profil

Polski Czerwony Krzyż

poleca 85% 140 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powstał 1919 r. Z siedzibą Zarządu Okręgu Warszawskiego przy ulicy Mazowieckiej. W pierwszym okresie działalności organizował pomoc sanitarną dla wojska, opiekę nad repatriantami, walkę z epidemiami. Do roku 1939 prowadził głównie akcje opiekuńcze, oświatowo – zdrowotne, szkolił zawodowo i społecznie kadry pielęgniarskie i sanitarne. Prowadził na terenie miasta własny szpital przy ul. Smolnej ( Szpital Główny PCK), przy którym powstała Szkoła Pielęgniarek. Ponadto organizował koła PCK dla młodzieży i dorosłych, prowadził przychodnie lekarskie , a od 1935 r. Instytut Przetaczania i Konserwacji Krwi.
We wrześniu 1939 roku PCK organizował pomoc sanitarną dla obrońców miasta, werbował honorowych dawców krwi. 1939 – 44 zmuszony przez okupanta niemieckiego do ograniczenia działalności prowadził Biuro Informacji i Poszukiwań , tajne szkolenia sanitarne „pogotowie krwi” , opiekował się jeńcami wojennymi w myśl Konwencji Humanitarnych Czerwonego Krzyża (konwencje genewskie) , niósł pomoc więźniom obozów koncentracyjnych.
W czasie powstania warszawskiego organizował szpitale , punkty opatrunkowe, patrole sanitarne, a po jego upadku uczestniczył w akcji ewakuacyjnej i tworzeniu szpitali dla rannych w miejscowościach podwarszawskich. Po wyzwoleniu Warszawy , mieścił się przy ulicy Pięknej.
PCK wniósł duży wkład materialny i organizacyjny w tworzenie społecznej służby zdrowia, stacji pogotowia ratunkowego i przetaczania krwi.
W pierwszych latach po wojnie udzielał pomocy repatriantom, informacji o zaginionych, prowadził ekshumacje.
W 1948 – 51 placówki lecznicze PCK przejęło państwo. W latach 1981 – 84 uczestniczył w akcji pomocy na rzecz najsłabszych grup ludności i na rzecz internowanych i więzionych.
Aktualne działania PCK:
· Uczestniczenie w akcjach pomocy społecznej
· Propagowanie i organizowanie ruchu honorowego krwiodawstwa
· Przysposobienie sanitarne
· Szerzenie oświaty zdrowotnej
· Wychowywanie młodzieży w duchu humanitarnym
Zarząd stołeczny PCK przy ulicy Mokotowskiej ma na terenie województwa stoł. warsz. 600 kół dorosłych i młodzieży szkolnej, skupiających ponad 82 tys. członków , oraz ponad 22 tys. honorowych dawców krwi ,ponad 20 tys. jest zrzeszonych w 92 klubach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta