profil

Wyobrażenia własnej pracy zawodowej - stewardessa.

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chciałabym przedstawić wyobrażenia na temat mojej, mam nadzieję przyszłej, pracy zawodowej. Tak więc, chciałabym w przyszłości zostać stewardesą.

Stewardesa z definicji jest to członek załogi statku wodnego albo powietrznego, obsługujący załogę i pasażerów podczas rejsu lub lotu. Określenie stewardesa powstało z połączenia terminów "steward" i "hostessa".

Zawód ten wymaga dużo samodyscypliny, a czasem i samozaparcia. Konieczna jest także umiejętność dostosowania się do warunków pracy i elastyczność, by zawsze prezentować się dobrze i być otwartą na uwagi pasażerów. Niebagatelną cechą jest też dyspozycyjność. Jeśli chodzi o wiedzę, to stewardesa powinna być doskonale zorientowana, jak postępować w sytuacjach awaryjnych, w udzielaniu pierwszej pomocy, w przepisach bezpieczeństwa i procedurach serwisowych. Prócz tego musi mieć żelazne zdrowie i dobrą kondycję fizyczną, co sprawdza rokrocznie Komisja Lotniczo-Lekarska.

Historia zawodu stewardesy sięga II wojny światowej, więc nie jest ona długa. Kiedyś stewardesami były wyłącznie kobiety bardzo młode i bardzo urodziwe. Dziś zwraca się uwagę głównie na fachowość i nie ma w tym zawodzie ograniczeń wiekowych. Można pracować do emerytury, jeżeli spełnia się wszystkie wymagania pracodawcy, co do kwalifikacji oraz zdrowia.

W Polsce zawód stewardesy od lat cieszy się sporym zainteresowaniem młodych ludzi i szacunkiem społeczeństwa.

Jest kilka sposobów na to, aby zostać stewardesą: można trafić do zawodu bezpośrednio po szkole średniej lub po ukończeniu studium policealnego, ale najlepiej związanego z turystyką czy hotelarstwem. Wszystko jednak zależy od umiejętności i doświadczenia.

Praca ta jest ogólnodostępna, ponieważ gdy przejdzie się już wszystkie potrzebne kursy nie trzeba wcale szukać pracy w Polsce. Zatrudnienia jako stewardesy można szukać wszędzie, lecz warunkiem podstawowym przyjęcia będzie doskonała znajomość języków.

Zarobki stewardesy należą do dość dobrych. Przykładowo: stewardesa z kilkuletnim stażem w Locie zarabia nieco ponad 2 tys. zł oraz dostaje "diety" (gdy jest za granicą) na pokrycie swoich potrzeb. Przewidziane są także dodatki na umundurowanie. Raz na kwartał otrzymuje się ok. 1000 zł zwrotu za pranie munduru i zakup rajstop.

Podsumowując, uważam, że praca w zawodzie stewardesy jest pracą bardzo przyszłościową. Sądząc po rosnącej jej popularności będzie się ona rozwijała bardzo szybko i nie będzie problemu z jej znalezieniem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty