skóra zawierająca dużo melaniny intensywnie absorbuje energię wiązki laserowej, są oni bardziej podatni na oparzenia w trakcie zabiegu i wystąpienie przebarwień. Laser usuwa tylko włosy w fazie wzrostu, których jest 20-30%, pozostałych włosów nie widać, ponieważ pozostają w fazie spoczynku, w związku z czym zabieg trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Depilacja laserem może być stosowana na wszystkich partiach skóry. Po sesji usuwania włosów laserem, należy odczekać w zależności od rodzaju lasera 7-10 dni, zanim zaczniemy się opalać.

Przygotowanie do depilacji w domu...
Bez względu na metodę, miejsce które zamierzamy wydepilować, należy umyć wodą z mydłem. Następnie zastosować peeling. Po depilacji ponownie umyć i nawilżyć skórę. Aby ułatwić wyrywanie włosków, na kilka chwil przed zabiegiem należy przyłożyć gorąca i wilgotna myjkę na depilowane miejsce. Następnie, nie osuszając go zastosować krem odżywczy. Depilowanie poprzez wyrywanie włosków może spowodować podrażnienie skóry. Unikniesz tego, jeśli po zabiegu przyłożysz na zaczerwienione miejsca kostkę lodu. Opalanie się przed i po depilacji nie jest wskazane, zwłaszcza, jeśli skora jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom.

Depilacja maszynka do golenia:
Przyrządy: maszynka ręczna lub elektryczna, krem, żel lub pianka do golenia.
Sposób użycia: nakładamy na skórę krem lub piankę do golenia, która zmiękczy włoski, ułatwi przesuwanie ostrza i pozwoli uniknąć podrażnień skóry. Przesuwamy ostrze maszynki „z włosem”, dzięki czemu usuniemy również te włoski, które wrosły pod skórę. Użycie maszynki elektrycznej nie wymaga pianki i umożliwia wykonanie zabiegu we wszystkich kierunkach. Spłukujemy skórę wodą , suszymy i nawilżamy. Dla zapewnienia większej higieny i skuteczności, należy często zmieniać ostrze maszynki ręcznej lub stosować maszynkę jednorazowa.
Miejsca działania: łydki i pachy.
Zalety: sposób bardzo szybki, bezbolesny i ekonomiczny.
Wady: ponieważ włos jest tylko obcięty przy skórze a nie wyrywany, efekt zabiegu jest krótkotrwały. Trzeba go powtarzać co 2 – 3 dni.
Cała prawda o maszynce...
Twierdzenie jakoby golenie włosów maszynką wzmacniało je, nie jest w pełni uzasadnione. Prawdziwe jest jedynie w stosunku do owłosienia pojawiającego się na twarzy lub piersiach i związanego z działaniem hormonów. Ostrze obcina włos przy samej skórze, dlatego ten, który odrasta wydaje się sztywniejszy.

Depilacja pęsetą:
Przyrządy: peseta do depilacji najlepiej o zaokrąglonych końcach, gdyż płaskie lub ukośne szczypczyki mogą przeciąć włos, zamiast go chwycić i wyrwać.
Uwaga: niektóre pesety źle chwytają włos. Przed zakupem należy je wypróbować na przedramieniu.
Sposób użycia: chwytamy włos, przy samej skórze i pociągamy stanowczym ruchem. Aby zmniejszyć ból, rozciągamy palcami skórę po obu stronach włosa.
Zalety: miejsce wydepilowane pozostaje gładkie przez 3 do 6 tygodni. Włoski regularnie wyrywane pęsetą rosną coraz słabiej, a z czasem mogą całkiem zaniknąć.
Wady: metoda ta wymaga czasu, cierpliwości i odporności na ból.

Woskowanie:
Przyrządy: naczynie do rozgrzewania wosku, wosk do wielokrotnego użycia na gorąco lub do jednokrotnego użycia na zimno. Do depilacji na gorąco używamy wosku kupowanego w słoiczkach. Ogrzewamy go w kuchence mikrofalowej lub w naczyniu z gorąca wodą. Wosk do stosowania na zimno sprzedawany jest w tubkach lub plastrach. Wysoko cenione są woski naturalne produkowane na bazie cukru.
Sposób użycia: zmienia się w zależności od produktu, zawsze wiec należy czytać ulotkę. Na ogół gorący wosk nakładamy szpatułką pasmami o szerokości 3 – 5 cm pod włos. Kiedy wosk wystygnie zdzieramy go stanowczym i szybkim pociągnięciem także pod włos. Wosk na zimno będzie bardziej plastyczny, jeśli ogrzejemy go w dłoni do temperatury ciała. Przylepiamy do skóry kolejne plastry i zdzieramy je. Cały zabieg powtarzamy, dopóki depilowane miejsce nie będzie idealnie gładkie. Stosowanie jednorazowego wosku zimnego upraszcza cały zabieg i oszczędza skórze podrażnień, a często również infekcji.
Miejsca działania: nogi, bikini, pachy.
Zalety: włos wyrywany razem z cebulką. Nowe włoski wyrastają po upływie 3 do 6 tygodni. Ich końce są cienkie i delikatne.
Wady: depilacja woskiem jest nieprzyjemna i dla wrażliwej skóry może okazać się bardzo bolesna. Włoski muszą być wystarczająco długie, by wtopić się w wosk przed wyrwaniem. Niektóre łamią się przy wyrywaniu i wrastają w skórę.

Depilacja chemiczna:
Przyrządy: krem, mleczko lub pianka depilująca produkowane na bazie siarki, która rozpuszcza włos; szpatułka.
Sposób użycia: krem nakładamy grubą warstwą za pomocą szpatułki, piankę rozprowadzamy dłonią po całej powierzchni, którą chcemy wydepilować. W zależności od produktu, po 4 – 10 minutach składniki aktywne rozpuszczają keratynę włosa. Delikatnie oczyszczamy powierzchnie skóry szpatułką i zmywamy letnia wodą. Przy stosowaniu nowego produktu, zaleca się wykonanie próby na niewielkiej powierzchni skóry. W przypadku reakcji alergicznej należy zastosować inny produkt. Preparatami do depilacji nie należy smarować miejsc podrażnionych lub skaleczonych. Przed depilacją chemiczną nie stosuje się peelingu.
Miejsca działania: bikini, nogi, pachy, przedramiona.
Zalety: zupełnie bezbolesna.
Wady: ponieważ nie usuwamy włosa razem z cebulką. Zabieg należy powtarzać mniej więcej co tydzień.

Depilacja mechaniczna
Przyrządy: depilator elektryczny ze sprężynką, może być zaopatrzony w szczoteczki do masowania skóry, dzięki czemu metoda ta jest prawie bezbolesna.
Sposób użycia: depilacja przebiega podobnie jak w przypadku użycia pęsety, ale jest prostsza i szybsza. Wystarczy przesuwać głowicę urządzenia po miejscu, które chcemy wydepilować. Włoski są wyrywane razem z cebulkami.
Miejsca działania: nogi i przedramiona.
Zalety: prosta w użyciu. Włoski nie odrastają wcześniej niż po 3 tygodniach. Usuwa nawet bardzo krótkie włoski.
Wady: niektóre włoski zostają obcięte, a nie wyrwane i mogą wrastać w skórę. W miejscach zbyt wrażliwych, takich jak pachy i pachwiny, jest zbyt bolesny.



Rozjaśnianie
Przyrządy: odbarwiacz lub woda utleniona ( trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ona bardzo szkodliwa dla oczu).
Sposób użycia: nakładamy produkt na wybrane miejsce na skórze, pozostawiamy na 5 minut i spłukujemy wodą.
Miejsca działania: przedramiona, czoło i skronie, policzki, górna warga, podbródek. Usunięcie drobnego meszku z twarzy daje lepszy efekt przy makijażu.
Zalety: sposób szybki i całkowicie bezbolesny. Rozjaśnianie świetnie maskuje delikatny meszek, zwłaszcza u brunetek.
Wady: nieskuteczny w przypadku twardych włosków.

Po depilacji by skóra była gładka, aksamitna w dotyku i uspokoiła podrażnioną skórę należy nanieść balsam lub krem do ciała.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 12 minuty