profil

Sprawozdanie z powieści „Syzyfowe prace”

poleca 85% 856 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Autorem powieści „Syzyfowe prace” jest Stefan Żeromski. Urodził się on 16. Października 1864 roku we Strawczynie. „Syzyfowe prace” po raz pierwszy ukazały się w 1897 r. w „Nowej Reformie”. Powieść ta opowiada o metodach rusyfikacji w polskich szkołach oraz walce młodzieży z rusyfikatorami. Tytuł powieści jest nawiązaniem do mitu o Syzyfie. Rusyfikatorów można porównać do władcy Koryntu, którzy pracowali nad młodzieżą, tak jak Syzyf męcząc się nad kamieniem.
„Syzyfowe prace” to powieść o młodzieży, która uczy się i dorasta wśród nauczycieli – rusyfikatorów, którzy różnymi sposobami próbują zrazić uczniów do polskiej kultury.
Główny bohater to Marcin Borowicz, który uczy się najpierw w szkole elementarnej w Owczarach a potem w gimnazjum w Klerykowie. W powieści autor opisuje dom rodzinny w Gawronkach oraz więź łączącą panią Borowiczową i jej syna i jego uczucia po śmierci matki. Warto też wspomnieć o pierwszej wielkiej miłości Marcina. Uczucie, które łączyło Marcina i Annę Stogowską, było wielkim uczuciem i po wyjeździe Biruty Borowicz był zrozpaczony.
Drugim głównym bohaterem jest Andrzej Radek. W powieści przedstawione są jego trudne losy, jego droga do Klerykowa i nauka w gimnazjum.
Wśród ważnych bohaterów znajduje się Bernard Zygier, dzięki któremu Marcin przestał ulegać rusyfikacji. Po jego recytacji „Reduty Ordona” Borowicz zmienia swoje poglądy.
Powieść ta jest ciekawa. Bardzo podziwiam upór i wytrwałość uczniów w walce z rusyfikatorami. Moją uwagę zwróciła postać Andrzeja Radka, który jest zdecydowany i odważny i wie czego chce, toteż nie ulega rusyfikacji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta