profil

Miłorząb japoński - ginkgo biloba

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23
poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miłorząb to najstarsze reliktowe i endemiczne drzewo kuli ziemskiej. Nazywane jest często "żywą skamieliną". W tłumaczeniu z języka japońskiego gin - oznacza srebrny, a kyo - morela. W Chinach, Japonii, Korei jest uznawany za święte drzewo, które sadzi się wokół świątyń taoistycznych, buddyjskich oraz shintoistycznych.

To stare drzewo rośnie do wysokości ok. 40 metrów i charakteryzuje się szeroko rozłożonymi wachlarzowymi liśćmi z wcięciem na wierzchołku. Barwa liścia zmienia się w zależności od pory roku i przybiera kolor od jasnozielonego wiosną do jasnożółtego jesienią. Owoce są żółte, kształtem przypominają śliwkę. Miłorząb jest odporny na mrozy, zanieczyszczenia środowiska, a także na wszelkiego rodzaju katastrofy naturalne (przemieszczanie się kontynentów, zlodowacenia). Nie ma też większych wymagań co do warunków glebowych, sporadycznie choruje.
W kraju możemy spotkać go w zabytkowych parkach i ogrodach. W Warszawie na przykład rośnie miłorząb, który w obwodzie pnia ma 385 cm przy 180 latach życia. W Łańcucie, w parku pałacowym możemy odnaleźć miłorząb liczący 200 lat, obwód jego wynosi 325 cm. Ciekawe okazy znajdują się również na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, czy też w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Właściwości lecznicze liści i nasion miłorzębu od dawien dawna znane były ludowej medycynie chińskiej i japońskiej. Medycyna chińska stosuje jego nasiona w przypadku gruźlicy płuc, astmie, rzeżączce, a także jako środek przeciwrobaczy. Natomiast nasiona opiekane, stosuje się do usuwania nadmiaru alkoholu we krwi. W Japonii, używa się nasion do leczenia dolegliwości żołądkowych, a opiekane jako afrodyzjak dla mężczyzn. Liście stanowią doskonały lek w przypadku ataków kaszlu i skrofulozy.

W obu przypadkach stosowane są wyciągi z liści w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego. Tę właściwość miłorzębu i całą roślinę Europa poznała stosunkowo niedawno, bo w latach sześćdziesiątych naszego stulecia. Badania naukowców dowiodły, iż za to działanie odpowiadają bioflawonoidy (bilobetyna). Ponadto wykryto flawonoidy pochodne kwercetyny i kemferolu, związki diterpenowe (ginkgolidy A, B, C, seskwiterpeny - bilobolid A), alkohal ginol, kwas ginkgolowy. Związki te mają znaczący wpływ na przepuszczalność naczyń włosowatych, zmniejszają ich łamliwość oraz zmniejszają lepkość krwi. Preparaty z miłorzębu stosuje się w niewydolności mózgowo - naczyniowej, której towarzyszy szum w uszach, zawroty głowy, zaburzenie równowagi czy osłabienie pamięci. Pacjenci często wspominają o uczuciu tzw. zimnych kończyn, co jest związane właśnie z zaburzeniami krążenia obwodowego krwi. Ponadto preparaty z miłorzębem stanowią uzupełnienie terapii leczenia choroby Parkinsona i Alzheimera.

"Drzewko Życia" - tak często nazywany jest miłorząb - to najtańsze i najbezpieczniejsze lekarstwo, jakie stosuje neurologia czy psychiatria.

Wyciągi z liści znalazły także zastosowanie w kosmetyce. Miłorząb w preparatach kosmetycznych stanowi niezbędny surowiec w pielęgnacji skóry wrażliwej z tendencją do pękania naczynek włosowatych, z tzw. pajączkami. Seria A.T.W. Terapie Urody zawiera Ujędrniający żel do mycia i pielęgnacji ciała z wyciągiem z miłorzębu japońskiego i bluszczu. Produkt ten wpływa na elastyczność naczynek włosowatych, a także usuwa szkodliwe związki i nadmiar tłuszczu z tkanek skóry.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty