profil

Konrad Wallenrod jako bohater narodowy

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-25
poleca 88% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Głównym bohaterem powieści Adama Mickiewicza pt. „Konrad Wallenrod” jest tytułowy Konrad. To bardzo kontrowersyjna postać. W jego życiu pojawiło się wiele trudnych wyborów. Podjęte decyzje nie zawsze były zgodne z jego sumieniem, a na pewno nie były moralne. Ja uważam, że postąpił jak bohater walcząc o dobro swojej ojczyzny i jego rodaków. Istnieje kilka argumentów, które potwierdzą moją tezę.

Jako pięcioletni chłopiec został porwany przez Krzyżaków podczas najazdu na litewskie miasteczko. Cała jego rodzina zginęła, on sam trafił zaś na dwór Mistrza Krzyżackiego, Winrycha. Owy mistrz nazwał go Walterem Alfem i traktował jak własnego syna. Na dworze Alf poznał Halbana, starego litewskiego pieśniarza, którego również porwano. Starzec uświadomił mu, kim jest, rozpalił miłość do ojczyzny i nienawiść do Krzyżaków. Młody Walter uczył się wszystkich zakonnych sztuczek, aby móc je w przyszłości wykorzystać przeciwko nim. Podczas jednej z krzyżackich bitew z Litwinami, Alf i Halban przeszli na stronę swoich rodaków. Walter dotarł na dwór księcia Kiejstuta. Tam poznał miłość swojego życia-Aldonę. Po pewnym czasie ożenił się z nią. Wraz z Litwinami walczył przeciwko Krzyżakom, lecz ich starania były nieskuteczne. Zakon był bardzo silny, zajmował kolejne litewskie ziemie. Alf postanowił użyć podstępu. Było to wbrew jego honorowi i zasadom moralnym, lecz dla dobra ojczyzny był gotów zrobić wszystko nawet porzucić swą ukochaną. Wyjeżdża z Litwy, zostaje giermkiem Konrada Wallenroda. Po jego śmierci podszywa się pod niego. Zostaje Wielkim Mistrzem Krzyżackim. Po wielu latach osiągnął to, o czym marzył, a może nawet więcej. Rządził narodem, który był przyczyną wszystkich jego cierpień. Wyrusza wraz z Krzyżakami na wyprawę wojenną przeciwko Litwinom. Wojska Krzyżackie ponoszą wielką klęskę, z której nie są w stanie się otrząsnąć. Plan Konrada zostaje odkryty. Krzyżacy skazują go na śmierć, lecz Wallenrod nie daje im pełnej satysfakcji pozbycia się wroga. Po pożegnaniu ze swą ukochaną Aldoną popełnia samobójstwo.

Konrad to postać tragiczna przedstawiająca wielkiego patriotę i bohatera. Za swój obowiązek postawił uratowanie ojczyzny przed Zakonem, przez który tak wiele cierpiał. Zaskarbił zaufanie wroga, aby go później zniszczyć. Nie można nazwać go zdrajcą ojczyzny najwyżej zdrajcą Zakonu, w którym się wychował. Nie uzyskał za swoje poświęcenie i działanie żadnego wynagrodzenia. Wręcz przeciwnie: traci ukochaną osobę, honor, a w końcu nawet i życie. Zrobił wszystko, co było w jego mocy, aby pomóc rodakom.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi