profil

Młody krajobraz polodowcowy i gospodarka pojezierzy polskich

poleca 84% 2976 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Cechy charakterystyczne pojezierzy:
a) obszar położony w zasięgu najmłodszego zlodowacenia,
b) licznie występujące jeziora,
c) słabe gleby ze względu na obszaruy polodowcowe,
d) ukształtowanie pagórkowate powierzchni
2.Typy krajobrazów:
a) krajobraz pagórkowaty pojezierny(charakterystycznymi jego cechami są ciągi wzgórz morenowych oraz liczne jeziora wypełniające zagłębienia śródmorenowe i rynny polodowcowe, np.Pojezierze Kaszubskie,północna część Pojezierza Suwalskiego).
b) krajobraz sandrowy pojezierny(są to najczęściej płaskie i faliste powierzchnie, w obrębie których występują jeziora.Powstały one najczęściej wskutek wytapiania się brył lodu znajdujących się w piaskach i żwirach sandrowych.Tereny te są najczęściej porośnięte borami sandrowymi).
c) krajobraz dolinny wydmowy(charakteryzuje się tym,że profil poprzeczny tych form jest asymetryczny. Zbocza północne są najczęściej strome, zaś południowe łagodne.Rozwinęły się tam wydmy śródlądowe występujące dziś powszechnie na np: międzyrzeczu warciańsko-noteckim,oraz między Bydgoszczą a Toruniem)
3. Klimat pojezierzy jest mocno żróżnicowany,najchłodniejszy obszar to Pojezierze Suwalskie(krótkie,gorące lato,długa,mroźna zima,kontynentalizm.),podczas gdy Pojezierze Pomorskie jest pod wpływem oceanizmu(chłodne lato i niezbyt mroźna zima).
4.Gospodarka pojezierzy:
a) surowce mineralne: sól kamienna,ropa naftowa,węgiel brunatny i rudy żelaza,
b) przemysł: Zagospodarowanie Pojezierzy Polskich jest zróżnicowane. W krainie tej większe znaczenie gospodarcze ma sól kamienna na Kujawach i węgiel brunatny w okolicach Konina. W rejonie Krosna Odrzańskiego występują niewielkie ilości ropy naftowej, a na Suwałkach wydobywane jest żelazo. Główne surowce to piaski, żwiry, gliny i iły. W dużych miastach rozwinął się przemysł elektromaszynowy, środków transportu i chemiczny. Głowne obiekty przemysłowe to:
Zakład Przemysłu Metalowego „H. Cegielskiego” w Poznaniu, produkujący tabory kolejowe, duże silniki do statków oraz maszyny rolnicze.
Fabryka Opon Samochodowych „Stomil” w Olsztynie.
Ważnym rejonem pojezierzy są okolice Inowrocławia na Kujawach gdzie wydobywa się sól kamienną i wapienie oraz rozwinięty przemysł chemiczny i materiałów budowlanych.
c) rolnictwo: Najkorzystniejsze tereny naturalne dla rozwoju rolnictwa występują na Pojezierzu Wielkopolskim. Są tam tereny równinne, łagodny klimat oraz średnio urodzajne gleby. Na lepszych glebach uprawia się przecznicę i buraki cukrowe, a na gorszych ziemniaki, żyto i kukurydzę.
Na obszarach Pojezierzy Pomorskiego i Mazurskiego występują gorsze warunki rolnictwa. W użytkowaniu gruntów dominują łąki i pastwiska. Hoduje się bydło uprawia się ziemniaki, żyto i len.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty