profil

Stan wojenny

poleca 85% 1638 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W stanie wojennym aresztowano lub interenowano ponad 10tys. osób, rozwiązano wszystkie związki zawodowe. W pażdzierniku 1982roku zdelegalizowano część oraganizacji społecznych. Zmilitaryzowano podstawowe dziedziny gospodarki (komunikacja, telekomunikacja, górnictwo, energetyke i ponad 100najwiekszych przedsiebiorstwprzemysłowych). Do zakładów pracy wprowadzano komisarzywojskowych, oraz zakazano zmian miejsca zamieszkania obywateli bez zezwolenia władz administracyjnych. Kontrolowano jawnie łaczność telefoniczną i wprowadzano godzinę policyjną oraz cenzurę korospodencji. Przeprowadzono werefikację, niektórych grup zawodowych, w szczególności dzinnikarzy, nauczycieli i sędziów.
W tym czasie był całkowity zakaz organizowania strajków i demonstracji ulicznych, a ludzi którzy mimo wszystko wychodzili na ulice i protestowali w zakładach pracy, pacyfikowano z użyciem specjalnych oddziałów MU(ZOMO - Zmotoryzowane Odwpdy Milicji Obywatelskiej). W wyniku działań milicjantów, kilkadziesiat osób zgineło, zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku pobicia. Ofiarami było między innymi 9 górnikó z kopalni ''Wujek'' w katowicach. Wiele tysięcy osób skazano na kary wiezienia lub grzywny, a wielu z nich zmuszano do składania tzw. dekralacji lojalności wobec władz państwowych.
Represjonowanym pomocy udzielał Kościół Katolicki. Powstał Prymasowski komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom oraz lokalne komitety w decezjalnych parafiach.
Innym utrudnieniem dla ludzi było wprowadzenie kartek na paliwo, żywność oraz używki(kawa, papierosy, wyroby spirytusowe). Te ograniczenia nie dotyczyły jednak milicjantów i elit politycznych państwa, które mieli do dyspozycji kontyny milicyjne i sklepy w budynkach PZPRu.
Wszystkie te działania tłumaczono póżniej zagrożeniem interwencji ze strony Układu Warszawskiego oraz nacisku władz ZSRRu, a według mnie miało to na celu zastraszenia ludzi i zniechęcenia do dzialań mających na celu utworzenie wolnej i demokratycznej Polski.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna