profil

Zjawisko bezrobocia w polsce

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Największym problemem społeczno-ekonomicznym, z którym polskie społeczeństwo musi się obecnie zmierzyć jest wysoki poziom bezrobocia. Pomimo obecności Polski w Unii Europejskiej, poprawa na rynku pracy jest wciąż niezadowalająca i daleka od oczekiwań osób bezrobotnych.

Bezrobocie jest zjawiskiem polegającym na tym, że pewna część ludzi zdolnych do pracy, poszukujących pracy i akceptujących istniejący poziom wynagrodzenia nie znajduje zatrudnienia.
Natomiast według Międzynarodowej Organizacji Pracy, której definicję bezrobocia honorują badania statystyczne prowadzone w krajach Europy w ramach systemu Eurostat, osoba bezrobotna to ta, która w tygodniu, w którym przeprowadzono badanie, nie wykonywała pracy zarobkowej dłużej niż przez godzinę.

Bezrobotny natomiast jest osobą, która nie pracuje, poszukuje pracy i jest zarejestrowana w urzędzie pracy.
Do bezrobotnych zalicza się osoby w wieku produkcyjnym – 18-59 lat kobiety i 18-64 lata mężczyźni -, które są zdolne i gotowe do podjęcia pracy w typowych warunkach występujących w gospodarce, pozostają bez pracy, pomimo podjęcia poszukiwań pracy.

Przyczyną dużego wzrostu bezrobocia stała się recesja ekonomiczna, a także wprowadzenie nowych technologii, oszczędzając pracę ludzką, niedostosowanie kwalifikacji osób poszukujących pracy do tych technologii, restrukturyzacja przemysłu, zmiany w organizacji pracy. Obecnie w procesach produkcji większość stanowisk pracy zastępowana jest przez pracę komputerów i maszyn, w związku z tym liczba miejsc pracy została znacznie ograniczona.
Za główną przyczynę bezrobocia w Polsce uważa się nałożenie nowych stosunków rynkowych na starą strukturę gospodarczą i rządzącą w niej mechanizacji. Związane z tymi czynnikami ograniczenia tych zjawisk pracy utrudnia zmniejszanie bezrobocia i czyni je zjawiskiem trwałym. Przyczynami bezrobocia są również, ograniczenia produkcji, likwidacja niektórych gałęzi przemysłu, trudności mieszkaniowe, przenoszenie zakładów do innego regionu, itp.

Skutkami bezrobocia dla większości ludzi są: pogorszenie standardu życia, problemy z zagospodarowaniem wolnego czasu, izolacja społeczna, ograniczenie lub zaniechanie uczestnictwa w życiu kulturalnym i politycznym. Towarzyszy temu dyskomfort psychiczny, polegający często na poczuciu bezsilności. Następstwem trudności finansowych jest pozbawienie możliwości nabywania dóbr. Skutkiem bezrobocia jest także wzrost przestępczości i pogłębiający się niedostatek. Bezrobocie ma ujemne skutki dla społeczeństwa.
Są nimi duże koszty świadczeń socjalnych, niewykorzystane zdolności do pracy, poczucie zagrożenia utratą pracy ludzi zatrudnionych i zwiększenie się zjawisk niepożądanych np. alkoholizm, narkomania, kradzież, samobójstw, przestępczość.
Bezrobocie w Polsce można nazwać zjawiskiem masowym, ponieważ ciągle ono wzrasta.
Wielu ludzi codziennie traci prace i niema szansy zdobycia nowej.
Politycy obiecują, że znajdą sposoby przeciwdziałające bezrobociu (szczególnie przed wyborami), jednak są to tylko słowa, które nie zmieniają się na czyny. W dzisiejszych czasach, przy tak dużym bezrobociu panuje „rynek pracodawcy”, a nie „rynek pracownika”.

Wyróżniamy wiele rodzajów bezrobocia, do których możemy zaliczyć bezrobocie:
1. bezrobocie frykcyjne - jest rezultatem ruchu zatrudnionych na rynku pracy: ludzie zmieniają zawód, pracę, przeprowadzają się do innych miejscowości i pozostają krótko na rynku pracy. to bezrobocie występuje w każdej gospodarce, nawet w warunkach pełnego zatrudnienia. Jest ono korzystne dla gospodarki, gdyż umożliwia znalezienie w krótkim czasie pracowników.
2. bezrobocie koniunkturalne - pojawia się wówczas, gdy następuje spadek popytu, produkcji i aktywności gospodarczej.
3. bezrobocie strukturalne - wynika z nieaktywności struktury podaży siły roboczej i popytu na nią, na rynku pracy. Wynikać może z szybkich zmian strukturalnych zachodzących w gospodarce, za którymi nie nadąża szkolnictwo zawodowe i ogólne. Bezrobocie strukturalne występuje wówczas, gdy zasoby kapitałowe są nie wystarczalne dla zatrudnienia zasobów pracy.
4. bezrobocie technologiczne - wynika z postępu technicznego automatyzacji i mechanizacji procesów wytwórczych, które mają charakter praco-oszczędny. Pojawia się ono, gdy tempo wzrostu gospodarczego jest niskie, a inwestycje mają charakter modernizacyjny, prowadzą do wzrostu i unowocześnienia produkcji przy spadku zatrudnienia.
5. bezrobocie sezonowe - jest efektem wahań aktywności gospodarczej w różnych porach roku, spowodowanych warunkami klimatycznymi
6. bezrobocie cykliczne - powstaje na skutek spadku zagregowanego popytu w gospodarce

Walka z bezrobociem jest największym problemem Polaków w dzisiejszych czasach. Sposoby walki dzielą się na aktywne i pasywne. Aktywne to takie gdzie ogranicza się bezrobocie, tworzy realne sposoby pomagania ludziom w zdobywaniu pracy oraz utrzymuje się istniejące już miejsca pracy. Pasywne zaś to te które mają załagodzić skutki bezrobocia przez przyznawanie rent, wcześniejszych emerytur. Czyli mające na celu zminimalizować widoczny % bezrobocia w kraju, przez zmniejszanie liczny osób aktywnych zawodowo będących na bezrobociu.

Zapobiegać zwiększaniu się bezrobocia można przez udostępnienie terenów pod działalność gospodarczą, kojarzenie inwestorów kapitałowych z kontrahentem gminnym, prowadzenie promocji posiadanych nieruchomości, budowa obiektów użyteczności publicznej, pomoc firmom zwiększającym zatrudnienie w Gminie, ułatwienia dla tworzących się zakładów produkcyjnych, usługowych i handlowych.

Bezrobotnym potrzebne jest poczucie, że nie są sami, że ich bezrobocie ma nie tylko wymiar prywatny, ale i publiczny, jak też świadomość, że dzięki swojej aktywności w sferze publicznej, w tym na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, mogą zwiększyć swoją szansę na sukces. Osiągnięciu tego celu sprzyjają organizacje, w których bezrobotni byliby stroną aktywną, inicjatorami i twórcami działań, a nie tylko ich adresatami, odbiorcami biernie czekającymi na ofertę innych.
Stan bezrobocia nie przynosi strat tylko gospodarce, powoduje także obniżenie poziomu życia i demoralizuje. Ludzie nie widzą przyszłości w kolorowych barwach i mogą popadać w konflikty z prawem, warto więc zastanowić się nad sposobami zwalczenia tej współczesnej klęski społecznej i zmniejszeniu bezrobocia w naszym pięknym kraju.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut