profil

Informacje na temat województwa Wielkopolskiego

poleca 83% 2931 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Województwo wielkopolskie jest jednym z 16 województw w Polsce, położonym w zachodniej części kraju. Zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności.
Stolicą województwa wielkopolskiego jest Poznań, którego aglomerację zamieszkuje około 850 tys. mieszkańców (około 570 tys. w Poznaniu i około 280 tys. w powiecie poznańskim) – jeden z największych w Polsce ośrodków usługowych, przemysłowych, naukowych i kulturalnych.
Największe miasta Ludność 31.12.2004
· Poznań – 570 778
· Kalisz – 109 103
· Konin – 80 355
· Piła – 75 248
· Ostrów Wielkopolski – 73 096
· Gniezno – 70 217
· Leszno – 63 787
Ochrona przyrody
Stan na rok 2004:
· 1 park narodowy (Wielkopolski Park Narodowy)
· 12 parków krajobrazowych w tym 3 trans graniczne o łącznej powierzchni 174 569,88 ha
· 95 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 5469,70 ha
· 3601 pomników przyrody
Powierzchnia obszarów prawnie chronionych: 932,6 tys. ha (9,0% prawnie chronionej powierzchni kraju)
w tym obszary chronionego krajobrazu – 78,9% parki krajobrazowe – 18,5% parki narodowe – 0,9% rezerwaty przyrody – 0,6%
Transport lotniczy
· port lotniczy Poznań-Ławica
Województwo wielkopolskie jest jednym z największych w Polski. Pod względem powierzchni zajmuje drugie miejsce w kraju, czyli 29.825 km kw. Pod względem liczby mieszkańców zajmuje trzecie miejsce z ilością 3.355 tys. osób. Około 58% mieszkańców zamieszkuje obszary miejskie. Największą aglomeracją jest Poznań z prawie 600 tyś. osób. Następne są:
· Kalisz (około 108 tys.)
· Konin (około 83 tys..)
· Piła (około 76 tys..)
· Ostrów Wielkopolski (około 74 tys..)
· Gniezno (około 71 tys..)
· Leszno (około 62 tys..)
Obszar regionu jest porównywalny ze średniej wielkości krajami Europy, np. z Belgią, czy regionami europejskimi, np. z Brandenburgią w Niemczech. Liczba ludności z kolei przekracza liczbę obywateli Łotwy i niewiele ustępuje liczbie mieszkańców Irlandii czy Litwy.
Jest znakomicie usytuowane na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, wiodących z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku.
Przemysł jest dość zróżnicowany, dość mocno rozwinięte jest rolnictwo i ogrodnictwo.
Wielkopolska to kolebka państwowości Polski, posiada najcenniejsze zabytki architektury począwszy od czasów piastowskich. Najciekawsze i najstarsze zespoły architektury znajdują się w Poznaniu, Gnieźnie, Kaliszu. Na terenie wielkopolski znajduje się wiele zabytków począwszy od obiektów archeologicznych (Ostrów Tumski, Kalisz, Giecz), wspaniałe obiekty sakralne (Gniezno, Poznań, Kalisz, Konin, Gostyń, Sieraków), zamki (Koło, Szamotuły, Kórnik), pałace (Rogalin, Śmiełów, Antonin, Pawłowice, Czerniejów).
Na terenie wielkopolski jeziora znajdują się w okolicach Miedzychodu, Powidza, Wolsztyna, Wągrowca, Sierakowa, Zbąszynia. Największe skupiska leśne to Puszcza Notecka, Puszcza Zielonka oraz Wielkopolski Park Narodowy. Znajdziemy tu liczne rezerwaty i pomniki przyrody (dęby rogalińskie, platany w Dobrzycy).
Liczne ciekawe muzea w Gnieźnie (Muzeum Początków Państwowości Polskiej), Poznaniu (Narodowe, Archeologiczne, Instrumentów Muzycznych), Puszczykowie (przyrodnicze), Szreniawie (rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego), sakralne w Gnieźnie, skansen kolejnictwa w Wolsztynie, skansen pszczelarstwa w Swarzędzu.
Jezioro Malta w Poznaniu to miejsce wielu zawodów sportowych (regaty, wioślarstwo). Całoroczny tor saneczkowy znajduje się w Poznaniu. Miłośnicy jazdy konnej zapraszani są do stadnin w Iwnie, Sierakowie, Czerniejewie, Pasadowie.
W Pobiedziskach znajdziemy całą Wielkopolskę "w miniaturze" - kopie najsłynniejszych obiektów.
Wielkopolska miała zawsze rolnictwo na najwyższym poziomie, również ogrodnictwo i sadownictwo szczególnie w okolicach Poznania, Gniezna, Międzychodu, Kalisza.
Poznań to centrum wystawiennicze z najsłynniejszymi Targami Poznańskimi

Region turystyczny WielkopolskaWielkopolskaWielkopolska jest to makroregion fizyczno geograficzny w zachodniej i środkowej Polsce, obejmuje część pod prowincji Pojezierza Południowo-bałtyckiego, obszar pomiędzy Odra, a Wisłą oraz południowym zasięgiem jezior. Powierzchnia ok. 15,7 tys. km2.Wielkopolska obejmuje trzy wielkie regiony: Pojezierze Wielkopolskie na północy, Pojezierze Leszczyńskie i Nizinę Wielkopolską na południu, ponadto południową część Pojezierza Pomorskiego, środkową część Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, wschodnią część Pojezierza Lubuskiego, Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej i Obniżenia Milicko-Głogowskiego. Wielkopolska obejmuje większą cześć województwa wielkopolskiego i lubuskiego, południowo-zachodnia część woj. kujawsko-pomorskiego, północny skrawek woj. dolnośląskiego i zachodnia część woj. łódzkiego.Rzeźba regionu jest związana z fazą poznańską ostatniego zlodowacenia. Obszar wznosi się do 192 m n.p.m., cechuje się stosunkowo niewielkimi opadami (450-500 mm rocznie). Występuje ponad 1000 jezior (największe Gopło, 21,8 km2).Region w większości stanowi gęsto zaludnioną krainę rolniczą, miejscami zachowały się większe płaty lasu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty