profil

Projekt spędzania czasu wolnego u osób starszych

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cele projektu:

Zachęcanie ludzi starszych do aktywności rekreacyjnej na bazie turystycznej;
Promocja zachowań pro zdrowotnych wśród osób starszych;
Ukazanie sposobów spędzania czasu wolnego ludzi starszych.

Opis projektu:

Czas wolny u ludzi starszych wbrew pozorom musi być zagospodarowany profesjonalnie i ciekawie. Po drugie wymagania od uczestników wycieczki- projektu muszą być dostosowane do wieku, umiejętności i stanu zdrowia. Dojazd, plan wycieczki, odwiedzane miejsca, zaplanowane imprezy muszą zgadzać się z kwalifikacjami klientów. W tym przypadku trasa wycieczki musi być łatwa, miejsca łatwo dostępne, a imprezy zgodne z zainteresowaniami ludzi starszych i w miarę możliwości niezbyt głośne. Maksymalna ilość osób przewidziana na wyjazd powinna nie przekraczać 15 osób na jednego opiekuna. Dobrze byłoby także zatrudnić pielęgniarkę i profesjonalnego przewodnika (najlepiej w podobnym przedziale wiekowym, co grupa, aby budził szacunek).
Postanowiłem zaplanować weekendowy wyjazd do naszych pięknych, niektórzy mówią, posiadających uzdrawiającą moc, uzdrowisk na terenie województwa dolnośląskiego. Dokładnie są to Cieplice Zdrój, które stanowią część Jeleniej Góry. Jak mówią ludzie starsi, w tym moją babcia, „narzędzie szatana”- internet podaje, że źródła w Cieplicach „zawierają czynne związki siarki oraz śladowe ilości baru, manganu, miedzi, fluoru i tytanu. "Gorące źródła" maja ok. 45o C zapewniają kąpiele lecznicze, inhalacje, inne służą do kuracji pitnej. W uzdrowisku leczy się schorzenia reumatologiczne, ortopedyczno -urazowe, neurologiczne, dróg moczowych i nerek, ginekologiczne, okulistyczne. W chorobach krtani i oczu stosuje się borowinę.” Jest, więc to miejsce idealne do odwiedzenia, które można zaproponować starszej grupie wiekowej. Jeśli wyjazd poparty będzie odpowiednią imprezą zakończeniową, a całość stanowiła dodatkowo promocję zachowań turystycznych u ludzi starszych mamy szanse na spełnienie celów projektu.

Plan wyjazdu:

Sobota:

8:00- wyjazd wysokiej klasy autokarem do uzdrowiska Cieplice Zdrój. (Podanie planu wycieczki, atrakcji, w czasie jazdy)

9:30- przyjazd na miejsce zakwaterowanie w hotelu.

10:00- śniadanie połączone z prezentacją składników tzw. zdrowej żywności. (Możliwość degustacji).

10:30- czas na przygotowanie się do wyjścia.

11:00- 13:30- zwiedzanie Cieplic wraz z degustacją wody ze źródeł, przekazanie informacji na temat uzdrawiających właściwości wody, spotkanie z najstarszym cieplaninem.

14:00- obiad, oczywiście połączone z wypiciem kilku szklaneczek w ramach „kuracji pitnej”

14:30- odpoczynek na świeżym, górskim powietrzu.
15:30- wyświetlanie filmu o historii uzdrowisk w Polsce, a także o metodach leczniczych stosowanych w uzdrowiskach.

17:00- wyświetlanie slajdów z pięknymi widokami Karkonoszy.

18:00- kolacja.

19:00- „dyskoteka dojrzałego człowieka” z muzyką z lat młodości uczestników, połączona z karaoke.

23:30- zakończenie imprezy.

00:00- cisza nocna

Niedziela:

10:00- śniadanie.

10:30- rozmowa z diabetykiem o prawidłowym i zdrowym odżywianiu się wśród ludzi starszych.

11:00- przygotowania do zabiegów leczniczych.

11:30- rozpoczęcie zabiegów cz. I ( różne rodzaje masaży, kąpiele borowinowe, sauna, bicze wodne).

14:00- obiad, „kuracja pitna”.

14:30 – odpoczynek na świeżym powietrzu.

15:00- zabiegi lecznicze cz. II (basen, ciepłe źródła, kriokomora, spacer po ogrodach, połączony z piciem zdrowotnej wody).

17:00- przygotowanie do wyjazdu.

18:00- wyjazd (w drodze konkurs na temat wiedzy o uzdrowiskach w Polsce, rozdanie nagród, pamiątkowych zdjęć, zapowiedź spotkania wspomnieniowego z prezentacją fotografii i pamiątek z wyjazdu.)

19:30- zakończenie i posumowanie imprezy.


Myślę, że zaproponowany przeze mnie projekt na spędzenie weekendu przez ludzi starszych jest odpowiedni. Cena takiego wyjazdu nie powinna być wygórowana, biorąc pod uwagę fakt, że dzisiaj sponsorzy chętnie inwestują w taki rodzaj promocji. Można liczyć też na pomoc stowarzyszeń emerytów, czy urzędu gminy. Moim zdaniem przy planowaniu jakiejkolwiek imprezy z udziałem osób starszych nie powinniśmy kierować się stereotypami powolnych i zatwardziałych starców. U ludzi 60-70- cio letnich istnieją potrzeby rozrywki i towarzystwa innych ludzi. I to chyba w większym nawet natężeniu niż u ludzi w innych przedziałach wiekowych. Zrównoważone, oryginalne i dobre pomysły to przepis na sukces.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Typ pracy