profil

Promieniowanie alfa beta gamma i jego wpływ na organizm człowieka

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-21
poleca 84% 2934 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Badaniem skutków promieniowania jonizującego zajmuje się nauka zwana radiologią. Działanie biologiczne promieniowania jonizującego następuje w wyniku przeniesienia energii promieniowania do poszczególnych cząsteczek, z których składa się żywa komórka. Pierwotny skutek promieniowania występuje w komórce, chociaż zależnie od dawki promieniowania i liczby uszkodzonych komórek może manifestować się na poziomie tkankowym, narządowym czy ustrojowym.

Promieniowanie jonizujące z fizycznego punktu widzenia zaliczyć do 2 kategorii:
1. Promieniowania korpuskularnego - cząstki obdarzone masą (alfa, beta, protony itd.)
2. Promieniowania elektromagnetycznego - jedynie przenoszona energia (promieniow. RTG, gamma)

Wpływ promieniowania i jego skutki dla człowieka


1. MUTACJE – powstają w wyniku zmiany składu genetycznego. Obecnie za czynniki mutagenne uważa się czynn. chemiczne, wirusy i promieniowanie jonizujące. Mutacje wywoływane przez promien. jonizujące mają charakter punktowy. Akt jonizacji powstały w jakimś punkcie łańcucha Dna uszkadza nukleotyd i powoduje tym samym zaburzenie sekwencji w zbiorze inform. genetycznych.

2. ABERRACJE CHROMOSOMOWE - działanie promieniowania może uszkadzać strukturę chromosomów. Odłamane fragm. Chromosomów wraz z zawartymi w nich genami mogą się przemieszczać i przez przypadek łączyć się z innymi fragmentami. Najgroźniejsze są skutki uszkodzeń chromosomów w okresie mejozy, najmniej groźne – w interfazie.

3. ZESPÓŁ HEMATOPOETYCZNY - (po napromieniowaniu RTG lub gamma przez okres kilku minut do kilku godzin), objawy to nudności i wymioty, ostra biegunka-często krwawa, krwotoki tkankowe.

4. ZESPÓŁ JELITOWY - uszkodzenie 2 układów: kom. nabłonka jelitowego i kom. szpikowych. Objawia się brakiem łaknienia, sennością, wys. Temperaturą, odwodnieniem, utratą masy ciała.

5. SKUTKI DLA CAŁEGO ORGANIZMU
- W grupach zwierząt obserwuje się charakterystyczne objawy: wymioty, utratę włosów, braku łaknienia, biegunek,
- Dorosłe osobniki są bardziej promieniooporne od młodych i skrajnie starych. U ssaków stwierdza się większą promienioczułość samców. Osobniki o większej masie ciała są bardziej promieniooporne.
- Skutki dla org. w życiu wewnątrzmacicznym,
- U ssaków napromieniowanie zapłodnionego jaja powoduje na ogół śmierć,
- Powstanie nowotworu,
- Białaczka szpikowa,
- Zaćma - późny skutek napromieniowania,
- Bezpłodność.
- Radiologia,

Źródła
  1. Podręcznik dla studentów medycyny, praca zbiorowa pod redakcją Szczęsnego Leszka Zgliczyńskiego, Państwowy Instytut Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1983.
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

SUPER dostalam 5+

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta