profil

Zastosowanie ultradźwięków: piszczałka ultradźwiękowa

poleca 85% 264 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ultradźwięki są falami dźwiękowymi niesłyszalnymi dla człowieka ze względu na dużą częstotliwość fal dźwiękowych. Granica słyszalności to ok. 20kHz, chociaż w praktyce jest zazwyczaj znacznie niższa. Niektóre zwierzęta są zdolne do słyszenia ultradźwięków, np. psy, delfiny, nietoperze.
Piszczałka Galtona jest jednym z zastosowań ultradźwięków, to dzięki niej w 1883 r wyznaczono górny próg słyszalności. Piszczałka przez bardzo długi czas była jedynym wzorcowym źródłem wytwarzania ultradźwięków.
Ponieważ uszy psa są bardzo wrażliwe, zjawisko ultradźwięków zastosowano w tresurze tych zwierząt. Tzw. piszczałka ultradźwiękowa Galtona ma postać małej rurki, w której powietrze drga z o wiele większą częstotliwością niż w dużych instrumentach (np. koncertowych). Dlatego też piszczałka emituje fale o częstotliwości powyżej 16kHz. Urządzenie to wykorzystuje się często przy tresowaniu psów policyjnych: zwierzęta reagują na gwizdek, którego dźwięku człowiek nie jest w stanie zarejestrować, dlatego w razie niebezpieczeństwa policjant może przywołać psa, nie zwracając uwagi głośnym, wydawaniem komendy.

Moc akustyczna osiągana przez piszczałkę Galtona jest w zakresie 0,1 do 10 W.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta