Przydatność 45%

Preferowane sposoby spędzania czasu przez studentów

Autor: Kajko

Czym jest czas wolny od pracy , obowiązków , dla zwykłego człowieka ?
Czy jest jakby ucieczką od otaczającej rzeczywistości i szukaniem swego spełnienia ,
gdzieś daleko w nieodkrytym a zarazem tajemniczym miejscu czy może też odrobiną
przyjemności , jaką człowiek chciałby choć na chwilę trochę przeżyć .
A jakie znaczenie ma w rozumieniu czas wolny dla studenta ?
To jest jakby inny wymiar świata , w jakim się znajduje . Jest spełnieniem wszystkich jego oczekiwań
i pragnień .Sama teoria czasu nie ma dla niego żadnego znaczenia , ale to jakie niesie ze sobą przesłanie ma dla niego ogromną wartość . Jego punkt widzenia czasu ustosunkowuje go do tego , jaki jest jego osobisty stosunek do świata , ponieważ : „W niczym bowiem tak bardzo jak w sposobie spędzania wolnego czasu nie przejawia się stosunek człowieka do świata :pozytywny-negatywny ; ufny-nieufny ; aktywny czy bierny ;
konsumpcyjny czy twórczy’’ pisze I.Chmieleńska .
Więc , czym jest czas wolny , jaka jest definicja czasu wolnego ?
„ Pojęcie czasu wolnego jest pewnym nieporozumieniem . To nie czas jest wolny , tylko człowiek ma mniejszą lub większą swobodę w sposobie zużytkowania go’’ .
Dlatego , chcąc wypocząć , staramy się być z daleka od zgiełku , szukamy samotności lub niewielkiego i miłego nam grona ludzi , zwalniamy napięcie ciała i umysłu .Nie chcemy zmuszać się do niczego , nie chcemy niczego robić , a jeśli tak , to coś przyjemnego , spokojnego , nie wymagającego wydatkowania znacznej energii .

Rozrywka , dziedzina życia , bez której człowiek nie może się obejść .Jak wielki wpływ wywiera na człowieka .Dzięki niej , człowiek przechodzi jakgdyby metamorfozę i staje się kimś zupełnie innym .
A jakie kryteria rozrywki preferują studenci ?
To oni są przywódcami tego świata , być może nawet zapoczątkują nową epokę i nadadzą jej nowy kształt .
Najpowszechniejszym sposobem spędzania czasu wolnego jest oglądanie telewizji .Czasami jest to wręcz zadziwiające , jak obrazy scen ruchomych , pojawiających się i znikających na szklanym ekranie , potrafią całkowicie opanować psychikę ludzką .Człowiek staje się niemal niewolnikiem telewizji , nie jest świadom swoich działań .
Według K.Przecławskiego 90,4% młodzieży ogląda programy codziennie lub kilka razy w tygodniu , co świadczy o tym , że nie możemy czy raczej nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć i podejmować decyzji , które mogą zaważyć na naszym przyszłym życiu .
Owszem , dzięki telewizji możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych a zarazem nowych sprawach , jednak z drugiej strony nadmierne oglądanie telewizji może spowodować utratę wzroku .
Dlatego , aby uniknąć takiej sytuacji , można zastąpić oglądanie telewizji chociażby jakąś interesującą pozycją książkową.
Przez odkrycie nowych zjawisk i technologii , ludzie jakgdyby zapomnieli , jak cenną wartość posiada książka.Dzięki niej , człowiek poznaje inny świat , pełen tajemniczości , jaki został ukazany na papierze.Czasami nawet lepiej jest coś sobie poczytać , niż psuć wzrok , wpatrując się w szklany ekran.

Innym sposobem spędzania czasu jest komputer , a raczej gry komputerowe.Większość młodych ludzi ma kłopoty z odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistości.Fikcja obecna w grach komputerowych jest na tyle sugestywna , że młodzi po prostu w nią wierzą.
To niebezpieczne zjawisko , ponieważ prowadzi do oderwania od życia i do zakłócenia relacji ze społeczeństwem .
„Człowiek jako istota towarzyska”-(pisze Irena Chmieleńska) ogromną ilość czasu wolnego spędza w towarzystwie innych i wielu przyjemności życiowych poszukuje gromadnie”.
Następnym , aczkolwiek najbardziej dominującym sposobem spędzania czasu wolnego są dyskoteki , prywatki , a także wieczorki taneczne.Spędzanie wolnego czasu w gronie dobrych przyjaciół , w jakiejś miłej knajpce , przy interesującej muzyce jest receptą na odrobinę przyjemności , jaką może sobie każdy zaserwować , kto czuje się samotny.
Chociażby nawet wypad do kina może stać się dobrym pomysłem , aby dany czas wolny inaczej wykorzystać.Niektórzy jednak twierdzą , że najlepszym lekarstwem na nudę jest uprawianie sportu.W aspiracjach z zakresu czasu wolnego dominuje przede wszystkim pragnienie posiadania dużej ilości tego czasu , jako elementu „miejskiego życia”.
Największym uznaniem , wśród młodych ludzi cieszą się spływy kajakami po Mazurach , piesze wędrówki po górach , a także poznawanie szerokiego świata przez wycieczki zagraniczne.
Poprzez poznawanie ciekawych , a zarazem egzotycznych miejsc , nasz światopogląd jest o wiele bogatszy. Poszerzamy swoje horyzonty i dzięki przeżywaniu niesamowitych przygód , nasze dotąd niezbyt ciekawe życie przemienia się w pasjonującą podróż , jakiej nie mieliśmy okazji przebyć : „ Ludziom w młodym wieku brak zaś głównie jakiegoś przewodnika po coraz rozleglejszym i zmiennym terenie współczesności.Potrzebna im jest miara wartości , która pomogłaby w dokonywaniu oceny i wyborze , potrzebne są siły wewnętrzne pobudzające zainteresowania i wspierające w dążeniu do wyznaczonych sobie celów”.

Czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu , gdzie naszyn sprzymierzeńcem będzie natura lub pójść chociażby do galerii , by móc podziwiać dzieła znanych artystów takich jak : Salvatore Dali czy też Pablo Picasso .
Chcąc posłuchać dobrej muzyki możemy wybrać się do opery lub pójść na koncert znanej formacji kulturowej takiej jak : „Deep Purple”.Będzie to zależało tylko od naszego gustu lub nastroju .Gdy nie będziemy mieć żadnych planów , możemy równie dobrze zostać w domu i pograć ze znajomymi w pokera .Jeżeli natomiast posiadamy jakiekolwiek talenty artystyczne , jak np.pisarstwo , możemy napisać jakiś wiersz.
Sposoby spędzania czasu wolnego są rozmaite , to jak go spędzimy będzie zależało od nas samych.Możemy z niego skorzystać lub też nie.To będzie wyłącznie tylko nasza decyzja .

Czym jest czas wolny dla studentów , którzy na co dzień mają tyle problemów i nowych obowiązków , związanych ze studiami , ile włosów na głowie ?
Przed nimi jeszcze wiele rozczarowań i niepowodzeń , ale oni pokładają we wszystkim nadzieję wierząc , że wszystko się uda a oni na zawsze uzyskają spokój ducha .
Ten czas wolny to dla nich „przepustka” do wolności , do świata zupełnie odmiennego , w jakim się znajdują .Czas wolny to spełnienie wszystkich oczekiwań i pragnień.
A jak najczęściej studenci wykorzystują swój czas wolny ?
Oczywiście w pubach , przy kłębach dymu papierosowego , który niemal nawet uchodzi za zasłonę dymną , przy melancholijnej muzyce i alkoholu , o wysokiej zawartości procentowej .
Najczęstszym trunkiem jest piwo , przy którym delektują się zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Rzadko się zdarza , by piwo zastępowane było jakimś innym , mocniejszym trunkiem , chyba , że jest urządzana jakaś impreza lub spotkanie towarzyskie .
Są też tacy studenci , którzy w czasie wolnym , ale i nie tylko zabierają się za mocniejsze używki takie jak : trawa czy marihuana.Niestety te narkotyki stały się bardzo popularne wśród młodych ludzi dlatego najlepiej zawsze zachować ostrożność , aby nie narobić sobie większych kłopotów.
Ostatnim sposobem spędzania czasu wolnego mogą być zainteresowania danej osoby.Może to być np. świat ukazany na płótnie , przy pomocy kolorowych akwareli , modelarstwo , zbieranie kamyków i muszelek czy też znaczków pocztowych.
Dla niektórych czas wolny jest wręcz błogosławieństwem , gdy zamierzają go spędzić w łóżku.
Zamykają wtedy „drzwi” do swojego świata oddając się tym samym nieograniczonym przyjemnościom.

Podsumowując moje dotychczasowe rozmyślania na temat czasu wolnego , stwierdzam , iż preferowane sposoby spędzania czasu przez studentów są różnorodne.
To , jak wykorzystamy nasz czas wolny będzie zależało od tego , jak go sobie zorganizujemy.
Pomysłów jest , aż zanadto wystarczy dobrze to rozegrać.A wszystko ułoży się po naszej myśli.
Czas wolny z jednej strony to dobra rzecz , dzięki niemu możemy pozwolić sobie na odrobinę relaksu , jakiego na co dzień nie zaznajemy , aczkolwiek z drugiej strony za duży nadmiar czasu wolnego powoduje , że stajemy się ospali , niezdolni do jakiegokolwiek działania.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 25
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie