profil

Dlaczego należy chronić narząd słuchu?

poleca 85% 914 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Dzięki zmysłowi słuchu człowiek może rejestrować i przetwarzać bodźce akustyczne, czyli fale dźwiękowe. W uchu wewnętrznym, kształtem przypominającym muszle ślimaka, dokonuje się receptorowy odbiór dźwięków. Ludzkie ucho rejestruje dźwięki o częstotliwości od 16 do 20 000 Hz, ale najbardziej jest wrażliwe na dźwięki o częstotliwości 2000-5000 Hz. Ciśnienie, jakie wywiera fala akustyczna, jest mierzalne i wyraża się w decybelach. Kiedy przekracza wartość 100-120 decybeli dźwięk staje się nieznośny i wywołuje efekt bólowy. Gdy na błonę wywieranych jest zbyt dużo decybeli, można uszkodzić słuch.
Trąbka Eustachiusza, znajdująca się tuż za błoną bębenkową w uchu, potrzebna do regulacji ciśnienia w uchu na takie samo, jakie panuje na zewnątrz, otwiera się szerzej podczas przełykania i dlatego podczas startu czy lądowania samolotu trzeba ssać cukierki, aby wyrównać różnicę ciśnień.
Czułość ogólna naszego słuchu pogarsza się z wiekiem. Tutaj jednak często winni jesteśmy sami, bowiem uszkodzenia naszego słuchu wynikają z przebywania w hałaśliwym miejscu. Trwałe ubytki słuchu powodują bardzo krótkie sygnały, ale też i mniej głośne, lecz eksponowane przez długi czas. Dźwięk o poziomie większym niż 110 dB w bardzo krótkim czasie doprowadza do trwałego uszkodzenia naszego słuchu.
Dlatego też właśnie powinniśmy chronić swój słuch, a dokładnie-jego narządy. Chyba że zadawalają nas aparaty słuchowe, kiedy będziemy starsi.
Słuch jest nam potrzebny do lepszego kontaktu z otoczeniem, a za razem np. do słuchania muzyki , co służy rozrywce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy