profil

Kongresy miedzynarodowe w turystyce

poleca 85% 171 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KONGRESY MIĘDZYNARODOWE W TURYSTYCE




STOWARZYSZENIE „KONFERENCJE I KONGRESY W POLSCE”

W dniach 25 – 27 listopada 2005 r. w Madrycie odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie i Doroczna Konferencja EFAPCO – Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Profesjonalnych Organizatorów Kongresów, którego członkiem jest Stowarzyszenie „Konferencje i Kongresy w Polsce”. Podczas Walnego Zgromadzenia EFAPCO odbyły się wybory zarządu na nową kadencję 2006-2008. Nowym Prezydentem Federacji został Hiszpan Julio ABREU, pierwszym Wiceprezydentem - Nicolas LE BRUN z Belgii, natomiast drugim Wiceprezydentem EFAPCO została mianowana Irena SOKOŁOWSKA – z Polski. Stowarzyszenie „Konferencje i Kongresy w Polsce” złożyło na ręce urzędującego zarządu EFAPCO list zapraszający III Walne Zgromadzenie i Kongres do Warszawy – w roku 2007. Oferta została przyjęta z zadowoleniem. Na zakończenie – Sekretarz Generalny SKiKP Sławomir Wróblewski wystąpił na forum z inicjatywą, aby dzień 25 listopada – pierwszy dzień obrad Pierwszego Walnego Zgromadzenia Europejskich PCO - ogłosić oficjalnie: EUROPEJSKIM DNIEM PROFESJONALNEGO ORGANIZATORA KONGRESÓW. Postulat został jednogłośnie przyjęty i już wkrótce zarząd EFAPCO prześle do Parlamentu Europejskiego pisemny wniosek, w celu rozpoczęcia oficjalnej procedury. Wszystkie europejskie stowarzyszenia dla uczczenia tego dnia będą organizowały specjalne uroczystości oraz inicjowały medialne kampanie promujące europejskich zawodowców specjalizujących się w kongresach oraz promujące Unię Europejską jako najbardziej atrakcyjne miejsce organizacji międzynarodowych kongresów. Ogłoszono również miejsce i termin II Walnego Zgromadzenia i Kongresu EFAPCO. Odbędzie się ono w dniach 8-9 grudnia 2006 roku w Atenach.
Wyjaśnić należy również czym zajmuje się wspomniana wcześniej Europejska Federacja Narodów Stowarzyszeń Profesjonalnych Organizatorów Kongresów w skrócie EFAPCO. Jest to federacja narodowych stowarzyszeń profesjonalnych organizatorów kongresów – zrzeszająca stowarzyszenia z krajów członkowskich Unii Europejskiej – na zasadzie pełnego członkostwa oraz zrzeszająca podmioty gospodarcze związane z europejskim rynkiem konferencyjnym – na zasadzie członkostwa stowarzyszonego.
Jest to jedyna organizacja branżowa rynku spotkań, która swoim zasięgiem działania obejmuje wyłącznie terytorium Unii Europejskiej. Konferencyjny rynek unijny, jego rozwój i ochrona jego interesów należą do priorytetów EFAPCO, zaś do głównych zadań należy:
1. Promocja Unii Europejskiej - jako najlepszej destynacji konferencyjnej.
2. Prawne uznanie zawodu „organizatora kongresów” na terenie Unii Europejskiej.
3. Promocja i ochrona interesów europejskich organizatorów kongresów i firm świadczących usługi towarzyszące.
4. Podnoszenie standardów zawodowych usług branży spotkań - poprzez krzewienie edukacji i szkoleń zawodowych.
5. Identyfikowanie i poszukiwanie rozwiązań najczęściej spotykanych problemów zawodowych, jakie dotyczą działalności PCO – profesjonalnych organizatorów konferencji.
6. Monitorowanie i opracowywanie projektów aktów prawnych UE dotyczących przemysłu spotkań i MICE.
7. Zwiększanie potencjału biznesowego członków federacji, poprzez tworzenie platformy wymiany informacji i sieci biznesowych kontaktów.
8. Gromadzenie, analiza i przekazywanie danych statystycznych dot. turystyki biznesowej i rynku spotkań do władz publicznych UE.
9. Zachęcanie do tworzenia narodowych stowarzyszeń PCO we wszystkich krajach członkowskich UE.
10. Budowanie sieci przyjacielskich kontaktów pomiędzy członkami.
Do federacji tej należą następujące państwa europejskie: Austria, Belgia, Cypr, Grecja, Hiszpania, Polska, Portugalia, Wielka Brytania i Włochy i Niemcy.
Członkiem tej federacji zostać może każda firma i instytucja z kraju UE, działająca w turystyce biznesowej - w branży konferencyjnej może uzyskać członkostwo stowarzyszone - ASSOCIATE MEMBER. Do nich należą: profesjonalny organizator konferencji, biuro podróży, organizator szkoleń, planista konferencyjny, hotel i obiekt konferencyjny, convention bureau, dostawcy techniki audiowizualnej, firmy transportowe, agencje tłumaczeniowe, firmy cateringowe. Członkostwo wspierające - SUPPORTING MEMBER może uzyskać: instytucja akademicka, uczelnia, szkoła wyższa o profilu turystycznym, niezależny ekspert i konsultant, organizacja handlowa, międzynarodowe stowarzyszenie, branżowe media.
Roczne składki przynależności do federacji wahają się między 1000 a 1200 euro. Polska, będąc jedynym reprezentantem dziesiątki nowych krajów członkowskich UE w zarządzie EFAPCO, złożyła wniosek, aby ze względu na różnice w sytuacji ekonomicznej pomiędzy nowymi członkami Unii a pozostałą 15-stką - udzielić tym krajom specjalnej zniżki w składkach członkowskich. Zarząd wyraził zgodę, aby członkowie z 10 nowych krajów płacili składki obniżone o 50%.


GŁÓWNE PRZEDSIĘWZIĘCIA STOWARZYSZENIA KONFERENCJE I KONGRESY W POLSCE

PROGRAM AMBASADORÓW KONGRESÓW POLSKICH
Program realizowany od 1998 we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, wzorowany na skutecznych rozwiązaniach zagranicznych. Poprzez "Ambasadorów Kongresów Polskich" - wybitnych polskich naukowców i specjalistów poszukujemy kontaktów zawodowych za granicą w celu zachęcania do wybrania Polski jako miejsca zjazdów, konferencji, seminariów i kongresów. Program Ambasadorów Kongresów Polskich popierany jest przez Kancelarię Prezydenta RP.
Marszałek Sejmu RP objął patronat nad Programem „Ambasadorowie Kongresów Polskich” adresowanym do najwybitniejszych osobistości świata nauki i stowarzyszeń branżowych, dzięki którym w Polsce odbywają się znaczące międzynarodowe kongresy.
W dniu 9 czerwca 2005r. w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej Prezes POT Andrzej Kozłowski i Prezes Stowarzyszenia "Konferencje i Kongresy w Polsce" Irena Sokołowska - w obecności Wice Prezesa POT dra Adama Zaborowskiego oraz Wice Prezesa SKiKwP Jerzego Dymka - podpisali Regulamin Programu Ambasadorów Kongresów Polskich. Program będzie wspierał wszystkich tych, którzy zapraszają do Polski międzynarodowe kongresy i wielkie imprezy i ma przyczynić się do wzmocnienia promocji Polski jako destynacji kongresowej.

Warto również wspomnieć, że 27 maja 2003 roku Stowarzyszenie " Konferencje i Kongresy w Polsce" podpisało porozumienie z Polską Organizacją Turystyczną (porozumienie w załączniku).

FORUM TURYSTYKI BIZNESOWEJ
Forum Turystyki Biznesowej (BTF - Business Tourism Fairs) realizowane jest od listopada 1997 roku. Obejmuje targi-workshop i akademię organizatorów konferencji. Wykładowcami byli wybitni specjaliści z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, USA oraz organizacji międzynarodowych - MPI, ICCA.

SEMINARIA I SZKOLENIA
Stowarzyszenie było gospodarzem V dorocznego spotkania badaczy konferencji i kongresów międzynarodowych - International Conference and Convention Researchers Meeting (Warszawa, 15-18.07.1999). Z 26 krajów przybyło ponad 70 researchers – osób specjalizujących się w pozyskiwaniu kongresów. Stowarzyszenie zorganizowało prezentacje Stowarzyszenia Podróży Motywacyjnych SITE. W dniu 5.11.1999 r. w Warszawie przebywał Robert Vitagliano wiceprezes SITE z Nowego Jorku. Reprezentanci Stowarzyszenia zrealizowali seminarium (klub dyskusyjny) na temat turystyki biznesowej dla uczestników Meetingu Polskich Biur Podróży (Białystok, 12.11.1999).

KONKURS NA PRACE NAUKOWE I DYPLOMOWE POŚWIĘCONE TURYSTYCE BIZNESOWEJ
Stowarzyszenie ogłosiło konkurs na prace naukowe i dyplomowe w dziedzinie turystyki biznesowej Konkurs adresowany jest do naukowców, a także studentów. Zgłoszenia corocznie do 30 października, rozstrzygniecie do końca roku. Patronat nad konkursem objął UKFIT. Przewidziane zostały nagrody pieniężne.

KATALOG OBIEKTÓW I USŁUG KONFERENCYJNYCH
Katalog wydawany jest corocznie pod patronatem Stowarzyszenia i prezentuje ponad 190 obiektów oraz listę rekomendowanych profesjonalnych organizatorów konferencji, stanowiąc użyteczne źródło nawiązywania kontaktów i fachowej informacji.

BADANIA I PUBLIKACJE NA TEMAT TURYSTKI BIZNESOWEJ
W siedzibie Stowarzyszenia "Konferencje i Kongresy w Polsce" do dyspozycji wszystkich zainteresowanych problematyką związaną z konferencjami, kongresami, spotkaniami firmowymi dostępna jest "Biblioteczka Turystyki Biznesowej". Jest to największy zbiór materiałów poruszających tematykę turystyki biznesowej (wydawnictwa książkowe, broszury, gazety branżowe, artykuły prasowe, raporty, prace magisterskie i licencjackie itp.).















MIĘDZYNARODOWE KOFERENCJE ZORGANIZOWANE W POLSCE W ROKU 2005



I MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA NA TEMAT „TURYSTYKA WOBEC INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ I GLOBALIZACJI”

W dniach od 2 do 4 czerwca 2005 roku została zorganizowana w Rzeszowie I Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat „Turystyka wobec integracji europejskiej i globalizacji”. Głównym organizatorem była Akademia Europejska na rzecz Euroregionu Karpackiego, natomiast współorganizatorami byli: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet w Preovie oraz Podkarpackie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej z siedzibą w Rzeszowie.
W skład komitetu honorowego weszli:
 Jan Kurp - Wojewoda Podkarpacki
 Leszek Deptuła - Marszałek Województwa Podkarpackiego
 Tadeusz Ferenc - Prezydent Miasta Rzeszowa
 Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak - Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
 Prof. dr hab. Frantiek Mihina - Rektor Uniwersytetu Proszowskiego
 Dr Mieczysław Janowski – Eurodeputowany
 Dr Barbara Diel - Prezes Europejskiej Akademii na rzecz Euroregionu Karpackiego
 Prof. dr hab. Aleksander Ronikier - Rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Rekreacji w Warszawie.

Komitet naukowy tworzyli:
o Prof. dr hab. Kazimierz Obodyński – przewodniczący
o Prof. dr hab. Józef Bergier
o Prof. dr hab. Milan Duriek
o Prof. dr hab.Gyngyi Szabó Fldesi
o Prof. dr hab. Lech Jaczynowski
o Prof. dr hab. Jan Junger
o Prof. dr hab. Jerzy Kitowski
o Prof. dr hab. Jerzy Kosiewicz
o Prof. dr hab. Zbigniew Krawczyk
o Prof. dr hab. Bogdan Mycka
o Prof. dr hab. Galina Nikonova
o Prof. dr hab. Marek Stuczyński
o Prof. dr hab. Zygmunt Wnuk
o Dr hab. Wojciech J. Cynarski
o Dr Jerzy Rut

Na konferencji poruszone zostały następujące tematy:
- Turystyka a globalizacja
- Turystyka w euroregionach
- Turystyka jako dziedzina działalności gospodarczej
- Dziedzictwo kulturowe a rozwój turystyki
- Turystyka a współpraca międzynarodowa
- Społeczne i humanistyczne wymiary turystyki
- Aspekty ekologiczne w turystyce.



MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA NA TEMAT „TURYSTYKA W BADANIACH NAUKOWYCH W POLSCE I NA ŚWIECIE”



W dniach 15 do 17 września 2005 roku została zorganizowana Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat „Turystyka w badaniach naukowych w Polsce i na świecie”. Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Instytut Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W związku z tym program został zaplanowany w pierwszym dniu w Krakowie a w dniach kolejnych w Rzeszowie. Konferencja miała szczególny przebieg, wynikający z obchodów 30-lecia powołania Wydziału Turystyki i Rekreacji, który rozpoczął proces kształcenia kadr turystycznych na poziomie magisterskim w krakowskiej AWF. Patronat nad Konferencją przyjęli: Prezydent Krakowa Prof. dr hab. Jacek Majchrowski oraz Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Do jej organizacji aktywnie włączyły się także: Departament Turystyki Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz Polska Organizacja Turystyczna.
Celem konferencji była próba określenia uwarunkowań oraz kierunków rozwoju badań naukowych w zakresie turystyki. Do udziału w Konferencji, w charakterze prelegentów na sesjach plenarnych oraz moderatorów dyskusji, zostali zaproszeni wybitni specjaliści z Polski i ze świata. Obrady toczyły się w trzech sekcjach:
 nauk humanistycznych, gdzie funkcję moderatorów pełnili: Prof. dr hab. Krzysztof Przecławski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prof. Valene Smith z California State University w USA;
 nauk przyrodniczych, gdzie funkcję moderatorów pełnili: Prof. dr hab. Stanisław Liszewski z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Prof. Richard Butler z University of Surrey w Wielkiej Brytanii;
 nauk ekonomicznych, gdzie funkcję moderatorów pełnili: Prof. dr hab. Stefan Bosiacki z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Prof. Josef Mazanec z Vienna University of Economics and Business Administration w Austrii.

Ponadto referaty na sesji plenarnej wygłosili oraz uczestniczyli w pracach poszczególnych sekcji:
Prof. Douglas Pearce (Victoria University Management School - Nowa Zelandia);
Prof. David Airey (University of Surrey - Wielka Brytania);
Prof. Boris Vukonic (University of Zagreb - Chorwacja);
Prof. Marie-Francoise Lanfant (Universite de Paris-Sorbonne - Francja)
Henryk Handszuh, Dyrektor Programu do Spraw Jakości i Handlu Światowej Organizacji Turystyki - WTO/OMT).

W skład Komitetu Honorowego weszli:
- Prezydent Krakowa - Prof. dr hab. Jacek Majchrowski
- Prezydent Rzeszowa - Tadeusz Ferenc
- Rektor AWF w Krakowie - Prof. dr hab. Marian Bukowiec
- Rektor WSIiZ w Rzeszowie - Prof. dr hab. inż. Tadeusz Pomianek
- Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej - Andrzej Kozłowski
- Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Gospodarki i Pracy - Elżbieta Wyćwicz.

Komitet Naukowy stworzyli natomiast:
- Prof. dr hab. Ryszard Winiarski (Przewodniczący Komitetu)
- Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki (Prorektor ds. Nauki WSIiZ Rzeszów)
- Prof. dr hab. Anna Nowakowska (WSIiZ Rzeszów)
- Prof. dr hab. Adam Jelonek (WSIiZ Rzeszów)
- Prof. dr hab. Janusz Zdebski (AWF Kraków)
- Prof. dr hab. Stefan Bosiacki (AWF Poznań)
- Prof. dr hab. Stanisław Liszewski (Uniwersytet Łódzki)
- Prof. dr hab. Krzysztof Przecławski (Uniwersytet Warszawski)
- Prof. David Airey (University of Surrey - Wielka Brytania)
- Prof. Richard Butler (University of Surrey - Wielka Brytania)
- Prof. Marie-Francoise Lanfant (Universite de Paris-Sorbonne - Francja)
- Prof. Josef Mazanec (Vienna University of Economics and Business Administration - Austria)
- Prof. Douglas Pearce (Victoria University Management School - Nowa Zelandia)
- Prof. Valene Smith (California State University - USA)
- Prof. Boris Vukonic (University of Zagreb - Chorwacja)
- Henryk Handszuh - Dyrektor Programu do Spraw Jakości i Handlu Światowej Organizacji Turystyki - WTO/OMT.

Tematy wybranych referatów wygłoszonych podczas konferencji:
Prof. dr hab. Bednarczyk Małgorzata Referat - "Konkurencyjność małego hotelu na rynku globalnym", Uniwersytet Jagielloński, Kraków (Sekcja ekonomiczna);
Prof. dr hab. Bergier Józef Referat - "Miejsce i rola turystyki w rozwoju obszarów przygranicznych Polski Wschodniej", Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Biała Podlaska (Sekcja ekonomiczna);
Dr Butowski Leszek Referat - "Finansowanie rozwoju turystyki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej", Biuro Doradcze, Warszawa (Sekcja ekonomiczna);
Dr Kowalski Roman Referat - "Euroregion jako przestrzeń turystyczna", Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków (Sekcja przyrodnicza);
Dr Milewski Dawid Referat - "Współpraca transgraniczna w obszarze turystyki na przykładzie powiatu polickiego (Polska) i Uecker -Randow (Niemcy)", Uniwersytet Szczeciński (Sekcja ekonomiczna);
Dr Studzieniecki Tomasz Referat - "Turystyka transgraniczna w Europie - uwarunkowania i perspektywy rozwoju", Akademia Morska, Gdynia (Sekcja ekonomiczna);
Prof. dr hab. Wagner Wiesław Referat 1 - "Zastosowanie punktów zwrotnych w analizie ruchu granicznego" Referat 2 (wspólnie z mgr M. Koszałką) - "Metodyka badania statystycznego wielkości i dynamiki ruchu granicznego", Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Rzeszów;




KONFERENCJA „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W GOSPODARCE TURYSTYCZNEJ OPARTEJ NA WIEDZY”


W sobotę 10 grudnia 2005 roku w Krakowie w Collegium Maius odbyła się konferencja zorganizowana przez Katedrę Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie konferencji zostały wygłoszone referaty dotyczące innowacyjności i przedsiębiorczości w turystyce, zarządzaniu wiedzą i edukacją w organizacjach i wykorzystania zaawansowanej technologii informacyjnej w budowie GTOW.
Referaty plenarne wygłosili prof. dr hab. Bogdan Nogalski z Uniwersytetu Gdańskiego ( Wiedza jako zasób organizacji i czynniki przewagi konkurencyjnej) oraz prof. dr hab. Grzegorz Gołembski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu ( Metody badania przedsiębiorczości w polskim sektorze turystycznym).
W trakcie trzech sesji przedstawiciele uczelni z całego kraju wygłosili referaty z zakresu:
 przedsiębiorczości w zarządzaniu przedsiębiorstwami turystycznymi,
 MSP: zarządzanie wiedzą,
 potencjału konkurencyjności MSP: zaawansowanych technologii informacyjnych.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele branży turystycznej, oraz Regionalnych Organizacji Turystycznych oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Organizatorem i moderatorem konferencji była Pan prof. dr hab. Małgorzata Bednarczyk




POLSKA IZBA TURYSTYKI

Polska Izba Turystyki jest ogólnopolską organizacją samorządu turystycznego. PIT liczy obecnie ponad 400 członków i posiada oddziały w takich miastach Polski jak: Warszawa, Kraków, Katowice, Olsztyn, Łódź, Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Poznań, co daje razem około 500 podmiotów turystycznych. Członkami Polskiej Izby Turystyki są biura i agencje turystyczne, hotele, przewoźnicy, atrakcje turystyczne, gestorzy bazy noclegowej, szkoły wyższe oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.
Członkostwo w PIT zapewnia:
 wszechstronną pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
 dostęp do bieżących informacji (VAT, UOKIT, szkolenia w zakresie pozyskiwania środków z UE)
 możliwość udziału w targach turystycznych polskich i zagranicznych na preferencyjnych zasadach
 informacje o najnowszych tendencjach w światowej turystyce
 dostęp do wiedzy związanej z prowadzeniem działalności w UE
 aktywny udział w tworzeniu i realizacji projektów wspierających rozwój polskiej turystyki
 ścisłą współpracę z instytucjami odpowiedzialnymi za image polskiej turystyki oraz rozwój przemysłu turystycznego w Polsce
 reprezentowanie interesów branży turystycznej w Polsce i za granicą.

Polska Izba Turystyki wraz przy współpracy biur podróży organizuje zagraniczne konferencje turystyczne. Celem takich konferencji jest zapoznanie się z zagranicznym rynkiem turystycznym oraz poznanie atrakcji turystycznych czekających na potencjalnego klienta w danym kraju. Do tej pory Śląski Oddział Polskiej Izby Turystyki zorganizował 5 takich konferencji. Pierwsza odbyła się w 2001 roku, a wyjazd zorganizowano na wyspę Teneryfę. Kolejna konferencja odbyła się w 2002 roku i celem wyjazdu była Tunezja. W roku 2003 zorganizowano aż dwie konferencje turystyczne, pierwsza w Egipcie oraz druga w Turcji. Miejscem konferencji w roku następnym był Cypr. W 2005 roku konferencja odbyła się po raz drugi już w Turcji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 14 minuty