Przydatność 25%

Zabytki Romańskie, Gotyckie, Renesansowe, Barokowe, i Klasycystyczne w Poznaniu.

Autor:

Poznań – miasto piękne i fascynujące, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością w niezwykły sposób. To właśnie tutaj, jak powiedział Papież Jan Paweł II, „zaczęła się Polska” Poznań razem z Gnieznem był pierwszą stolicą Polski, a dziś pozostaje stolicą i największym miastem Wielkopolski. Zabytki poznania to szeroka gama stylów – od romanizmu do secesji. Każda z części poznania ma swój specyficzny charakter. Poznań współczesny to tętniąca życiem metropolia, dobre miejsce dla biznesu, (słynne Międzynarodowe Targi Poznańskie) kultury i rozrywki.

BAROK :

Kościół farny św. Marii Magdaleny

Ul. Gołębia

Poznańska perła baroku. Fara, czyli kościół parafialny miasta, została zbudowana przez jezuitów. Budowę rozpoczęto w 1651 roku, ale na konsekrację świątyni trzeba było czekać 54 lata. Nad budową kościoła czuwali włoscy architekci – fasadę zaprojektował Giovanni Catenazzi, portal główny i ołtarz – Pompeo Ferrari. To oni i inni włoscy twórcy sprawili, że barok fary to „barok triumfujący”, jak nazywano bardzo ekspresyjną odmianę tego stylu, tworzoną przez rzymskich architektów. 16 potężnych kolumn ze sztucznego marmuru, bogata polichromia i pseudokopuła tworząca złudzenie prawdziwej – do tego monumentalne ołtarze, wiele rzeźb i obrazów. I jeszcze organy, wykonane w 1876 roku przez Friedricha Ladegasta, które składają się z 2579 piszczałek – największa ma sześć metrów.

ROMANIZM :

Kościół św. Jana Jerozolimskiego

Ul. Warszawska 24

Tu, gdzie dziś znajduje się kościół św. Jana Jerozolimskiego, od końca XII wieku istniał przytułek dla chorych i wędrowców. Wkrótce przekazano go joannitom, którzy obok wybudowali murowany kościół. Był on jedną z pierwszych murowanych budowli w Polsce. Pierwotnie romański kościół był dwukrotnie przebudowywany – raz w stylu gotyckim, później barokowym. Dzisiejszy wygląd kościoła stanowi mieszankę tych stylów: z wyglądu późnoromański, zawiera liczne elementy gotyckie i barokową kaplicę. W nawie bocznej można podziwiać obraz „Opłakiwanie Chrystusa” według Antona van Dycka, pochodzący z XVII wieku.

KLASYCYZM :

Biblioteka Raczyńskich

Plac Wolności 19

Fasada biblioteki, z dwunastoma kolumnami w stylu korynckim, wzorowana jest na paryskim Luwrze. Wybudowano ją w latach 20. XIX wieku, na zlecenie hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który bibliotece przekazał swój księgozbiór składający się z kilkunastu tysięcy tomów. Bibliotekę otwarto 5 maja 1829 roku i wtedy przeszła na własność miasta. Biblioteka Raczyńskich ma poza tym budynkiem jeszcze wiele filii w mieście, i jest drugą pod względem liczby woluminów – po Uniwersyteckiej – biblioteką Poznania. W jej księgozbiorze są m.in. starodruki – dzieła Mikołaja Reja, Stanisława Hozjusza i Łukasza Górnickiego czy zbiór traktatów teologicznych Augustyna Triumphusa z Ankony


GOTYK :

Katedra

Ul. Ostrów Tumski 17

Poznańska Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to niewątpliwie jeden z ważniejszych zabytków miasta i najstarszych kościołów w Polsce. Pierwszy wczesno romański kościół został zbudowany w 968 roku, na miejscu dwóch baptyseriów związanych ze chrztem Mieszka I i jego poddanych. Miał służyć nowo utworzonemu biskupstwu misyjnemu. Zniszczona i przebudowywana w stylach romańskim, a później gotyckim – spłonęła w 1622 roku. Odbudowano ją w stylu gotyckim i takiż wgląd nadano jej po wojnie, kiedy restaurowano zniszczony kościół.
Spoczywają oni w Złotej Kaplicy, najbardziej okazałej i wzorowanej na bizantyjskiej architekturze kaplicy świątyni. W katedrze znajdują się też groby innych zasłużonych poznaniaków – m.in. biskupów Stanisława Branickiego, Andrzeja Grodzieckiego czy Antoniego Baraniaka.
Warto zwiedzić katedrę – dla tchnącego spokojem gotyku, ozdobnych nagrobków, rzeźb i obrazów, ukrytych w katedralnych kaplicach

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 180
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy