profil

Mikołaj Rej - zarzuty stawiane Polakom w sprawie zaniedbywnia języka polskiego

poleca 88% 105 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Rej

Żyjemy w XXI wieku. Świat biegnie do przodu i nie przestaje. W dzisiejszych czasach liczą się tylko pieniądze i dobre układy. Zapominamy o tym, co najważniejsze. Miłość, rodzina, zdrowie i ojczyzna. Te słowa już dawno straciły na wartości. My – Polacy zaniedbujemy nasz język, niszcząc tradycję i historię. Uważam, że zarzuty Mikołaja Reja są nadal aktualne.
Przede wszystkim próbujemy się oderwać od naszych korzeni. Wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu pracy, pieniędzy i lepszego życia. To tam zapominamy o naszej ojczyźnie, o naszym języku. Po kilku latach spędzonych na emigracji trudno nam cokolwiek powiedzieć w naszej ojczystej mowie. Powoduje to, że nie możemy się nią podzielić z naszymi dziećmi czy rodziną. Język polski zanika i to my jesteśmy temu winni.
Kolejna sprawa dotyczy zastępowania ojczystego języka językiem angielskim. Powszechnie wiemy, że język ten jest bardzo popularny i przydatny. Bez niego trudno nam poruszać się za granicą. Z niego pochodzą młodzieżowe slogany. Dzieci wolą uczyć się właśnie jego gdyż to on jest „na topie”. W każdej firmie w rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o języki obce. Nawet wręcz wymaga się języka angielskiego.
Następna sprawa dotyczy ortografii. Język polski należy do jednych z najpiękniejszych i najtrudniejszych języków świata. Niestety większość Polaków szpeci go popełnianymi błędami. Czasami nawet nie zdają sobie sprawy o tym. Rodzice powinni zadbać o edukację swoich pociech, aby one w pełni świadomie posługiwały się jak i w mowie tak i w piśmie językiem ojczystym.
Na koniec wspomnę o tak oczywistych i pospolitych wulgaryzmach. Najczęściej używane są przez młodzież i traktowane są jak super dodatek do mowy. Używając ich chcą być lepsi. Pragną się wyróżnić w tłumie. Oczywiście efekt jest całkiem inny. Nie zdając sobie sprawy trwale kaleczą język polski pozostawiając ślady na wieki.
Z przytoczonych wyżej argumentów wynika, że Polacy nie potrafią zadbać o swój tak cenny język ojczysty. Boimy się przyznać, kim tak naprawdę jesteśmy. Zbezcześcimy, kaleczymy i ranimy nasz język. To bardzo przykre, ale prawdziwe. Każdy z nas powinien wziąć te słowa do serca. Nie pozwólmy, aby tak piękny język uległ zapomnieniu. Uwolnijmy się od zarzutów, które stawia nam Mikołaj Rej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi