profil

Bezpośredni i pośrednie źródła informacji geograficznych

poleca 82% 3050 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bezpośrednie i pośrednie źródła informacji geograficznych


Geografia jest nauką badającą otaczającą nas rzeczywistość, dlatego pierwotnym źródłem wszelkich informacji geograficznych jest obserwacja.

Obserwacje mogą mieć charakter bezpośredni (np. podróżnik widzi wyspę, obserwator na stacji meteorologicznej notuje, że niebo jest całkowicie zachmurzone, wchodząc na górę obserwujemy, jak piętrowo zmienia się roślinność) lub pośredni (np. obserwujemy wykonane z satelity zdjęcie cyklonu tropikalnego, a nawet oglądamy zwykłe fotografie czy przezrocza). Obserwacje mogą mieć charakter jednorazowy, mogą też być powtarzane wielokrotnie w sposób systematyczny (tak właśnie jest np. na stacjach meteorologicznych). Wyniki obserwacji trudno jednak porównywać, mogą być też one obarczone sporą dozą subiektywizmu (ta sama góra dla jednego obserwatora może być wysoka, dla drugiego tylko średnia, obserwacje stopnia zachmurzenia nieba mogą znacznie się różnić, np. zależnie od samopoczucia obserwatora).

Dlatego też obserwacje staramy się uzupełniać pomiarem.
W geografii fizycznej służą do tego specjalistyczne przyrządy, np. termometry, barometry, wiatromierze, deszczomierze, heliografy (przyrządy zapisujące, kiedy świeci słońce) na stacjach
meteorologicznych, sejsmografy służące do badania wstrząsów skorupy ziemskiej, limnigrafy służące do badania poziomu wód oceanów i jezior. W geografii społeczno-ekonomicznej (dotyczącej człowieka) forma pomiaru i ważnym źródłem informacji są m.in. spisy ludności i ankiety, które następnie poddawane są opracowaniu statystycznemu. W geografii ekonomicznej pomiary to np. spisy rolne, obliczenia wielkości produkcji itd.
W celu zwiększenia porównywalności wyników pomiarów, przeprowadzane są one w podobnych
warunkach, np. pomiary meteorologiczne w specjalnych klatkach, zawsze na tej samej wysokości i o tej samej godzinie, a spisy ludności w odstępach dziesięcioletnich.
Wyniki pomiarów mogą być przedstawiane w różny sposób, najczęściej w postaci tabel, różnego rodzaju wykresów lub map.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta