Przydatność 85%

Geneza i profilaktyka chorób nowotworowych

Autor:

1. Istota i rozwój nowotworu.
Czas i obecne w naszym środowisku czynniki(karcionogeny) działają na naszą niekorzyść. Stąd też nowotwory występują przede wszystkim u osób dojrzałych w których mutacje dokonuje się w materiale genetycznym przez lata. Objawy występujące u chorych na nowotwory są zwykle ostatnim stadium wieloletniej i etapowej transformacji.
Powstanie nowotworu wiąże się najczęściej z uaktywnieniem się tzw. onkogenów-genów powstających w wyniku mutacji zupełnie nieszkodliwych protoonkogenów. Ich rola jest naturalna koordynacja namnażania i różnicowania się komórek. One to kodują białka których powstanie staje siędla komórek sygnałem do dzielenia się. Jeżeli w wyniku mutacji z protoonkogenu powstanie onkogen to będzie on działał bezustannie dając sygnały do podziału komórki i komórki dzielą sięjak szalone.
Na szczęście w organizmie sąsystemy zatrzymujące podziały komórek, a tym samym powstanie nowotwór. Za ich sprawne działanie odpowiadają antyonkogeny, ale one mogą podlegać niekorzystnym mutacjom. W tym wypadku zmiany powodują uszkodzenia hamulca podziałów komórkowych.
NOWOTWÓR- to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki i ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, tworząc mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał nie ragujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu.
2. Czynniiki zwięszające ryzyko mutacji prowadzących do transformacji nowotworowych :
-substancje znajdujące sie w dymie papierosowym, które sprzyjają nowotworowi płuc, gardła, przełyku i krtani
-promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe oraz takie substancje ja azbest
-infekcja wirusowa(zapalenie wątroby typu B)
3. POdział nowotworów:
-łagodne, które rosną wolniej, nie naciekają okolicznych tkanek (naczyń krwionośnych i limfatycznych) i nie przerzutują drogą krwi lub chłonki do węzłów limfatycznych i narządów odległych a po usunięciu chirurgicznym z reguły nie odrastają. Mogą byćjednak niebezpieczne, tzw. miejscowo złośliwe, gdy rosną w okolicach trudno dostępnych chirurgicznie lub osiągają znaczne rozmiary np. nabłoniak podstawnokomórkowy.
-złośliwe, które dzialą sięna raki i mięsaki.
RAKI- to nowotwory wywodzą sięz tkanki nabłonkowej natomiast mięsaki wywodzą sięz tkanek nienabłonkowych np. włókniaki(tkanka łączna włóknista), kostniaki( tkanka kostna), chrzęstniaki(tkanka chrzęstna), mięsaki(tkanka mięśniowa) i tłuszczaki ( tkanka tłuszczowa).
Bardzo częstą chorobą nowotworową u dzieci jest :białaczka i nowotwór ośrodkowego układu nerwowego.
4.Profilaktyka chorób nowotworowych:
-nie palić paierosów
-dietetyczne odżywianie
-nawyki higieniczne
-prowadzenie zdrowego stylu życie
-nie przebywać w towarzystwie osób palących
-nie spożywać mięs mocno wędzonych
-nie jeść potraw z oleju wielokrotnie podgrzewanego
-nie nadużywaćalkoholu
-nie doprowadzać do otyłośći
-nie przepiekać sóry na słońcu
-badania profilaktyczne
Kobiety najczęsciej chorują na raka:piersi, szyjki macicy czy jajnika, a mężczyźni:płuc, żołądka, krtani i gruczołu krokowego.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 106
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy