profil

Kiedy życie boli

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kiedy życie boli.

Samobójstwo to ten rodzaj śmierci, który wzbudza najwięcej kontrowersji i dyskusji, jest najbardziej niezrozumiały. Psycholodzy tłumaczą, że człowiek ma skłonności samobójcze, gdy robi coś z intencją uczynienia sobie krzywdy albo rzeczywiście tę krzywdę sobie wyrządza. W książkach o tej tematyce definiuje się samobójstwo jako: „ wybrane dowolne zachowanie, które w możliwie terminie ma powodować śmierć.” Jednak sami samobójcy sądzą, że akt samounicestwienia jest najlepszym rozwiązaniem problemów. Młody człowiek, w którego otoczeniu ktoś popełni samobójstwo, sam zaczyna się zastanawiać, czy najlepszym rozwiązaniem kłopotów nie byłby właśnie taki czyn. Ze statystyk wynika, że wśród nastolatków pozbawienie siebie życia jest trzecią z kolei, po wypadkach i morderstwach, przyczyną śmierci.
Dlaczego?
W różnym wieku inny jest powód samobójstwa. Osoby w wieku 20-30 lat bardzo często podejmują decyzję utraty życia przez problemy z obiektem miłości lub odrzuceniem. Ludzie w średnim wieku ( 40-49 lat ) częściej wskazywali (np. w listach pożegnalnych ) uczycie przygnębienia wymaganiami, jaki stawia im życie, pisali o nudzie i pragnieniu wydostania się z trudnej sytuacji. Osoby między 50-59 rokiem życia, jeśli w ogóle zostawiły listy, rzadko pisały o jakichkolwiek przyczynach swojej decyzji. Podawały natomiast instrukcje oraz inne informacje faktograficzne. Wreszcie najstarsi samobójcy ( powyżej 60 roku życia ) często powoływali się na ból, chorobę, inwalidztwo, samotność i izolację. Jednak trudno jest ustalić przyczynę samobójstw w wieku dojrzewania. Najczęściej wskazuje się jednak utratę ukochanej osoby, depresję, uwewnętrznienie, agresję skierowaną przeciwko sobie, nasilające się problemy społeczne: nadużywanie alkoholu, narkotyków.
Jak pomagać?
Interesujących i zastanawiających danych dostarcza nam strona internetowa www.samobójcy.pl. Forum jest odwiedzane przez setki ludzi. Przejrzałam posty dotyczące różnych tematów i przeraziło mnie porównanie liczny wypowiadających się osób w poszczególnych grupach problemowych. W części poświęconej samobójstwom statystyka wygląda następująco:
Tematy: „Pomyśl spokojnie” – 208 respondentów
„Moment krytyczny” – 1707
„Zgubne doświadczenie” – 113
„Dlaczego nie warto popełnić samobójstwa” – 115
Najwięcej (ogromna przewaga! ) wypowiedzi dotyczy momentów, w których człowiek nie może już poradzić sobie samemu i szuka pomocy. Ludzie piszą o swoich problemach z poczuciem beznadziei i bezradności. Ale jak dobrze, że piszą, szukają pomocy, przerywają zgubne milczenie. Każda chwila rozmowy ( nawet wirtualnej ) może podziałać jak koło ratunkowe. Jest wiele klubów, stowarzyszeń i poradni pomagających potencjalnym samobójcom. Funkcjonują dobre strony internetowe i zawsze można szukać rady pisząc na adres: [email protected] . Człowiek przygnębiony lub zmartwiony nie powinien cierpieć w samotności. Powinien otworzyć się przed osobą , której ufa. Rozmowa pomoże ochłonąć i spojrzeć n problemy z innego punktu widzenia. Jeżeli po śmierci przyjaciela lub innej bliskiej osoby ktoś bardzo cierpi, powinien rozmawiać o tym z kimś zaufanym. J wszyscy muszą pamiętać, że samobójstwo nie jest jednak żadnym rozwiązaniem!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy