profil

Czy inny znaczy gorszy?

poleca 85% 1234 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na drogach naszego życia często pojawiają się ludzie „inni”. Żyjemy w świecie, w którym można spotkać ludzi odmiennych kultur, ras oraz chorych. Często nie umiemy okazać im współczucia, a wprost przeciwnie dyskryminujemy ich, odrzucamy a w najgorszym wypadku staramy się ich pozbyć. Dlaczego tak się dzieje? Skąd taka niechęć do ludzi? Ważną rolę w tym odgrywa ich wygląd. Inny kolor skóry, choroby genetyczne. Dlaczego tacy ludzie są odrzuceni przez środowisko skoro to nie ich wina?
Spotykając na ulicy afroamerykanów nie spoglądamy na nich normalnie, lecz z pogardą. Czy kolor skóry naprawdę ma tak wielkie znaczenie? Dlaczego jesteśmy aż tak wielkimi rasistami?! Często oceniamy ludzi po wyglądzie( zwracamy uwagę na ich ubiór, twarz) a nie przywiązujemy dużej wagi do najważniejszego SERCE! Wielu ludzi wybiera osobę zadbana, czystą, modnie ubraną, lecz złą a odpycha brudnego, ubogiego, dobrego człowieka. Przecież oni są zwykłymi ludźmi i tak jak my potrzebują miłości, przyjaźni i zrozumienia.
Podobnym przykładem są ludzie chorzy. To nie oni są winni swojemu wyglądowi, chorobie, lecz my tego nie rozumiemy. Chorzy często trącą nadzieje i chęć do życia, ponieważ ich choroba może doprowadzić nawet do śmierci, a to wiąże się z wielkim cierpieniem a w pobliżu nie ma osoby, która podtrzymie go na duchu, pocieszy. Są tez przypadki, że najlepszy przyjaciel odsuwa się od chorego. Dlaczego to robimy? Czy ktoś z nas próbował postawić się w sytuacji tych ludzi? Ja wiele razy myślę o tym i jestem pewna, że nigdy nie chciałabym być na ich miejscu, a z pewnością nie czuła bym się dobrze gdyby ludzie się ode mnie odsuwali. Czy w ogóle wiemy, co to jest tolerancja?! Często stosujemy to słowo podczas kłótni, gdy ktoś nas obrazi. Co więc maja powiedzieć ludzie całkowicie, odzuceni i upokarzani przez środowisko? Jakim słowem mamy określić tę postawę życiową? Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo ranimy ich uczucia.
Następnym przykładem jest niechęć do wyznawców innych religii. - Świat przecież tworzą ludzie wielu wyznań. Wśród nich jest chrześcijaństwo, islam, prawosławi itp., dlaczego wiec ludzie dyskryminują się nawzajem? Przykładem takiej postawy jest antysemityzm polega on na braku akceptacji do narodu żydowskiego. Oglądając film szczególną uwagę przywiązałam do sceny ukazującej prawdziwy antysemityzm. Po zjedzeniu śniadania mężczyzna idący po drodze natknął się na małą ok. 5 letnia żydówkę, która była bardzo głodna. Widząc pozostałości po jedzeniu mężczyzny poprosiła go by podzielił się z nią. Ten jednak wolał wyrzucić swój posiłek do śmietnika, ponieważ ani myślał o pomocy przedstawicielce tego narodu. Jaka postawę prezentuje ten mężczyzna? Niektórzy mogą go uznać za oszalałego, ponieważ nie potrafią zrozumieć jego postępowania. On jednak dobrze wiedział, co robi a co gorsza było to umyślne. Skąd w nim, tyle nienawiści? Przecież to biedne, niewinne, małe dziecko. Gdy akcja potoczyła się dalej okazało się, że dziewczynka ta zmarła z głodu. Jak wiele odebrał jej mężczyzna, który wolał poświecić się swoim zasadom niż wyciągnąć pomocna dłoń? Czy naprawdę tak wiele trudu, zadala by mu tak mała pomoc? Przecież konsekwencją była śmierć człowieka! Czy on nie miał serca, na myśl nasuwa się takie pytanie? Był to mądry, wykształcony człowiek i dobrze wiedział, jakie mogą być konsekwencje jego czynu.
Kolejny odwiecznym już problemem z nie akceptacją innych i uważaniem ich za gorszych jest bieda i bogactwo. Przedstawiciele grupy bogatych uważają biednych za gorszych od siebie, czyli innymi słowy „innych”. Czy naprawdę pieniądze są dla nas najważniejsze? Bogactwo przecież nie polega tylko na posiadaniu dóbr materialnych, lecz dobre serce i uczucia są najważniejsze. Rzadkim przypadkiem jest przyjaźń pomiędzy biednym i bogatym. Taki widok jest dla nas czymś niesamowitym. Dlaczego? Przecież nie liczy się to, co mamy w portfelu, lecz to, co sobą reprezentujemy.
Kolejnym i chyba najbardziej spotykany przykład uznawania ludzi za „innych” to przykład, z którym każdy może spotkać się, na co dzień. To dyskryminacja z powodu odmiennego zdania, innego stylu, innych zainteresowań i poglądów. Każdy przecież tak jak my może mieć własne zdanie. W szkołach, miejscach pracy oraz na podwórku tworzą się grupy, które tylko siebie uważają za dobre. Nie zwracają uwagi na innych, jeśli są inaczej ubrani. Skąd to odrzucenie? Bez poznania danej osoby odrzucamy ją. Wyśmiewanie, dokuczanie to tylko nieliczne przykłady postępowania najczęściej młodych ludzi. Dlaczego tak pochopnie i bez zastanowienia oceniają druga osobę?
Dlaczego więc mówimy” inny”? Każdy człowiek jest inny, bo jak pozwiedzał Rudyard Pikling: „Wszyscy ludzie do nas podobni to My, a wszyscy pozostali to Oni.” Przemyślajmy, więc swoje postępowanie, ponieważ nawet nie mamy pojęcia jak wielkie znaczenie mają nasze słowa. Nikt przecież z nas nie lubi, gdy ktoś źle wyraża się na nasz temat. Starajmy się to zmienić, a w życiu pamiętajmy, że najważniejsze jest „serce”. Ponieważ „Inny NIE znaczy gorszy!”

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty