Przydatność 75%

Rola wody w organizmie; skutki niedoboru i nadmiaru wody.

Autor:

Woda stanowi 2/3 organizmu człowieka o jest głównym składnikiem płynów ciała, m. in. krwi i limfy. Płyny te zapewniają komórce właściwe funkcjonowanie. Tworzą dla komórki odpowiednie środowisko i umożliwiają komunikację. Woda nie jest substancją odżywczą, ale jest niezbędna dla organizmów żywych. Zawartość jej znacznie się zmienia, w zależności od wieku. W życiu płodowym przekracza 90%, u oseska 66%, zmieniając się nieco w miarę starzenia się organizmu. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem, a zarazem katalizatorem wielu reakcji. Dlatego też w organizmie występują różne mechanizmy regulujące zawartość wody, z których nerki wysuwają się na pierwszy plan.
Każdy organ zawiera wodę - mózg, serce, wątroba, mięśnie. Cytoplazma i składniki organelli zbudowane są po części z wody. Jest ona substratem w wielu procesach, np. trawieniu lub produktem, np. w oddychaniu tlenowych. Woda jest miejscem, w którym zachodzą reakcje chemiczne oraz sama uczestniczy w wielu z nich. Bierze udział w transporcie substancji w organizmie.
Dominującą rolę w organizmie woda zawdzięcza występującym w niej składnikom mineralnym. One głównie decydują o ciśnieniu osmotycznym panującym w organizmie, o równowadze kwasowo-zasadowej, o sile jonowej.
Podczas choroby lub wysiłku fizycznego tracimy dużo wody, więc wzrasta jej zapotrzebowanie, które w skrajnych wypadkach może wzrosnąć do 10 litrów. Odwodnić organizm można też stosując nierozważnie przeróżne diety.
Organizm odwadnia się szczególnie podczas wielkich upałów. szczególnie osoby w starszym wieku powinny pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody w organizmie.
Codziennie nasz organizm traci wiele wody - ok. 2,5 litra (w dni upalne więcej). Około litra wydalamy, nastepne pół litra znika w postaci potu i wydychanego przez nas powietrza. Gdy jest ciepło pot nas ochładza: przez pory w skórze woda wydostaje się na jej powierzchnię i wyparowuje - pozbawia nasze ciało częście ciepła. gdy jest zimno, woda jest wydychana przez nas w postaci pary. Organizm ludzki nie ma specjalnych przystosowań do magazynowania wody, więc musimy uzupełniać jej zapasy w orgaznizmie. Duża ilość wody zawarta jest w pokarmach. Wiele warzyw i owoców są złożone w 3/4 z wody, 100g. utlenionego tłuszczu daje 107g. wody, 100g. skrobii - 55,5g. wody, 100g. białka - 41,3g. wody.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę mieści się w szerokich granicach od 30 do 45 ml./kg masy ciała, zależnie przede wszystkim od aktywności fizycznej, a także temperatury, wilgotności i ruchu otaczającego powietrza oraz rodzaju pożywienia. Waha się od 2 litrów u osoby o masie ciała 50kg. i lekkiej aktywności fizycznej do 12 litrów i więcej u osoby o masie ciała 90kg. i wytężonej aktywności fizycznej.
w wysokiej temperaturze człowiek w stanie spoczynku może stracić nawet pól litra wody na godzinę. W tej sytuacji do utrzymania równowagi wodnej konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych, zwlaszcza chlorku sodu (nawet do 30g. dziennie).
Uczucie pragnienia z reguły pozostaje w tyle za zapotrzebowaniem organizmu na wodę. Odstęp czasu, który upływa od pojawienia się uczucia pragnienia i podjęcia odpowiednich działań (wypicia szklanki napoju, jego strawienia, zmetabolizowania i uzupełnienia zapotrzebowania organizmu na wodę), jest na tyle długi, że zagraża wystąpieniem objawów odwodnienia. Utrata 3% wody powoduje uczucie zmęczenia, ból głowy, zawroty głowy, przegrzanie ciała, większa - zatrzymanie pocenia się i udar cieplny. Przy utracie 10% wody odwodnienie zagraża życiu. Ciężkie wymioty i biegunka stanowią bezpośrednuie zagrożenie życia.
Zapobieganie odwodnieniu polega na wypijaniu dużej ilości wody, często i bez ograniczeń, nawet o połowę więcej iż potrzebna dla ugaszenia pragnienia. jest oczywiste, że może to być woda tylko dobraj jakości i bez szkodliwych domieszek.
U ludzi zdrowych w ormalnych warunkach istnieje równowaga między wydalaniem a pobieraniem wody.
Na równowagę wodną wpływa stężenie jonow we krwi, wśród których wyróżnia się kationy (sodowy, potasowy, wapniowy, magnezowy) i aniony (chlorkowy, węglowodorowy, fosforowy, siarczanowy). Wymioty i biegunka prowadzą nie tylko do gwałtownego ubytku wody lecz także strat jonów niezbędnych do zachowania czynności zyciowych. Z tych powodów u niemowląt i małych dzieci jest stanem zagrażającym życiu i wymaga interwencji lekarskiej. W razie nagłej potrzeby udzielenia pomocy osobie odwodnionej wlew dożylny roztworu wieloelektrolitowego może być zastąpiony podanym doustnie roztworem o następujących składnikach do rozpuszczenia w 1 litrze wody: 3,5g. chlorku sodu, 2,5g. dwuwęglanu sodu, 1,5g. chlorku potasu i 20g. glukozy. Z obowiązku ratowania życia ludzkiego nie może zwolnić brak tych składników. Zastąpi je roztówr cukru (8 łyżeczek) i soli kuchennej (1 łyżeczka) w 1 litrze przegotowanje i wystudzonej wody.
PAMIĘTAJMY: niedobór wody ogranicza prawidłowy rozwój i właściwe funkcjonowanie organizmu/
Kto musi pić dużo wody:
- osoby odżywiające się zdrowo - warzywa, owoce, ciemne pieczywo i płatki śniadaniowe zawierają
bardzo ważny dla zdrowia błonnik, który wymaga dużej ilości wody do popicia
- osoby odżywiające się bardzo zdrowo, które często jedzą grubą fasolę \"Jaś\" (filiżanka tej fasoli zawiera 45g. błonnika, w tym znaczną część tego najbardziej pożądanego, rozpuszczalnego w wodzie), wypijając duże ilości wody, lepiej wykorzystuja dobroczynne wartości fasoli i unikają przy tym sensacji jelitowych.
- osoby przystępujace do posiłku - szklanka wody przed posiłkiem wzmaga apetyt i ułatwia trawienie
- osoby podróżujące
- osoby pijące kawę i alkohol - zwiększona utrata wody z moczem wymaga uzupełnienia
- osoby podejmujące wysiłek fizyczny - ciężko pracujący, podejmujący ćwiczenia rekreacujne, sportowcy, potrzebują dużo wody przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym
- osoby przebywające w wysokiej temperaturze otoczenia nawet, kiedy nie czują, że im specjalnie gorąco (powiew powietrza chłodzi skórę dzięki utracie wody z parujacym potem) muszą uzupełnac straty, aby uniknąć odwodnienia
- osoby przebywające w zamkniętych pomieszczeniach w czasie sezonu grzewczego często odczuwają suchość nosa, pieczenie oczu, drapanie w gardle.
Wysuszanie błon śluzowych otwiera drogę zakażeniom wirusowym i bakteryjnym, trzeba z nim walczyć.
- kobiety oczekujące dziecka i karmiące piersią mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę, oczywiście w granicach rozsądku
- dzieci przebywaące na dworze, oddane ruchliwej zabawie, zwłaszcza zajęciom sportowym często nie zwracają uwagi na pierwsze objawy odwodnienia - zanim do niego dojdzie należy robić przerwy na szklanę wody
- dzieci na wycieczce mogą mieć trudności z rozsądnym zakupem napoju - lepiej wyprawić je z butelką zdrowej, bezpiecznej wody
- młodzież szkolna osiąga znacznie lepsze wyniki w nauce, kiedy podczas lekcji bez ograniczeń może popijać wodę dobrej jakości.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 443
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie