profil

Aspekty ekologiczne związane z wytwarzaniem prądu elektrycznego w różnego rodzaju elektrowniach

poleca 85% 376 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ponad 80% energii dostarczają elektrownie wykorzystujące węgiel kamienny, brunatny, ropę naftową, gaz ziemny i oleje opałowe oraz elektrownie jądrowe pracujące na bazie pierwiastków promieniotwórczych przede wszystkim uranu i toru. Elektrownie te przy spalaniu surowców wpływają bardzo niekorzystnie na środowisko naturalne.

Do atmosfery przedostają się znaczne ilości dwutlenku węgla, tlenków siarki i azotu oraz różnego rodzaju pyły. Elektrownie jądrowe nie oddziałują szkodliwie na środowisko, ale w przypadku awarii reaktora jądrowego następuje skażenie na wielką skalę jak to było np. w Czarnobylu na Ukrainie. Problemem jest także bezpieczne składowanie odpadów promieniotwórczych. Z tych powodów wiele państw zahamowało rozwój energetyki jądrowej a inne zamykają sukcesywnie swoje istniejące już elektrownie jak np. Szwecja.

Prawie 20% energii elektrycznej produkuje się wykorzystując „czyste” źródła energii, jak siła wiatru, światło słoneczne, płynącej wody w potężnych rzekach nizinnych lub rzekach górskich o dużym spadku. Energię wodną przetwarza się je w hydroelektrowniach. Nie mają one złego wpływu na ekologię na świecie są one bezpieczne dla środowiska. Obecnie rozwija się się także energetyka alternatywna np. elektrownie geotermalne w których turbiny napędza para wodna z gorących źródeł w skorupie ziemskiej.

Wykorzystywana jest także energia wiatru i słońca w turbinach wiatrowych np. w Holandii oraz bateriach słonecznych np. w USA, Kazachstanie lub Francji. Wszystkie te elektrownie są bardzo ekologiczne, ale kosztowne i mają na razie niewielki udział w produkcji prądu elektrycznego na świecie.

Można też wytwarzać prąd wykorzystując różnice poziomu morza podczas przypływu i odpływu np. w Szkocji powstała pierwsza na świecie elektrownia w której turbiny poruszają fale oceaniczne. Jest to sposób eksperymentalny ale bardzo „czysty” i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy dbając o nasze środowisko naturalne i tym samym o zdrowo, produkować prąd tylko w sposób ekologiczny, eliminując spalanie węgla, ropy, gazu i zamykając elektrownie atomowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta