profil

Szerokopasmowy dostęp do internetu.

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szerokopasmowy dostęp do Internetu.


Ograniczenia modemów asynchronicznych przyczyniły się do szukania innych metod przesyłania danych gównie przez sieci telefoniczne. Do szerokopasmowych zaliczamy ISDN, DSL, Modemy kablowe, Połączenia satelitarne.
ISDN – Dzięki tej usłudze możemy się połączyć z Internetem z prędkością 128kb/s Chodź ISDN może być wykorzystywany do prowadzony do wykorzystywania zwykłych rozmów nie jest zwykłym połączeniem telefonicznym nawet jeśli wykorzystuje połączenia tel. Aby móc osiągać duże szybkości transmisji oba końce muszą być cyfrowe. W połączeniu ISDN szerokość pasma jest podzielona na tzw. kanały B przesyłające dane z szybkością 64kb/s oraz tak zwane kanały D działają z szybkością od 16Kb/s do 64Kb/s Kanał B przesył danych i głosu a kanały D są to kanały kontroli ruchu. podłączenie komputera do łącza ISDN wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia tzw. adapter Końcowy. Adapter ten ma postać zwykłej karty rozszerzeń lub jest urządzeniem zewnętrznym podłączany poprzez port szeregowy. W praktyce adaptery te są nazywane modemami pomimo, że nie mają z nimi nic wspólnego.
DSL – Technologia DSL Wykorzystuje możliwość przesyłania sygnałów o różnych częstotliwościach do jednoczesnej transmisji danych Internetowych i rozmów telefonicznych najpopularniejsza jest A- DSL wykorzystuje 2 technologie przesyłania danych metodę CAP i metodę DMT. Pierwsze łącza DSL wykorzystujące metodę CAP dzielą całe łącze na trzy pasma przenoszenia, pierwsze pasmo jest wykorzystywane do rozmów telefonicznych od częstotliwości przenoszenia od 30Hz do 400Khz. Drugie pasmo przenoszenia jest to wysyłania danych do sieci od 25Khz do 160Khz. Pobieranie danych z sieci od 45Khz od 1,5Mhz. Nowsza metoda DMT dzieli łącze telefoniczne na 247 kanałów po 4Khz każdy jeśli transmisja z jednego kanału ma zakłócenia automatycznie jest wybierany następny kanał. Odległość do abonamenta końcowego do 5 – 6 Km.
Usługi DSL pierwsza odmiana A-DSL najczęściej korzystania usługa. Szybkość probiernia danych jest szybsza od prędkości wysyłania. Druga metoda CDSL jest to odmiana wolniejsza do 1MB/s. U-DSL jest to odmiana która pozwala na odgałęzienie linii już u operatora telefonicznego prędkość pobierania 6Mb/s a wysyłania 384Kb/s. S – DSL pozwala na przesyłanie danych w obie strony z taką samą prędkością.
Modem Kablowy – aby podłączyć komputer do sieci kablowej należy zainstalować w komputerze standardową kartę sieciową, tę kartę łączymy z tzw. Modemem kablowym znów łączy się z siecią telewizji kablowej przy kabla UTP kat. 8. TV kablowa używa sieci szeroko pasmowej co oznacza, że pasmo przenoszenia jest podzielone w celu przekazywania wielu sygnałów przy użyciu wielu linii. Te sygnały odpowiadają poszczególnym kanałom telewizyjnym w telewizorze. W typowej sieci kablowej ma 700Mhz.
Łącza satelitarne – łącze internetowe wykorzystują satelity wielo stacjonarne najczęściej tego typu łącza wykorzystują kanały zwrotne. Służy do wysyłania żądań. Łączymy łącza na dwa główne typy DirexWeb do pobierania danych wykorzystuje się połączenia satelitarne o max. przepustowości 400Kb/s natomiast do wysyłania danych służy zwykły modem analogowy. Drugi standard Starband dwu kierunkowe łącze satelitarne 0,5Mb/s a wysyłanie z prędkością 150Kb/s. W Polsce oferują łącza UPC, Polsat, Cyfra+. Łącze dzierżawione to takie łącze które można przesyłać dane pomiędzy dwoma stacjami z szybkością znacznie przekraczającą możliwość ISDN. Łącze dzierżawione to stałe 24 godzinne połączenia z określonym miejscem. Są dwa standardy T1 1,5Mb/s i łącze T3 jest to odpowiednik 30 łączy T1.


Urządzenia sieciowe


Karta sieciowa – czasem spotyka się skrót NIC Zadaniem karty sieciowej jest przesyłanie informacji z najwyższego poziomu abstrakcji. Przesyłanie danych do fizycznego łącza. Taki przesyła informacji odbywa się za pomocą ramek. Każda ramka zwiera informacje w pewnym formacie: adres źródłowy, docelowy i dane które mają być przesyłane.
HUB – jest to rozgałęźnik który dzieli sygnał na wszystkie swoje porty. Ruch generowany przez dowolną stacje jest widziany przez wszystkie inne stacje podłączone do tego samego HUB-a. Dzięki mostowi można zwiększyć rozpiętość sieci. Most operuje tylkoo na adresach sprzętowych czyli MAC-ach decydując do którego segmentu sieci musi przesłać wyznaczony pakiet.
Ideo switch-a jest rozdzielenie dużego strumienia danych na mniejsze. Podłączone doi sieci nasłuchuje na swoich portach adresów MAC podłączonych komputerów i tworzy sobie tablice przyporządkowań obejmującą skojarzenia danego portu z konkretnym adresem fizycznym. W przypadku pojawienia się transmisji danych pod określony adres, switch kieruje cały ruch na skojarzony port i nie wypuszcza żadnych danych tej transmisji na pozostałe porty.
Router - analizuje ramki i stwierdza czy należy je przesłać do innej podsieci czy nie. Router nazywa się bramką, do rutowania jest wykorzystywana tablica routingu zawierająca informacje czy w sieci znajdują się inne routery, na podstawie takich danych jest optymalna droga pakietu danych. Tablica routingu może być statyczna lub dynamiczna.
Rypiter – jest to jedno z rzadziej spotykanych urządzeń w sieci komputerowej jego zadaniem jest przyjmowanie ramek ich rekonstrukcja i przesyłanie dalej, dzięki temu można zwiększyć długość sieci.
Konwerter nośników – umożliwia łączenie ze sobą różnych mediów transmisyjnych, działa ona w określonej prędkości danych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty