Przydatność 80%

Oparzenia

Autor: Milscha

Uszkodzenie tkanek spowodowane działaniem czynników termicznych, chemicznych lub prądu elektrycznego. Rozległość oparzenia cieplnego zależy od wysokości działającej temperatury oraz czasu trwania ekspozycji na ciepło.
Rodzaje oparzeń:
- bezpośrednie oparzenia termiczne
- słoneczne,
- chemiczne
- elektryczne.
- poprzez kontakt z parzącymi roślinami lub zwierzętami.
W wyniku oparzenia dochodzi do denaturacji białka, obrzęku rany, utraty płynu wewnątrznaczyniowego. Ogólnoustrojowe skutki oparzenia taki jak: wstrząs hipowolemiczny, uszkodzenie układu oddechowego oraz zakażenia stanowią bezpośrednie zagrożenia życia.
Oparzenia ze względu na głębokość dzielimy na 4 stopnie.
· I - uszkodzenie naskórka- objawia się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem.
· II- uszkodzenie naskórka i w różnym nasileniu skóry właściwej.
Charakteryzuje się powstaniem pęcherzy, uszkodzeniu mogą ulegać również naczynia krwionośne, pęcherze wypełnia płynna część krwi-osocze; skóra jest czerwona, oparzenia sięgają głębszych warstw jednak włosy i gruczoły łojowe nie zostają naruszone.
· III- cechuje się martwicą skóry na całej jej grubości, objawia się zblednięciem, cebulki włosów widoczne są w postaci czerwonych punkcików. Po upływie czasu rana wysycha, pojawia się strup. Tego typu oparzenia są niebolesne gdyż uszkodzeniu ulegają receptory czuciowe.
· IV - uszkodzenia głębszych narządów, mięśni, kości, cechuje się martwicą wszystkich warstw skóry i tkanek położonych głębiej, najczęściej jest to zwęglenie fragmentu ciała.
Rodzaje oparzeń:

Lekkie- to oparzenia 1 i 2 {stopnia} o powierzchni do 15 % ciała u dorosłych lub oparzenie 3 {stopnia} obejmujące do 5%
Średnie- to oparzenia 1 i 2 {stopnia} o powierzchni od 15% do 30% ciała u dorosłych oraz od 10 do 20 % u dzieci, lub 3{stopnia\" 5-15%
Ciężkie- 1 i 2 {stopnia} powyżej 30% u dorosłych i 20% u dzieci; 3{stopnia} powyżej 15%
W ocenie rozległości oparzenia można posłużyć się:
· regułą dziewiątek- Przyjmuje się, że głowa stanowi 9% powierzchni ciała, każda z rąk także po 9%, tułów z przodu 18%, tułów z tyłu 18%,każda z nóg po 18%.
· założeniem, że ręka chorego to 1% powierzchni ciała.
· Reguła piątek u dzieci

Zagrożenia wstrząsem i zakażeniem
Oparzona skóra nie chroni się przed zarazkami, następuje osłabienie układu odpornościowego, są to idealne warunki do rozwoju bakterii. Wyciek z rany powoduje znaczna utratę białka, zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych powoduje upośledzenie krążenia krwi, uszkodzona skóra wzmaga utratę ciepła. W oparzeniach działają wszystkie czynniki powodujące wstrząs i przyczyniające się do jego rozwoju. Nie udzielenie szybkiej pomocy przeciwwstrząsowej spowoduje jego niebezpieczne pogłębianie się.

Postępowanie przy oparzeniach termicznych
· jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce,
· w trakcie schładzania usunąć odzież poprzez rozcięcie,
· w trakcie schładzania usunąć pierścionki, kolczyki, itp.,
· po zakończeniu schładzania rany oparzeniowe osłonić opatrunkiem jałowym lub hydrożelowym, schładzającym,
· w miarę możliwości unieruchomić i unieść oparzoną część ciała,
· w przypadku stwierdzenia objawów wstrząsu - blada spocona skóra, szybkie tętno, pobudzenie psychoruchowe - należy dziecko ułożyć w pozycji na wznak z uniesionymi kończynami dolnymi,
· zapewnić komfort cieplny,
· oparzonego należy chronić przed urazami wtórnymi,
· w cięższych przypadkach (rozległe oparzenie, objawy wstrząsu) natychmiast powiadomić pogotowie ratunkowe.

Porażenie i udar cieplny
Udarem cieplnym nazywamy stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się ciepła w organizmie przy intensywnym doprowadzeniu go z zewnątrz i utrudnionym oddawaniu do otoczenia.
Objawy: ogólne osłabienie, uczucie pragnienia, sucha zaczerwieniona i goraca skóra, zaburzenia orientacji, szybko rosnąca temp. Ciała, chwiejny chód, utrata przytomności, zaburzenia oddychania
Pierwsza pomoc:
-przenosimy poszkodowanego w miejsce chłodne, przewiewne, sprawdzamy jego czynności życiowe. Układamy go w pozycji półleżacej(głowa powyżej serca), trzeba obniżyć temp. Ciała stosując zimne, mokre ochłady wachlując itp.
Porażenie słoneczne- powstaje w wyniku nasłoneczneinia głownie karku i głowy, co prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Objawy: gorąca skóra na twarzy, kontrastująca z izmnai bladą skórą innych okolic ciała, poszkodowany jest niespokojny, bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia orientacji, wymioty, podwyżsozna temp.
Pierwsza pomoc:
Przenosimy poszkodowanego w zacienione mijesce, układamy go w pozycji półleżącej, schładzamy głowe zimnymi okładami, okrywamy ciało aż po szyję
Porażenia prądem
Działanie prądu elektrycznego na organizm człowieka polega głównie na pobudzeniu układu nerwowego i mięśni. Przez okres działania prądu mogą wystąpić skurcze w: mięśniach szkieletowych i sercu, mięśniach ramienia i dłoni (tzw. \"przyklejenie się do przewodu\"), które ustępują dopiero po wyłączeniu prądu. Jego działanie na serce może spowodować zaburzenie rytmu, a nawet zatrzymanie akcji serca, zaś skurcze mięśni są przyczyną upadku i mechanicznych uszkodzeń ciała. Efektem działania prądu na mózg, w pewnych okolicznościach, jest utrata przytomności i bezdech. Czasami spotyka się też oparzenia skóry.

Uwalnianie porażonego spod działania
prądu elektrycznego
- wyłącz napięcie właściwego obwodu elektrycznego
- odciągnij porażonego od urządzenia pod napięciem odpowiednimi
narzędziami z suchego drewna lub tworzywa sztucznego
- gdy wyłączenie napięcia może spowodować upadek porażonego,
zabezpiecz go przed tym
- po wyłączeniu napięcia upewnij się o jego braku za pomocą
wskaźnika napięcia

Pierwsza pomoc:
Przenosimy poszkodowanego w bezpieczne miejsce, sprawdzamy czynności życiowe, układamy go w pozycji bocznej ustalonej, należy opatrzyć miejsca poparzone, i ciepło okryć poszkodowanego.

Oparzenia chemiczne są następstwem działania na skore i błony różnorodnych substancji chemicznych i płynów żrących. Powodują uszkodzenia skóry i tkanek.

Substancje chemiczne wywołują w tkankach uszkodzenia zaleznie od rodzaju substancji, jej stężenia i temperatury, wielkości powierzchni, na kótra działa i czasu działania.
Działanie kwasów- jest powierzchniowe, powoduje ścięcie białek tkankowych, w wyniku tego tworzą się strupy; dla kwasu solnego biały strupek, azotowego żółty, a siarkowego czarny strupek.
Ługi- wywołują martwiće tkanek, oparzenia ługami powodują powstanie szklistego obrzmienia, strupek miękki i wilgotny.
Pierwsza pomoc:
-długotrwałe zmywanie silnym strumieniem wody, zdjemujemy przesiąkniete chemikaliami ubrania, kwasy- oparzoną powierzcnię spłukujemy 2-3%roztworem sody oczyszczonej, roztworem mydła lub wodą wapienną a przy zasadowych 3&roztwór kwasu bornego, sokiem z zcytryny, 1% kwas octowy.

Oparzenia wziewne występują podczas pożaru, gdy dojdzie do zachłyśnięcia się płomieniem i oparzenia górnych dróg oddechowych. Choremu zagraża szybko narastający obrzęk nosogardzieli i rozwinięcie niewydolności oddechowej.Konieczna natychmiastowa pomoc lekarska. Pierwsza pomoc polega na podaniu do wypicia wody lub substancji neutralizującej.
Oparzenie oka
Pierwsza pomoc:
Możliwie najszybciej usunąć szkodliwą substancję rozchylając kurczowo zamknięte powieki obficie płukając strumieniem wody u poszkodowanego w pozycji leżącej od wewnętrznego kąta oka do policzka.
Należy również usunąć nierozpuszczalną lub stałą substancję (wapń) także z worka spojówkowego za pomocą pałeczki z wilgotną watką. Jeśli możliwe, wywinąć powiekę górną i oczyścić część tarczkową spojówki ( część powieki bezpośrednio przylegająca do oka).
Po założeniu sterylnego opatrunku na oko natychiast przewieźć na ostry dyżur okulistyczny.

Przydatna praca?
Wersja ściąga:
Załączniki:
Przydatna praca? tak nie 141
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie