Przydatność 75%

"Seks po polsku" - streszczenie książki prof. Izdebskiego.

Autor: askkle

Z. Izdebski „Seks po polsku”

Rozdział: Życie seksualne Polaków
Ludzie na poszczególnych etapach swojego życia wybierają różne zachowania seksualne, które są wypadkową ich popędu seksualnego, możliwości psychofizjologicznych i czynników sytuacyjnych,
Ryzykownym zachowaniom sprzyjają alkohol i narkotyki.
Współżycie seksualne: częstość współżycia osiąga maksimum w grupie wiekowej 25-29 lat i ze wzrostem wieku stopniowo maleje. Jako czas realizacji seksualnej Polacy wybierają weekend, wieczór. Średnia długość stosunku wynosi ponad 18 minut.
Inicjacja seksualna:
1. Dziewczęta: czynniki biologiczne, psychologiczne, światopoglądowe i emocjonalne.
2. Chłopcy: potrzeba biologiczna, miłość, fascynacja drugą osobą, ciekawość, wpływy kulturowe.
Wydłużył się średni okres między inicjacją seksualną a zawarciem pierwszego małżeństwa. Ważniejsze jest wykształcenie, praca, stabilizacja.
Czynniki sprzyjające wczesnej inicjacji seksualnej to: zażywanie narkotyków, palenie papierosów, picie alkoholi, stosunek do religii.
Partnerzy seksualni i związki seksualne: Stały partner to osoba pozostająca w stałym związku co najmniej 12 miesięcy.
Spadł odsetek osób zawierających małżeństwo, zmniejszyła się też liczba rodzin z dziećmi.
Im bardziej religijni są Polacy, tym bardziej ufają, że zawsze będą razem ze swoim partnerem. Wierność zasadom religii sprzyja respektowaniu zasady wierności jednemu partnerowi i przysiędze małżeńskiej.
Osoby, które uzyskują spełnienia seksualne są częściej przekonane, że ich związek będzie trwały.
Czynniki wyjaśniające zdradę: starszy wiek, brak poczucia miłości podczas pierwszego stosunku seksualnego, masturbacja, dłuższy czas trwania stosunku seksualnego, negatywna ocena swojego życia seksualnego, korzystanie z agencji towarzyskich, niska religijność.
Techniki seksualne: mamy tu na myśli formy pobudzania w relacjach seksualnych, które mogą się koncentrować na pieszczotach, określonych pozycjach stosowanych przez partnerów we współżyciu seksualnym. Są związane z pobudzaniem sfer erogennych.
Najbardziej atrakcyjne techniki seksualne: pocałunek w usta, pieszczenie piersi, pieszczenie ręką narządów płciowych, pieszczenie innych części ciała, seks oralny, zmiana pozycji.
Antykoncepcja: Najbardziej popularne: prezerwatywa, stosunek przerywany, tabletki, kalendarzyk małżeński.
Z tabletek i prezerwatyw korzystają najczęściej osoby, które nie zawarły formalnego związku.
3 postawy Polaków wobec używanie prezerwatyw: 1) gotowość użycia prezerwatywy, 2) kwestia dyskomfortu, 3) brak zaufania do partnera, niepewność co do jego stanu zdrowia.
Wady prezerwatywy: mniej przyjemne współżycie oraz niewygoda.
Zalety prezerwatywy: dostępność, niska cena oraz ochrona przed chorobami.

Rozdział: Lęki i niepowodzenia seksualne
Niepokoje związane z dojrzewaniem:
1. Chłopcy: rozwój sutków (ginekomastia), polucje, kompleks małego członka, przedwczesny wytrysk, zanik wzwodu.
2. Dziewczęta: późno rosnące piersi, niepojawiająca się miesiączka, że nie są atrakcyjne.
Niepokoje seksualne – problem partnerstwa:
1. Mężczyźni: zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, brak wzwodu.
2. Kobiety: obawiają się chorób, ciąży, lęk przed seksem wynikający z bólu, jaki towarzyszył wcześniejszym stosunkom.
Coraz częstsze zjawisko „seksu bez zobowiązań”.
Zaburzenia erekcji: pomiędzy 40, a 60 rokiem życia. Występuje wtedy, gdy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku.
Czynniki organiczne: obniżenie się poziomu testosteronu, rak prostaty, lęki, urazy, palenie papierosów i picie alkoholu, podeszły wiek.
Czynniki psychologiczne: niski popęd płciowy, typ osobowości, potrzeby homoseksualne, wiek, seks nietypowy, depresja, konflikty związane z identyfikacją płci, problemy życiowe, utrata partnerki, odrzucenie, słabe porozumienie między partnerami.
Dysfunkcje seksualne kobiet: brak pożądania, bóle pochwowe, problem z osiąganiem orgazmu, niedobory hormonalne.
Lęki seksualne Polaków w świetle badań: najwięcej lęków wiąże się z możliwością zajścia w ciążę, a następnie: z zakażeniem wirusem hiv, innymi chorobami, że nie sprawdzą się w seksie (mężczyźni).
Problemy seksualne mogą prowadzić do depresji, lęków, problemów w relacjach małżeńskich i partnerskich.
Relacja lekarz-pacjent a problemy seksualne: brak odpowiedniej neutralnej terminologii, która pozwoliłaby mówić o seksualności poważnie i naturalnie oraz zażenowanie jakie odczuwamy mówiąc o intymnych doznaniach, pogłębiają problem.
Gdy kwestie zdrowotne przedstawiane są odpowiednio przez profesjonalistę, który wie, jakie zadawać pytania i nie okazuje zakłopotania, pacjenci raczej nie wykazują wahania w omawianiu spraw dotyczących seksu.

Rozdział: Społeczne problemy HIV/AIDS
Epidemia AIDS rozpoczęła się pod koniec lat 70 XX wieku. Szacuje się, ze wirusem zakaziło się już ponad 60 mln ludzi na całym świecie. Co roku w Polsce odnotowuje się 500-600 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV.
Zachowania ryzykowne i HIV/AIDS: seks oralny z wytryskiem do ust, seks analny, zdrada, posiadanie partnera seksualnego poza stałym partnerem, korzystanie z agencji towarzyskich.
Wiedza Polaków o HIV/AIDS: najniższą wiedzą charakteryzują się mieszkańcy wsi i osoby z wykształceniem podstawowym. Najlepszą wiedzą wykazują się osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy miast powyżej 200 tyś. mieszkańców.
Testy na obecność przeciwciał wirusa HIV: Bardzo ważne jest zagwarantowanie pacjentom poufności i anonimowości testu, zapewnienie opieki oraz dostępu do personelu wspierającego.
W około połowie przypadków wykonanie testu jest wymogiem określonej sytuacji (np. ubezpieczenie, pracodawca).
Testowanie może pomóc pacjentowi podjąć decyzję o leczeniu’ parom podjąć decyzję o tym, jakie formy zachowań mogą praktykować; jednostce i parom w podjęciu decyzji czy mieć dzieci czy nie.
Należy pamiętać, że wynik pozytywny prowadzi często do frustracji, depresji i innych problemów natury psychologicznej, mogą cierpieć z powody dyskryminacji, wynik może mieć wpływ na zatrudnienie czy uzyskanie ubezpieczenia.
Ostatnio w Polsce zwiększył się poziom tolerancji i akceptacji dla osób żyjących z HIV/AIDS.

Rozdział: Prostytucja w Polsce
Prostytucja w Polsce nie jest karalna
Karane przez prawo jest:
1. stręczycielstwo - nakłanianie innej osoby do uprawienia prostytucji
2. sutenerstwo - czerpanie korzyści z cudzego prostytuowania się
3. kuplerstwo - ułatwianie komuś uprawiania prostytucji celem osiągnięcia korzyści majątkowych.
Podział prostytucji:
1. żeńska
2. męska
3. homoseksualna
4. heteroseksualna
5. biseksualna
6. transseksualna
Klasyfikacja ze względu na miejsce pracy:
1. uliczne – czekają na klientów na ulicach w mieście oraz na drogach wyjazdowych z miasta; rangę ich określa ulica na jakiej pracują.
2. dworcowe 0 zdobywają klientów na dworcach. W grupie tej są kobiety, mężczyźni, dzieci.
3. hotelowe – szukają klientów w holu, restauracji, najchętniej obcokrajowców.
4. tirówki – pracują na autostradach, trasach międzynarodowych, parkingach, przy stacjach benzynowych, w miejscowościach przygranicznych. Ich klientami są kierowcy dużych samochodów ciężarowych, a także kierowcy prywatnych samochodów osobowych.
5. agentki – inaczej towarzyskie, towarzyszki, pracownice agencji towarzyskich. Prócz usług seksualnych, także taniec erotyczny.

Agencje towarzyskie w Polsce są prawnie zarejestrowaną formą działalności gospodarczej, świadczącą m.in. usługi w zakresie masażu erotycznego. Są to instytucje wynajmujące za odpowiednią opłatą osoby do towarzystwa.
Do korzystania z agencji towarzyskiej przyznają się częściej: mężczyźni, osoby w wieku 25-29 lat, osoby z wykształceniem zawodowym, pracownicy fizyczno-umysłowi.
Większość klientów to Polacy (na drugim miejscu – Niemcy), ok. 36-45 lat, drobni przedsiębiorcy lub robotnicy, turyści. Domagają się gry wstępnej. Czas stosunku to średnio 10 min.


Rozdział: Edukacja seksualna
Edukacja seksualna jest działaniem skierowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych, związanym z płciowością człowieka, dotyczącym zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Działanie to polega na dostarczaniu wiedzy w różnych fazach życia człowieka, uczeniu umiejętności wartościowania postaw, kształtowaniu zachowań prozdrowotnych.
Edukacja ta realizowana jest przez rodzinę, instytucje (np. szkoła), media.
W ocenie badanych najważniejszymi problemami, jakie powinny być realizowane na zajęciach są: nauka o sposobach ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nauka o antykoncepcji, wdrażanie szacunku dla płci przeciwnej, informacja o współżyciu seksualnym.
W Polsce dominują dwa skrajne podejścia do edukacji seksualnej:
1. Osoby, które dążą do całkowitego zakazu prowadzenia edukacji seksualnej;
2. Osoby, które edukację seksualną sprowadzają do poznania sposobów zabezpieczenia się przed niepożądaną ciążą.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 24
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie